Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2023 18:31 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lukas2309
Pokud chceš vodu bez dusičnanů tak rostliny u raka asi nepřipadají v úvahu. Chce to dobrý filtr a v něm mít třeba Clear Water www.google.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2023 18:06 R Muž Anthrax [4773] Re: Lukas2309
Chce to mít stabilní, zaběhlé, nepřerybněné a nepřekrmované akvárium s dostatkem prosperujících rostlin. Pak budeš mít nízké dusičnany. Obejdeš se pak bez častých výměn vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2023 17:19 Muž Lojza007 [1204] Re: Lukas2309
Je potřeba mít dostatek rostlin, aby odbourávaly dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2023 17:14 Muž Lukas2309 [0] – Uprava vody
Zdravim, ako upravit vodu na dlhsie ako 7 dni. Nakolko vymienam vodu kôly dusičnanom aby mal rak stale nezavadnu vodu bez jedov. Len 7 dni mi pride malo. Ako by to slo predĺžiť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2023 08:29 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: vaclav
Mě jde spíš o to jestli si rozumí sírany s chloridy.
Sirany když rozmichavam tak vydávají chlad, kdežto chloridy teplo...
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2023 22:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: achyles73
Klasické PMDD jde namíchat dohromady s výjimkou stopových prvků s železem. Musíš ale počítat co všechno dokážeš rozpustit v tak omezeném množství vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2023 19:09 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Minerály
Měl bych dotaz
Je možné namíchat si roztok do jedné láhve s různými prvky?
Mám na mysli KNO3, MGSO4, K2SO4 a CACL2?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2021 18:11 Rak Re: vaclav
Skrblík napsal: jsme nainstalovali katexovou úpravnu, která přeměňuje Ca a Mg na Na. Přes katexovou úpravnu nám teče voda do baráku: Ph 7, dGh 3, Dkh 21. Co s tím, nebo spíš jakou vodu používat?
vaclav napsal: Tak to ti pomůže jen reverzní osmóza. Ta tvrdost v upravené vodě totiž zůstává jen ji tvoří sírany, a tak se netvoří vodní kámen. :-)
Ještě pořád ti to nedošlo? Měl bys vědět, co je tvrdost vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2021 10:21 Rak Re: strappy
Aktivní uhlí v takových filtrech je především na odstranění chlóru. A nemusí se vyměňovat nejmíň rok, jak ví každý uživatel reverzní osmózy.
Jestli chceš akvárium napouštět přímo z vodovodu a mít citlivé ryby, je to nezbytnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2021 21:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rak
tak jsme nainstalovali katexovou úpravnu, která přeměňuje Ca a Mg na Na.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2021 16:26 Rak Re: vaclav
Jak jsi na to přišel? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2021 16:09 Muž strappy [39] Re: MonterMonty
Tak myslel.jsem.jen chlór,zapach a nějaké zbytkové chemicke znečištění , které je však v normách vodu ve dvoře Králové nemáme špatnou myslím,ale taky záleží jak který zdroj. Asi se na to vyprdnu mel.jsem na mysli toto jen na napouštění akvaria

www.aqua-shop.cz/…

Na vodárně mám ještě klasický ale to je jen na mechanické nečistoty. Asi se na to teda vyprdnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2021 15:51 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: strappy
Záleží na tom co z tý vody chceš uhlím odstranit a jak efektivně - nevýhodou je že obyč. aktivní uhlí má omezenou dobu funkčnosti - důsledek osídlování vodních mikroorganizmů na povrchu akt. uhlí - uvádí se zpravidla max14 dní ,pak účinek akt. uhlí končí- zaroste mikropovrch bakteriemi - muselo by se používat bakteriostaticky nebo bakteriocidně - už si nevzpomenu konkrétně které se za jakých okolností používá , to už jsi cenově úplně někde jinde atd - takže zásadní otázka - aby to nebylo házení perel...
Co z tý vody potřebuješ odstranit a je to vůbec nutný ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2021 15:26 Muž strappy [39]
Ahoj, plánuju krůček po krůčku akvarium pro skalary jednou treba i alty...akvarium bude kolem 1000 litrů....mam tepeve techniku a nyni skříňku od truhláře ...a chystám se vedle akva doladovat přívod vody.... mám si tam dát jen kohout,nebo by se vyplatil i filtr s uhlikovou vlozkou. Aktivní uhlí stoji to 1000 kc ma to smysl nebo je to blbost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2021 01:31 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
Spíš 70:30 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 22:38 Muž Skrblík [9] Re: vaclav
Ano. A stačila by voda naredit s ro 50/50?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 21:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
Tak to ti pomůže jen reverzní osmóza. Ta tvrdost v upravené vodě totiž zůstává jen ji tvoří sírany, a tak se netvoří vodní kámen. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 21:22 Muž Skrblík [9] Re: vaclav
Parametry městské vody v textu Ph 7,5, dGh 25°, Dkh 20°. 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 21:15 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
To není vhodná voda do akvária nevím, jak tvrdá je bez úpravy ale tohle bych do akvária nelil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 19:26 Muž Skrblík [9] – Katexova úprava vody
Fotka k příspěvku Dobrý den přeji. Potřeboval bych poradit. Pořídili jsme malé dceři 120 l akvárium do kterého jsme dali tento substrát: www.rostlinna-akvaria.cz/… . Pořídili jsme i doufáme, že nenáročné rostliny. viz obrázek. Neplánujeme žádné co2 atd. Jen jsme ke kytkám zakoupili hnojivo Seachem Flourish. Nicméně jsme nyní zjistili zásadní problém s vodou. Do baráku nám přitéká městská voda o parametrech: Ph 7,5, dGh 25°, Dkh 20°. Jelikož nám tato městská voda značně ničila zařízení v baráku v podobě vodního kamene, tak jsme nainstalovali katexovou úpravnu, která přeměňuje Ca a Mg na Na. Přes katexovou úpravnu nám teče voda do baráku: Ph 7, dGh 3, Dkh 21. Co s tím, nebo spíš jakou vodu používat? Plánujeme nenáročné rybky (paví očka, platy, čichavec).
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2021 18:27 Pája Re: Anthrax
Aha, notak fajn, udělám to. Díky za tip ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2021 17:51 R Muž Anthrax [4773] Re: Pája
Ahoj. V akvaristice zmíněné testy jistě mít budou. Jenže ty kvalitnější nejsou papírové ale kapkové. A nejsou úplně levné. Jak jsem pochopil jde ti o parametry vstupní vody. Koukni na stránky vodáren. Tam bývají rozbory vody. K zorientování se jaká voda teče doma z kohoutku to bohatě stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2021 15:53 Pája Re: kus
Čím se, prosim tě měří tvrdost? To tam není napsané.... Když přijdu do akvaristiky a řeknu, že chci něco na změření tvrdosti vody, tak budou vědět? S pH papírky vím, jen nevím, kde je sehnat. Možná v lékárně, ale mají i v akvaristice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2021 15:43 Pája Re: kus
Skvělý odkaz, něco pro mě - chemik hop . Děkuji love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.08.2021 16:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pája
Zjisti si, co ti teče z kohout a podle toho kupuj vše živé do akvária. Úprava vody bývá dost složitá věc, a to už musíš vědět co chceš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2021 15:05 Muž kus [200] - RostlinyRe: Pája
Zde máš odpovědi skoro na vše. Zvláště v sekci chemie vody.
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2021 14:00 Pája – Úprava vody
Ahojte, chci se zeptat, jak je to s úpravou vody ohledně pH a alkality. Zakládám 50l akvárko a vybírám rostlinky tak, aby v těchto dvou aspektech "rozumněly".

Je za těchto okolností potřeba vodu dál upravovat a nebo si rostlinky prostředí upraví samy?

Tvrdost vody se rovná alkalita?

Čím se případně pH a alkalita (tvrdost?)vody měří a poté upravuje?

Díky za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 18:05 Muž lemura [3]
Ahojte, je tu někdo, kdo používá pouze vodu z Ro a přidává do ní minerály? Měl bych pár dotazů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 09:00 Muž LS [30] Re: Tref
Funguje to tak že automatická úpravna (tedy pokud tam tedy je) má řídící automatiku která počítá objem proteklé upravené vody a po nasycení iontoměniče provede automatickou regeneraci.
Podle tvrdosti vstupní vody, a obsahu iontoměniče (absorpční kapacity) úpravna automaticky zregeneruje.
Tím pádem regenerace může probíhat jednou za x dní. Většinou se nastavuje kolem půlnoci nebo v době minimálního odběru. V průběhu regenerace teče do řádu neupravená voda.
K nastudování:

katalog.aquaproduct.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 07:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tref
Musí to tak být nebo by museli mít ty kolony dvě. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 00:55 Muž Tref [20] Re: vaclav
Chápu dobře že chceš říct, že když se regeneruje, tak teče voda přímo z řádu s vynecháním změkčovače? Takže když zjistím čas, tak můžu točit z řádu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 23:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tref
Já jsem takovouhle kolonu dělal pro velkou kuchyň a tam se regenerovalo každou noc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 23:03 Muž Tref [20] Re: vaclav
To je podle mě nějak automaticky, vedle toho změkčovače je velká nádoba se solí, která vede někam hadičkou. Jediné co podle mě dělají, tak že dosypávají sůl do té nádoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tref
Ono záleží i jak často ten iontoměnič regenerují, jestli denně nebo v delším intervalu. Při regeneraci která trvá několik hodin musí být kolona překlenutá protože jinak by se mohlo stát že by jsi si natočil hodně slanou vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:32 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Tref
Laboratorní test vody z kohoutku osvětlí "tmu nevědomí"....a bude i levnější než všechny testy akvaristické ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:17 Muž Tref [20] – Co dělat pro lepší vodu?
Ahoj, tak jsem zjistil, že mám asi stejný problém jako Luky. Na vstupu na domě máme změkčovač se solí, což pokud se nepletu znamená automatický výměnu vápníku a hořčíku za sodík. Předpokládám tedy, že z původní hodnoty cca 9,6mh/l hořčíku nezůstane nic a tím pádem nemám v akva žádný hořčík a z hodnoty cca 126 mg/l vápníku nemám tušení co zůstane. Dále kolik se mi tak dostane sodíku do vody? Věděl by prosím někdo co to zhruba udělá? Nyní nemám nejmenší tušení, co mi vlastně do akvária teče, jak je ta voda tím změkčovačem ovlivněná. Díky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2019 09:47 Maq Re: dudl007
Tak ten korál zase vyndej, protože cíle bylo již dosaženo. Pokud ho tam necháš, bude se dál rozpouštět a "žrát" céóčko, které tam foukáš.
Proto je výhodnější moje rada, přidat odměřené množství CaCO3 a dál už ho tam nedávat, dokud není potřeba obnovit (např. po výměně vody).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2019 09:19 Muž dudl007 [15] Re: Maq
Tak jsem to zkusil ...dal jsem korál za kořen (abych ho neviděl :-) nepatří tam). Mám ho tam zatím 3 den a i když momentálně mi došly testy na vodu tak rostlinky viditelně pookřály. Asi jim i přes hnojení pořád něco chybělo :-). Když to bude fungovat tak ho poté dám do externího filtru. Jinak Ph se mi drží už na 6,5 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:54 Maq Re: dudl007
Nakoukl jsem do Tillmansovy tabulky. Při alkalitě 1°dKH bys k poklesu pH na 5.8 až 6.0 potřeboval něco mezi 30 a 55 mg/L CO2. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:27 Muž Smetany [1226] Re: dudl007
My tady máme podobnou. Ale dá se s ní fungovat i bez přitvrzování a dokonce i s CO2. Ale pokud chceš tak mírné přitvrzení určitě ničemu nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:16 Muž dudl007 [15] Re: Smetany
Nene smich sever moravy ...teče mi voda přímo z Beskyd ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:15 Muž Smetany [1226] Re: dudl007
Nebudeš ty z jihu Čech?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:14 Muž dudl007 [15] Re: RoFr
Ph 8,2 a gkh 0,33 mmol, kh 1-2. Jako normal super kdyby byla trochu tvrdší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 13:50 RoFr Re: dudl007
Dejte zprávu, jaké pH a dKH má vaše kohoutková voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 12:28 Muž Smetany [1226] Re: vlka
Možná by stačilo omezit CO2 někam na 10mg/l a přidat trochu té křídy. Nezvyšuj alkalitu zbytečně moc 2-3 bude bohatě stačit.
Ještě mě napadlo že pH by šlo zvýšit pomocí filtrace přes AU což bude mít i jiná pozitiva (možná i negativa) ale dost blbě se odhaduje o kolik to pH zvýšíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 12:14 Muž vlka [3445] Re: dudl007
Vyzkoušel bych radu od „Maq“ a na nějakou dobu přestal sytit CO2. Za vyzkoušení nic nedáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2019 08:26 Maq Re: dudl007
Tak si kup v drogerii za pár korun plavenou křídu. To je (ne zcela čistý) uhličitan vápenatý CaCO3.
Vem malou flaštičku, dej tam toho 3 gramy, zalej vodou, pořádně zaštěrchej. Vznikne Ti něco jako mléko. To nalij do akvária. Akvárko se zakalí, ale žádný strach, je to neškodné a za pár hodin to zmizí.
Tím zvýšíš tvrdost i alkalitu o jeden stupeň (předpokládám 180 litrů vody). Na rozdíl od jedlé sody, vápník rostlinám prospěje. Snad i šnekům.
Není to nic složitého, rychle získáš cvik a budeš si to dávkovat podle potřeby. Nic tím neotrávíš, je to bezpečná látka.
Pokud by Ti esteticky vadila drobná zrníčka, která se budou rozpouštět déle, můžeš si místo toho koupit laboratorní CaCO3 třeba tady:
www.drhoffmann.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2019 20:41 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: dudl007
podívej se na caco3, já používal při těchto podmínkách...a to jsem byl na hraně kh v podstatě neměřitelné...(CO2 jelo nonstop)
je to krůček od propasti ale !! když se v tom hrabeš denně ( a měříš) nemusíš "tam spadnout".
udržuj kh na 2-3 a máš klid ;-)
( CO2 se dá regulovat...dávej méně/ když ho potřebuješ/
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 20:25 Muž dudl007 [15] Re: Maq
Já právě bych nerad přestal používat CO2...pomáhá mi to s rostlinami a hlavně i s řasou. Vím mohl bych stáhnout osvětlení ale když ono to všechno tak pěkně začíná růst. Ale jinak názor a radu beru ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 08:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dudl007
maniakva.sweb.cz/… kolik tam toho musíš dát ti nikdo nepoví to si musíš vyzkoušet sám. Já používám mramorovou drť nebo dolomitický vápenec a nebo častější výměnu vody. Dej si ale pozor chce to před použitím proprat. Lze něco podobného i koupit hledej úpravu vody z reverzní osmózy. :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554-uprava-vody