Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 18:41 R Muž romant [27987] Re: Taňa
Takže čerstvá karanténa. Platí co bylo napsáno, měnit vodu a krmit opravdu jenom minimálně. Je to způsobený tím přidáním většího počtu rybek najednou do ne zcela zaběhnutýho akva s ještě ne zcela funkční biologickou rovnováhou. V akváriu tohoto typu je dost důležitá kvalita toho filtru, jeho účinnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 18:36 Taňa – Pro scorpiona 075
To co jsem popisovala je vlastně jen taková nádrž pro rybky které jsou nové, mám tam jen jeden kámen a jávský mech rybky tam vždy nechavam jen 14 dní a pokud jsou zdravé tak jdou do větších nadrží ale co jsem tam dala ty ancistrusy 25 kusů mají 1,5 cm plus 4 panceřníčci tak je voda mléčná stalo se to během několiks hodin podotýkám,že voda byla neustále filtrovaná a před tím tam jiné ryby nebyly.Děkuji za odp.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 18:25 R Muž romant [27987] Re: Taňa
Nebylo náhodou krmeno okurkou? To bývá velmi častá příčina zákalu a zvláštěpak v čerstvým akvárku. Jak již bylo napsáno předemnou, vyměnit vodu, nekrmit a zase vyměnit vodu a bude to v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 18:21 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Taňa
Filtr nebude ještě schopen se vypořádat s dusitany a čpavkem, neprobíhá dostatečná nitrifikace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 18:21 Muž Yirka [9123] Re: Taňa
Pokud voda špatně zapáchá je něco v nepořádku. Nepřekrmilas? Pokud ano odsaj přebytečné krmivo. Jinak - první pomoc je vodu vyměnit, třeba 50% a další den znovu. Pak už je to většinou jen o trpělivosti, ono to "dojde".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 17:55 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Taňa
Příliš málo informací :-O . Zkus si založit prezentaci, kde uvedeš základní údaje o svém akva a pak se může hledat problém. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 17:49 Taňa – Zdravím poradí někdo?
akva založené před 3mi týdny,filtr jede na plné pecky voda čistá, včera nasazené ryby ancistrusy a 4 panceřníčci během pár hodin voda mléčná a docela smrdí akva má 100l. Bez ryb voda byla čistá poradí někdo? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 07:12 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: katterinecka
Ačkoli jsem z předešlích příspěvků vyšel jako trouba, tak přesto musím poděkovat. Krapet jsem si opravil a ujasnil terminologii palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:26 Muž honzaprouza77 [18]
ten článek je velice zajímaví, až bude čas přečtu si ho pzornějc, teď jsem ho jenom přelít
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:22 Muž honzaprouza77 [18]
aha, ale tak to alespoň snižuje něco, jinak by se nesnížila CT
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:21 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: scorpion075
pH test se tak jmenuje podle toho že měří pH ;-)

stačilo by pročíst si první odstavec (nebo i první větu) toho článku a hned bys věděl že alkalita a pH je něco jinýho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:21 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: romant
Pokud myslíš tuhle větu: Alkalitu měříme pomocí testů označených UT, KH, KNK... Vzhledem k nesprávnému používání výrazů v akvaristických prodejnách zatím neuspějete, pokud se budete ptát po testu alkality. Hledejte tedy testy „uhličitanové tvrdosti“.

Alkalitu přece změřím ph testem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.02.2012 20:11 R Muž romant [27987] Re: scorpion075
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:09 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: katterinecka
Ouha a co měří? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 20:00 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: honzaprouza77
komplikace je v tom že testy na "uhličitanovou tvrdost" neměří uhličitanovou tvrdost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:57 Muž honzaprouza77 [18]
To vím, že CT se skládá z uhličitanové a neuhličitanové a že je to jakoby součet, takže by měla být uhličitanová menší než CT, ale je někdy(v mém případě) větší, ale tím, že ji snížím, tak snížím i CT, protže uhl. t. dělá převážnou část tvrdosti v mé vodě. Ano po převaření je na dně spousta solí, takže vodu sleju přes kus látky a soli zustanou zde. Jinak jsme se dočetl v knize Ines Scheurmannové, že KH je tvořeno rozpuštěnými hidrogenuhličitany(myslím) a že převařením se tyto hidrogenuhličitany rozpuštěné ve vodě změní na uhličitany, které ve vodě nejsou téměř rozpustné. Také mě napdalo, že po vychladnutí se vysrážené soli vrátí, prot to slévám ještě horké. Jinak děkuji za rady, mohli by jsme o tom ještě diskutovat....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:43 Muž konopnik36 [42] Re: honzaprouza77
mrzí mě že tě musím zklamat....



5) převaření, které má odstranit část tvrdosti způsobenou uhličitany (označovanou jako přechodná - viz poznámka níže), moc dobře nefunguje. Dojde při něm k vyprchání CO2 z vody, tím pádem se vysráží CaCO3. Testem tak zjistíme nižší tvrdost, ale pozor, vysrážené uhličitany jsou pořád ve vodě a pokud je nějak neodfiltrujeme, po zpětném obohacení vody o CO2 (po vychladnutí v průběhu cca 48 hodin) se zase znovu rozpustí. Nicméně část CaCO3 se usadí na stěnách nádoby (vodní kámen), takže stačí vodu slít a nechat vychladnout jinde. K účinnému vysrážení je potřeba alespoň několikaminitový var.
maniakva.sweb.cz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:42 R Muž romant [27987] Re: honzaprouza77
Tou "sílou varu" si snížíš jenom tu uhličitanovou tvrdost, ale ta celková Ti zůstane nezměněna, takže když mluvíš o vodě měkké, tak to nebude voda měkká, ale voda s nízkou uhličitanovou tvrdostí(alkalitou), to jen aby nedošlo k nějakému omylu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:42 Muž j0hny [86]
A potom zistis, ze tyzden co tyzden ma ta voda v akvariu stale rovnake hodnoty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:38 Muž honzaprouza77 [18]
Myslíte si, že je to špatné? Protože (neberte si to tak) z Vašich komentářu nemohu vyluštit, jestli jste pro, nebo proti "síle varu" Myslím, že to funguje, asi určitě ne jako osmoza, ale na to, že to mám zadarmo, tak je to dobré. Určitě to budu používat, plánuji změkčit vodu v akva(postupně, každý týden dám měkčí vodu a tím se to postupně krásně změkčí. A třeba pak budu moct mít i ty ramirezky. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:32 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: honzaprouza77
Na co?! Když jste objevil "sílu varu"?! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:22 Muž honzaprouza77 [18]
pěkný...:) co takhle reverzní osozu z Temelína? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 19:01 Muž konopnik36 [42] Re: honzaprouza77
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 18:53 Muž honzaprouza77 [18]
hmm, taky bych si koupil :), kdybych měl kam vyhazovat 250l odpoadní vody na mé 50l akva :) ne to asi ne, jestli se mohu zeptat, kolik asi taková sranda stojí?(nemyslím provoz, myslím pořizovací cenu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 18:49 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: honzaprouza77
Hlavně by se měli s vašimi zkušenostmi seznámit všichni ti troubové, co si za účelem úpravy parametrů vody pořídili reverzní osmózy. :-D (Patřím mezi ně. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 18:45 Muž honzaprouza77 [18]
ježiš, se chci podělit o zkušenosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 18:44 Muž konopnik36 [42]
no ještě že to nebylo 10litrů 9 minut,pak už by obsah a čas hrali podstatnou roli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.02.2012 18:37 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: honzaprouza77
A ještě tu "O Červené Karkulce". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 17:52 Muž honzaprouza77 [18]
Z vodovodu mi teče voda s PH 7,5-8, ct 14Gh a uhličitaovou tvrdostí 20Kh, dočetl jsme se, že tvrdot(uhličitanocá se sníží převařením) vařil jsme 9l 10minut a klesla na 3KH-super ph na 6,5-7 a gh na 4 :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 17:18 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: Nobody
Tak zkouším dodávat Acidon od rataje jak do mý 112ky tak i do 480ky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 01:50 Nobody Re: rriki
Jasně,že to nejde snadno a je to potřeba vyzkoušet.Jen nechápu,proč mi stále někdo podsouvá,to co jsem neřekl(nenapsal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 01:39 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Nobody
Jistě,pokud někdo lpí na desetinách pH což u terčů není podstatné na chov, tak nepředpokládám ,že je bude chovat v 20 a více stupních tvrdosti.Ono u tvrdé vody Ph nepadá zrovna dobře ani těma tvýma postupama.Musí se to několikrát opakovat má to tendeci se vracet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 01:22 Nobody Re: rriki
Může a nemusí.Záleží na vstupních parametrech vody.U tvrdé vody nepadne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   14.10.2011 01:18 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Filip980
nic, spadne samo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 01:16 Nobody Re: Filip980
Filtraci přes rašelinu.Nebo použít kyselinu např.fosforečnou H3PO4.V případě použití kyseliny(většinou se prodává jako 80% - naředit),pak vyzkoušet bez ryb,zjistit si dávkování,a pak použít,velmi opatrně - skokové snížení PH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 19:13 Muž Filip980 [398] - Rostliny
Ahoj, chtěl bych se zeptat, co by jste mi doporučili ke zmenšení pH, mám terčovce ve 480 litrovce a pH mám 7.2 nebo 7.4 a chtěl bych to snížit aspoň na 6.8.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 21:12 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Kaplan007
Určitě stačit bude, já používám prakticky stejnou původně od JBL, teď už s vyměněným předfiltrem, více než dva roky a funguje bezvadně...Za den provozu vyrobí cca 100-120 litrů permeátu což je myslím si až až...
Rozdíl v cenách je už minimální, to samé jde pořídit i zde www.mangala.cz :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 21:02 Muž Kaplan007 [51] Re: Moucha
Díky, to mi stačí. a myslíte, že bude stačit tato? vltava2000.cz/…

...nebo Aquapro 50 od Rataje za 1690,-

1x za 2 týdny měním cca 40 l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 20:42 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Kaplan007
Taky bych viděl lepší volbu v reverzní osmoze, pro běžného akvaristu postačují ty nejmenší, dá se pořídit už kolem 1500,- a pokud voda není opravdu extremně zatížená nežádoucími látkami tak i jednotlivé filtrační komponenty vydrží velice dlouho ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 20:28 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kaplan007
a co rverzni osmozu? misto destilace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 19:55 Muž Kaplan007 [51] – Vodni filtr
Bydlím v Plzni a poslední dopbou mám pocit, že se kvalita vody dost zhoršila. Je dost cítit po Fe a chuťově není dobrá a je i trošku tvrdší (cca 8 dGH). Ani v akva to nedělá dobrotu. Jeden známý a mi doporučil míchat vodovodní vodu s vodou destilovanou. Ale nedokážu si představit, že bych do 4. patra každé 2 týdny tahal 50l destilky. Proto jsem začal uvažovat o vodním filtr. Máte někdo s filtry na pitnou vodu zkušenost?

zaujal mě třeba tento: www.voda-zdarma.com -u toho se ale musí měnit vložka po každých 700 litrech. Máte někdo jiný tip do 3 000,- Kč?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2010 21:50 Muž filipsi [1295] – Re: Kava
Kazdy, kdo hodne pracuje, hodne tvori a hodne toho napise, dopusti se i napsani mnoha veci, ktere se s casem meni. Co mohla byt pravda kdysi, nemusi byt uz dnes. A k tomu navic se dopusti i napsani mnoha nesmyslu a polonesmyslu. Tomu se nikdo neubrani, nikdo neni neomylny.
Kazdy by se jakekoli odborne knihy mel odnaucit brat jako "Bibli svatou" (koneckoncu i tu Bibli), informace v nich obsazene slepe neprebirat, ale pracovat s nimi, premyslet nad nimi, porovnavat s jinymi zdroji. Jinak se docka daleko vetsich zklamani, nez je par minusu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 21:44 zrada – Re: Kava
Koukám, "AMAZONSTÁR" se nám vrátil, a zase ve formě. Bylo na čase. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 21:17 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: vaclav
Na jednom německém webu jsem se dočetl že zase doporučují brát vodu mimo víkendy, kdy dochází k předávkování chemie....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2010 21:04 Muž Yirka [9123] – Re: Kava
Tvému příspěvku se musím zasmát.
Vyrůstal jsem jen o necelou generaci níže věkové než pan Rataj sr.(jehož si vážím a patřím mezi ty, kteří jeho výrobky zde nezavrhují) a tudíž mám taky pár desítek let zkušeností.
Ona totiž největší smůla je, že ty cituješ z knihy vydané v roce 1998, ale ty věci jsou přepsané z literatury poprvé vydané v roce 1977 openlibrary.org/… a tehdy to mnohde (zejména ve větších městech) mělo platnost. Dnes je to prostě mimo a to je realita, na které nezmění nic žádné tvé citace.
Proto píšu to, co je (nejen) má osvědčená zkušenost. Určitě nemám vždy pravdu zde v reakcích, ale věz že i mimo fórum jsem určitě více lidem (zejména začínajícím) pomohl než že bych po nich "startoval". A těch nesmyslů jsem až tolik nenapsal, možná méně než ty za těch pár příspěvků co zde máš. Tak si kup reversní osmózu a uklidni se. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 21:03 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Kava
muzu ti rict ze v oblasti monitorinku a ochrany vodnich zdroju se v poslednich letech udelalo opravdu hodne doporucuju ti si prostudovat plany oblasti povodi a porovnej si pripravne prace s konecnym navrhem, najdesh tam skutecne vystupy z monitorinku
navic v soucasne dobe se zpracovava pilotni projekt na vytypovani rizikovych oblasti z hlediska plosneho znecisteni infiltracnich oblasti v povodí vodní nádrže Švihov - plánuje se ze se podobne prace zpracuji pro veskere vodní nádrze v nasi republice, jen je tu problem jak donutit uzivatele pozemku dodrzovat ochranna opatreni

oproti nekterym jinym "vyspelym" statum mame o dost kvalitnejsi vodovodni vodu

ano jsou nektere oblasti, kde z ruznych duvodu je problem s kvalitou vody, nebo se zastaralou rozvodnou siti

dale diky vyraznym dotacim z EU se zlepsuje i hospodareni s odpadnimi vodami, sam jsem na vlastni oci videl jak splasky v jedne vesnice zcela bezne tekly cestnimi prikopy! a to v pramenne oblasti!

no mohl bych pokracovat jeste pekne dlouho, pokud bys mel zajem tak ti domluvim schuzku s ruznymi odborniky jak na upravu vody tak i na cisteni, pripadne i na chemii prostredi... takze pak by jsme si pohli popovidat opravdu fundovane....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 20:57 Usine
Já si ty roky pamatuji a také doporučení měnit vodu v neděli odpoledne kdy byla nejlepší kvality. (neběžely fabriky) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 20:41 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Kava
Měl sem tu sice napsaný dlouhý text, ale zase sem ho smazal. Nemělo by to cenu.. jak psal filipsi, o pár desetiletí ste zaspal.

Né vše co se napsalo, je pravda, nebo přetrvá věky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 20:40 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Kava
S realitou nemají nic společného vaše příspěvky hmm Srovnávat kvalitu vody před x lety a dnes :-D A mínus máte i ode mě ;-) Další rádoby expert, jak napsal Haimdol, co jste dokázal vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.02.2010 20:36 R Muž Silent [5949] – Re: Kava
Neoháněl bych se knihou starou 12 let. Nynější situace ohledně kvality vody je jiná. Nevšiml jsem si, že by se Yirka s někým chtěl srovnávat, takže vaše poznámka je irelevantní. Jen tak mimochodem. Co jste dokázal vy, že označujete Yirku za nulu? To bylo ubohé.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554-uprava-vody?od=285