Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.06.2014 11:25 Žena Turbínka [2558] Re: Lenka
Do těch tvejch 5 l samici? coze Neblázni. Nech mu ho tam, hnízdo ničemu nevadí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2014 11:21 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Lenka
To je normální. ano Časem se to rozpadne.

Samičku můžeš koupit(samozřejmě záleží na velikosti akva, osádce akvária...). Ale nutností to není.

Budeš očekávat odchov? Chceš mít mladé? Máš a víš kam pak s nimi? Tak kup i samici. Pokud ne, nekupuj ji. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2014 11:17 Lenka – Betta bojovnice
Proč mi samec dělá v akva nízdo bez samičky? smich Muže to způsobit, že jsem mu vyměnila vodu? :-D
Máma to odstranit? Mám mu koupit samičku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2014 10:50 R Muž romant [27987] Re: Daniel
Holka si prostě odsypala, to je normální, až bude sameček schopen, jistě se o něco společně pokusí. ;-) Dej tomu čas, učíte se všichni. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2014 00:53 amrtin Re: Daniel
Sameček je evidentně mladej a nezkušenej,on do toho doroste...a nezáleží jestli jsou crown...nebo ne,vždyť se takhle betky šlechtí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2014 20:11 Muž Daniel [2] - Labyrintky
Fotka k příspěvku Ahoj, s mojich Betta samičiek vypadávajú ikry bez párenia. Samček si nestava hniezdo a samičky od seba odháňa. Samče Betta splendens crowntail a samičký ani neviem asi obyčajné splendens. Treba samčekovi samičku crowntail ?? A čo s tými ikrami ??
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2014 20:06 Žena Turbínka [2558] Re: ŠárkaTob
Tak 1-3 x denně 5-10 minut. Nebo spíš když nezapomenu mu ho sebrat smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2014 20:03 ŠárkaTob
Ahoj, jak často necháváte zrcátko své bettě?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.06.2014 13:55 Žena Turbínka [2558] Re: Lenka
A vzhledem k tomu, že máš očka i bettu v jedné nádrži okolo 20 litrů s minimem úkrytů tak je to pravděpodobné. Navíc bettě může hrábnout a může zabít i dospělého samce gupky.
Nelyso, Lenko a Aniko, kolik je ti let? Já jen jestli si z nás děláš srandu a zda mám být trpělivá nebo ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 13:51 R Muž Silent [5949] Re: Lenka
Samozřejmě že může.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 13:45 Lenka
Když mi samice pavího očka porodí tak muže Betta (samec) mladé sežrat? :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 18:39 pj24 Re: Bettasplendens
1 den nekrm vůbec. A pak to zkus, jestli to veme. Taky si vyber nějaký místo na který budeš krmit vždycky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 16:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Bettasplendens
Mne Betky vzdycky dobre braly tohle, a jsou a byly z ruznych zdroju, takze buhvi cim krmene nez jsem si je donesl:
www.hikari.info/…

Nevim odkud jsi, v Praze bych Ti mohl darovat krabicku s Grindalem (mam jich nekolik pripraveno k darovani). Kdyz se to Betkam da, koukaji na to divne, protoze dokud je to jeste volne ve vode (jde to ke dnu dost pomalu), nejak jim to nesedi. Ale jak to dopadne na list rostliny a nebo na dno, to jsou schopne hledat i toho posledniho zapomenuteho cervicka :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 22:32 Muž Bettasplendens [5] - LabyrintkyRe: amrtin
Děkuju moc. Před chvílí si opatrně zobnul, pak to všechno vyplival. Tak se budu snažit dál a pak na tu artemku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 21:35 amrtin Re: Bettasplendens
Jak píše Aforte.Nebo kup mražený(klidně hovězí srdce) a zkus mu kousíček dát.Ale ten stres tam může hrát svojí roli,takže bych ještě pár dní vydržel,než si zvykne na nový prostředí a až pak to řešil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 21:32 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Bettasplendens
Můžeš to občas zkusit, ale nedávám tomu naděje.
Můžeš zkusit koupit vajíčka artemie. Dáš do PET láhve se vzduchovacím kamínkem. palec Není to drahé a máš živé krmení, které beťákovi bude chutnat. Daphnie jsou taky dobrá volba. Koretru mi neberou :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 21:29 Muž Bettasplendens [5] - LabyrintkyRe: amrtin
Takže snažit se mu sypat suché krmivo už nemám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 21:24 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Bettasplendens
Ano to určitě je. Moje byly schované a po pár dnech se mi vytřely. 4. den už mám jikry v pěnovém hnízdečku. Na to jak vypadaly první den :) potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 21:23 amrtin Re: Bettasplendens
Pravděpodobně byl krmen pouze živým,nebo granulema.Beťák,jakmile se naučí na živé,těžko se přechovává na suché.Tohle mám již několikanásobně ověřené(i když vyjímka se vždycky najde).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 21:11 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
Tak jsem si dneska koupil červeno-růžového VT samečka z akvaristiky (jediný, který vypadal zdravě). Nepřijímá vločkové krmivo, ale je zdravý, imponuje, když mu dám zrcádko. Je možné, že je to stresem z nového prostředí?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 15:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Verča8
Asi tak nejak to vidi nase Betky doma svyma ocima:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Myslim ze ta ctvrta na tehle fotce neni, nakonec je to jen cast 54l akvaria, ale najdes tam ty 3? A ony se taky jen tak navzajem nenajdou, takze kdyz uz nekterou ty ostatni nebavi...

Sice tyhle rostliny v tom akvariu vyrostly, ale muzes mit uplne stejnou jungli (i bohatsi) jen z toho co Ti nekdo da. Na takovehle "zapleveleni" i nekolika akvarek Tve velikosti se vali rostliny po stole na kazdem prazskem setkani akvaristu. Staci si nekomu v okoli o ne rict, clovek casto ani netusi, ze za stenou bytu kde bydli stoji sousedovi bedna vody, ze ktere kazdy tyden vyhazuje kybl rostlin :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   24.04.2014 13:35 Muž P [125] - Betta splendensRe: michalt
ano Souhlasím, čistota vody a kvalitní biofiltrace je základ rovnováhy. Tohle by mělo být základem u jakéhokoli akvária. Já spíše rozebíral podmínky soužití ryb :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.04.2014 13:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: P
Jestli je to dostačující nebo ne, je silně individuální. Je to dostatečné pro ryby, aby měly kde plavat. Ono magické "záleží na podmínkách" je správný, ale zcela obecný argument.

Jak to zatím chápu já, jde v tomto případě o dvě věci: Dostatečně zarostlá nádrž, aby si ryby nebyly pořád na očích. To už tady bylo rozebrané.

Druhá věc je biologická stabilita nádrže. U akvárií menších než těch 30 litrů vzniká problém s filtrací. Ta je buď nedostatečná a funguje jen na dobré slovo nebo ryba nemá kde plavat, protože kvalitní filtr zabere v nádrži hodně místa. Ta potom taky vypadá méně vzhledně. Jistě, rostliny s kvalitou vody pomůžou, ale něco by tam mělo opravdu zaručeně nitrifikovat, protože ve 30ti litrech na chemii vody poznat i to, když pohnete s dekorací na dně (otestované). Tím hlavním filtrem může být klidně i dno, ale pak musí být zaručené vhodné proudění vody. Čili, je už potřeba vědět, co a proč člověk dělá a tou magickou vhodnou podmínkou je dostatečně čistá voda a stabilní biologická filtrace.

Když majitel do malé nádrže, která nefunguje opravdu jako hodinky, zkombinuje víc bett, stanou se dvě věci: Mírně (betta je čistotná rybka) se zvýší množství biologického odpadu. Klidně to může dobře fungovat poměrně dlouho.

Betty se do sebe jednou za čas nějak mírně pustí, i když jsou spokojené. Nádrž musí být taková, aby případné mírné následky dobře ustála a aby to nespustilo spirálu problémů. Jednou se rybky někde budou honit, jedna si poraní ploutvičku a už to jede: Plísně, bakterky, točí se léčiva, "dobré slovo" na filtraci už nezabere, nervozita v nádrži začne narůstat a z "dostačujících 30 litrů" je vodní hospic. Jestli je tam jen jedna betta, tohle riziko je menší.

Zarostlá nádrž, stabilně zaručeně čistá voda. Z dostupných filtrů na trhu si spočítat, jaký potřebuji průtok, jaký povrch a objem filtrační hmoty a nějak to zkombinovat a vylepšovat, aby to fungovalo a abych se nebál odcestovat na dovolenou a jednou nevyměnit vodu, neodkalit. Jestli se tohle povede ve třiceti litrech, klidně tam podle mne můžou být tři betty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 11:04 Muž P [125] - Betta splendensRe: Turbinka
30l je pro tři bojovnice dostačujících. Samozřejmě čím větší, tím lépe, ale 30 litrů třem rybkám pro plnohodnotný život stačí. Záleží na podmínkách v akváriu.
Jak už zde bylo psáno, jsou to ryby vysoce teritoriální. Proto je důležité, aby akvárium nebylo holé, když chceš mít samice i samce pohromadě. Doporučuji dát do nádrže stonkové a plovoucí rostliny, které Ti za poměrně krátkou dobu udělají pěknou džungli. Rybky pak budou mít více možností úkrytu a pro samce bude těžší pronásledování ve spleti zeleně.
Chov samic pohromadě je bezproblémový, ale lépe je mít 3 a více kusů. Ve větším množství se případná agresivita rozloží, ony si udělají určitý "stromeček mocnosti" a budou vycházet bez obtíží. U těch dvou je to horší, protože se může stát, že jedna bude stále utlačována. To už je tu ale také psáno. Jiné je to, když spolu vyrůstají od mala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:45 Žena Turbínka [2558] Re: Verča8
Chvilku je nech a pozoruj je, uvidíš sama až budeš zhasínat zda je má cenu přendavat nebo ne ;-) A pokud máš další akvárka, zkus jim tam hodit z nich nějakou přebytečnou zeleň (jestli máš) do sloupce vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:41 Verča8 Re: Turbínka
Mám ještě volný jedno akvárko..nevim..ale na tý menší je vidět že má respekt..tak já jí radši vyndám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:39 Žena Turbínka [2558] Re: Verča8
A kam bys tu další samičku dala? Možná si to srovnají, ale možná také ne. Mají tam málo úkrytů. Třeba by stálo za to popřemýšlet zda by nebylo lepší samičky zítra vrátit nebo je na předchodnou dobu oddělit (pokud se budou prát) a akvárium důkladně osázet rostlinkami, aby měly od sebe občas klid. Občas si ryby povahově nesednou, občas si to jen vyříkají a pak je klid, ale to ti nikdo neřekne jak to je v případě těhle rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:30 Verča8 Re: Turbínka
Tak samce jsem vyndala a ted pro změnu na tu menší útočí ta větší.. Tak já už fakt nevim.. Mám jednu z nich vyndat? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:23 Žena Turbínka [2558] Re: Verča8
Samice, pokud jedna není výhradně a výrazně dominantní (nestává se to zas tak často) tak spolu mohou být, jsou klidnější. Ale určitě bych přikoupila nějaké rostlinky, aby taky od sebe měly ženský chvilku klid :-) A navíc zelená akvárka jsou veselejší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:20 Verča8 Re: Turbínka
Děkuju moc, takže samičky spolu můžou zůstat?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2014 21:18 Žena Karnal [196] Re: Verča8
Já bych asi samečka zatím vrátila do toho petilitrového a nechala tohle akvárko pořádně zarůst. Jakmile na sebe ty ryby v pohodě vidí, i když jsou každá v jiném rohu, můžou se navzájem uhnat a nemusí to skončit zrovna moc hezky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.04.2014 21:17 Žena Turbínka [2558] Re: Verča8
Jedna kytka, jeden kořen a mušle (tu bych mimochodem vyndala kvůli tvrdosti vody) není akvárium vhodné pro tolik bett. Jsou to ryby teritoriální a když se samičky nemají před dominantnějším samcem (nebo dominantní samicí) kam schovat může dojít i k usmrcení ryb při boji o území. Více bett chce pořádně zarostlé akvárium, aby na sebe tolik neviděli a slabší rybky se mohly chovat. Takhle se s velkou pravděpodobností porvou. Osobně kdybych byla v takovéhle situaci bych určitě přikoupila a osázela akvárium (klidně i 80%) hodně plovouček a samce vrátila zpět do těch 5 l. Dvě samičky když si to mezi sebou ujasní v té 30 žít mohou, ale v mých očích je 30 l pro 3 betty málo. Možná se najde někdo s jiným názorem, tohle je můj. A pokud bych je chtěla mít spolu tak min do 54 l hodně zarostlého akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:11 Verča8 Re: Turbínka
No, je tam jeden kořen a jedna kytka která má dlouhý trsy.
Ta menší samička se furt schovává pod mušli na dno.. Takže ted nevim co mám dělat, jestli je mám oddělit nebo je nechat být. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 21:04 Žena Turbínka [2558] Re: Verča8
Jak moc je to zarostlé, kolik tam mají úkrytů? V mých očích je 30 l pro 3 betty málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 20:55 Verča8 Re: Turbínka
Do ted byl sám v 5l akvárku. Ted jsem si pořídila 30l akvárko, dala jsem do něj nejdřív samičky a až pak samečka. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 20:53 Žena Turbínka [2558] Re: Verča8
Jak velká a jak moc zarostlá nádrž to je? Námluvy to nebudou, jsou to dva vetřelci v jeho teritoriu. Ale pokud je nádrž dostatečně velká a zarostlá tak si to mezi sebou brzy ujasní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 20:52 Verča8
Ahooj, chtěla bych se jenom zeptat, dneska jsem si koupila 2 samičky bety a dala jsem je k samečkovi,ten se před nima ale furt ježí a nahání je..tak se bojim aby si něco neudělali..jde o namlouvání nebo je chce zabít? ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 12:04 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: michalt
Není to žádná reklama ale spíš návod. A je to určeno jen pro opravdu malé nádrže (sklenice)!! A jde o to aby jsi si usnadnil práci s výměnou vody každý den naleješ a to co vyteče sebou vezme část výkalů a krmiva. A jen opravdový trouba by si na dno dal nějaký jemný nebo dokonce lehký substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   20.04.2014 09:51 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: replikant33
Měl jsi to v rukách? Zkoušel jsi to? Já jsem to v Americe viděl u kamaráda v provozu a podle mne není o co stát a moc si to nezaslouží propagaci. Dostalo to ze dna "akvária" trochu nespotřebovaného krmiva, ale vůbec žádný detrit. Kromě toho, v té reklamě se mi nějak nezdá barva té vody, která z toho teče. Navíc, když se dno vyměnilo za jemnější, přestalo to fungovat úplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 07:31 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .
Pro ty co maji bettu ve sklenici, tady je návod na udělatko pro snadné každodení čištění. www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.04.2014 21:15 Žena Kytka [2146] Re: Jiri_99
Mám Beťáka v akvu vysokém 50 cm (rozměry 80*30*50 výška) a zvládá to v pohodě. Občas spí na dně, občas někde na lupení Echinodorů, plave a krmí se v celém vodním sloupci od hladiny po dno, takže no problema.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.04.2014 18:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jiri_99
Ve 40cm vysokem akvariu se pohyboval i u dna, ve 30cm vysokem mi Betky plavou vsude, propletaji se houstim u dna, umi tam cihat a neco pozorovat... 30cm vysoke akvarium neni pro Betku zadny problem a zdrava ryba vyuzije cely sloupec vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2014 15:07 amrtin Re: Jiri_99
Tak ono to opravdu není kritický,ale když už bych takhle volil,tak s větší plochou.A celkově platí:čím větší,tím lepší ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 15:01 Muž Jiri_99 [425] Re: michalt
Nemám strach, že by si neporadil. Akorát si myslím, že rozměr 30x20x20 je vhodnější. Na druhou stranu ve 25x25x30 je o trochu více místa.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 14:57 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Jiri_99
Výška 30 cm nebude problém. Poradí si s tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 14:54 Muž Jiri_99 [425]
Mám rybáka v aq 30x20x20 - rybicky.net/nadrze/16730 . Mám v plánu udělat "dyzajnovku", ale s rozměrem 25x25x30. 30cm je výška. Pro beťáka je ale vhodnější to nižší, nebo mu na pár cm až tak nesejde? Co na to zdejší znalci Betta splendens?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2014 16:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jitka
www.akvarista.cz/…

Kdyz se podivas uplne na konec toho popisu, vlastne na uplne posledni slovo... ;-) .

Tak ja to zkusim vic rozebrat.

Raselinove vyluhy, vyluhy ruzneho listi atp. se pouzivaji do vody pro ryby, ktere ziji v tzv. cerne vode. Mnoho akvaristu z toho duvodu do vody pridava Torben, ktery je levny, snadno pouzitelny (bezne pridavam 2.5ml/10l menene vody) a nevim ze by si na nej nekdo stezoval. Nemuzu rict ze vsechny Tetry, takove znalosti nemam abych si to troufnul tvrdit, ale bezne chovane Tetry z Jizni Ameriky takove pridavky ve vode oceni. A dle popisu tohle neco takoveho je, a jeste je to necim obohaceno.

Pisi tam o antibakterialnim ucinku, ten maji tyto vyluhy samy o sobe. Zaroven ale mohou zhorsovat nitrifikaci, nicmene asi nijak zasadnim zpusobem, ze by dobry filtr s temito vyluhy prestal nitrifikovat.

Ohledne vody, takoveto pripravky ji mohou kratkodobe mirne zakalit a barvi ji do jantarova. Pokud je ale akvarium dobre funkcni, zbyde rychle jen to zabarveni vody, jemne zakaleni rychle zmizi.

Dale se pise o vapniku (beru to na preskacku, jak mi to prichazi). Ze by to ale zpusobovalo vyrazne zmeny vody ve smyslu tvrdosti, to nelze predpokladat, protoze ono se v te lehvicce neda zase tak moc rozpustit, aby pri nejakem normalnim davkovani to mohlo vodou vyrazne hnout.

Pisi o vazani cpavku Yucca extraktem, o cemz nic nevim, vim ze se neco takoveho prodava jako doplnek stravy, ale fakt nevim. Obecne vazani cpavku muze byt prospesne, ale v dobre funkcnim akvariu zbytecne az skodlive (nitrifikacni bakterie si se cpavkem poradi (proto je jej ve fungujicim akvariu minimum), je to jejich vyziva, a vyslednymi produkty zivi rostliny). Ze to muze obsahovat i neco, co zpusobuje lepsi drzeni bublin, to muze cokoli, co se podoba saponatu.

Buhvi co do toho vsechno namichali, bat se asi neni ceho, ale ja osobne bych do vody prilil na co jsem zvykly a funguje, obycejny Toreben za par kacek ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2014 10:55 Jitka
Dobrý den přeji. Můžete mi prosím poradit dávkování Betta Relax? Mám 60l akvárium. A ráda bych se zeptala, zda nebude vadit tetrovitým rybám. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2014 14:48 amrtin Re: Dáša
A jakou tam má teplotu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2014 08:37 Dáša Re: romant
Rašelinový výluh mám doma přidám. Tak uvidíme snad se dá dopořádku palec

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 79

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 67766x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1221?od=1051