Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Paví očko (gupka) - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Paví očko (gupka) - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2008 11:32 Muž zaciatocnik [2] – zaspicatene plutvy gupiek
dobry den tak mam velky problem moj ujo my doniesol od jedneho chovatela vyse 20 gupiek............2dni s nimi bolo ok v mojom aqua ale teraz sa kazdej jednej od toho chovatela zacali spicatit zadne plutvy........co s tym?od coho to je?nenakazia sa mi aj ostatne moje vlastne gupky a molly a t d?...........raz sa tak uz stalo ze my oj ujo asi pre rokom doniesol ale vsetky pokapaly a v ten isty den........ predstavte si ake je pre chovatela chytat do sietky vyse 20mrtvol rybiek..........do karanteny som ichd at nemohol pretoze ziadnu nemam tak dakujem za vase odozvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2008 18:12 Metz
ja sem dal rybky do akva za 5 dnu prezily vsechy bez problemu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2008 17:51 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: tesartomas
Nevyhovující filtrace a příliš mnoho odpadních látek. Ten váš filtr má malý objem hmoty pro usídlení bakterií a povrch akva jimi také není dosud dostatečně osídlen.
Předělejte obě ampulárie do druhého akva, přestaňte krmit rybky a denně vyměňte část vody za čistou odstátou. Denně měřte koncentraci NO2. Proces nitrifikace by se měl postupně uzavřít.
Až se situace srovná, můžete do akva přidat další živočichy. Ale postupně a hlavně s rozumem!!!
Uvědomte si, jak je ta nádržka malá a jak snadno se "přecpe".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2008 16:53 Muž tesartomas [5] – Vysoká hodnota NO2
Tak ten úhyn byl zaviněn vysokou hodnotou NO2, jen nevím kde se to v akvárku bere.. Voda, kterou jsem lil do akva je úplně čistá, po naletí 1/2 obsahu akva, je vidět při měření úbytek a do druhého dne, je to zase na původních hodnotách. Nevíte někdo čím to může být????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 11:29 mato – Re: kastanek
ano,samicka je stale ta ista.rozmyslal som ci neskusit vymenit samicku ci by to nepomohlo...a ti samcekovia mali ovisnuty chvost.:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2008 18:09 Václavka
ak když jsme toho já jsem měla staré akvárko akorát jsem ho tak 14 dní předtím čistila. Byla tam voda ze studně klasika vesnice ale tak podně tam zůstala stará což píšek a tak.Chcíply mi všechny 4 najednou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:57 Muž tomaskupilik [9] – Re: zaciatocnik
To já taky nevím...křížením či šlechtěním se nezabývám hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:55 Muž zaciatocnik [2]
no to viem ale treba miv ediet okolo kolko nadrzi mi na to treba .............mam iba 10litrovea 30litorve a pojdem dat robit 25litrove tak nwm co a ako
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:51 Muž tomaskupilik [9] – Re: zaciatocnik
Hele to ti moc neporadím,ale určitě to není jen tak jako to rychlomnožení co má asi každej akvarista který ám paví očka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:44 Muž zaciatocnik [2]
no a potom zahyniu ale nwm od coho to je a ked uz tu piseme take neco tak su tu na tejto stranke neaky odborny chovatelia gupiek?lebo sa snazim vyslachtit cistu formu achcel by som sa o niecom informovat
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:32 Muž tomaskupilik [9]
Jo to taky ty bříška.. srašně zplasklé a ty rybky vypadají jakoby nechtěli jíst :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:18 Muž zaciatocnik [2]
no ja mam s gupklami dost vela problemov neako im schudnu bruska a nechcu zrat plutvy s aim daju do spicaa pocase umru a t d ale teraz zatial nic muslim poklopat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:16 Muž tomaskupilik [9] – Re: zaciatocnik
Myslím že mám stejnej problém :-( Hlavně samičky přestávají plavat a tak nějak jakoby byli unavené..prostě jen tak ,,přešlapujou'' na místě. A tak po 3 dnech mi vždy chcípnou. Ikdyž teď už asi 2 týdny nic. A všiml jsem si že většina z nich měla takovej ten rozklad ploutví..Nevím jak se tomu říká ale prostě takovej bélej potah na čumáku a často i na zadní ploutvy.. Jakoby plíseň.. Nevíte? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 22:11 Muž zaciatocnik [2]
no tak ja mam ten problem u mojich samickach su farebne ale po case sa ztmavia ale neumruu my srry ael opradit nwm :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 18:43 kastanek – Re: maťo
nevim, co to muze byt, ale samicku mas porad jednu a tu stejnou??? My mame gupky uz tak rok, ale s timhle jsem se nesetkala. Jinak bylo vsechno v pohode??? Nemel povisly ocasek???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 16:32 maťo – choroba? gupky
cafte..mam taky problem s rybyckami.Mam parik gupiek. a uz druhy samcek mi zomrel:( a ja neviem preco.obidvaja netusim z coho akoby ocerneli. zadna plutva..proste cely boli cierny. pls kde je chyba?staram sa o nich zle? alebo co moze byt na chybe.dakujem za odpoved
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 08:40 Muž tesartomas [5] – Re: johan
Tak díky za radu, zkusím měnit tu vodu a uvidíme co se bude dít.. Je vidět, že ne všechna odborná literatura je kvalitní. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 01:14 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: tesartomas
jestli to je opravdu otrava jedovatými plyny, tak každý den vyměń tak třetinu nádrže za čerstvou odstátou vodu (pokud tam teda přidáváte savo :-O ) a nic víc nezmůžeš. v tom případě si rybkám hodně ukrátil život, když to přežijou a nebudou ti postupně umíat na další nemoce, a pokud to je něco jiného, tak jak vidíš, se to tu asi ndozvíš. hodně štěstí a příště si měsíc počkej (no prostě až ti budou růst rosliny, tak dej teprve první ryby)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 01:01 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re:
smich tak jinak, a kolik lidí to dávkuje?..hm. a je to i tento případ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 00:54 Anonym
Ono se to savo právě dávkuje neustále, aby to zbytečné nebylo ;-)
www.informconsultaqua.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 00:42 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re:
hm, to jsem fakt nevěděl, že toto jsou příznaky otravy čpavkem a dusitany.. a zajímavé provedení statistiky=))) pokud se tam nedvá neustále, tak to je zbytečné.. no nic, to nemá cenu řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 22:51 Kacisek
No a nebo jsou prostě rybky v šoku po převozu.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 22:41 Sid – Re:
...99% zaviněno čpavkem...
Tak nějak. :-) Nebo dusitany. To bude záležet na pH...
(Ale to je jen technická poznámka. Na podstatě, že jde většinou o otravu N-látkami to nic nemění. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:46 Anonym
johan napsal: kdopak si do studny přidává chlor?..
Savo se do studní přidává zcela běžně. Hromadný úhyn ryb v čerstvě založené nádrži je v 99% zaviněno čpavkem a o to 1 procento se dělí otrava preventivními preparáty s pomstou manželky či mladšího sourozence. :-)


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:39 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: filipsi
kdopak si do studny přidává chlor?.. no mylsím, že moc lidí ne.. ano, musí splňovat normy, ale to neznamená že je sterilní ;-)
ano, možná by ty příznaky byly trochu jiné, ale opravdu až tak?.. mohl by se rozepsat, jak ten úhen a chování ryb vlastně předtím vypadalo. pokud se tady omezujete jen na to, že:nově založené akva, ryby automaticky uhyne na otravu, tak to moc odpovídat nemusí, ne?=)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:33 Muž filipsi [1295] – Re: johan
Ty priznaky co pises, by se objevily pri nahlem narustu hodnot. U vetsiny najednou, hromadne. Ale takhle to v akva stoupa pomalu, otrava je vlekla, a umiraji nejprve slabsi jedinci, pripadne je dostane jina nemoc diky castecne otrave. Podle me to docela odpovida tomu, co se deje v cerstvych akva.
To o te studne mozna plati u nejake opustene studanky v lese. Studna s pitnou vodou musi splnovat normy, aby prosla testy, chlor se tam take pridava, udrzuje se. Pravda, asi se tam zpravidla nameri trochu vic bakterii a trochu vetsi CHSK nez ve vodovodni, ale ne tragicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:29 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re:
no, asi všechny.. hlavně tam nejsou příznaky otravy, nebo jo? to že je ryba v novém akva mrtvá neznamená, že se otrvávila. (krom toho u čpavku a dalších mám zafiksováno náhlý "nevysvětlitelný hromadný" úhny, lapání po dechu, stížené dýchání, křeče, skákání nad hladinu atd..) to, že jsou nafouklé a zježené mi připomělo něco jiného, ale nemoci nejsou moje hobby ;-)
no, tak když se do vody dá "CHLOR" tak tam toho moc nezbide, kdežto ve studny je spousta bakterií, hub, řas, no.. celá zoologická
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:26 dzefoxo
Mas tam ohrievac,filter ? :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:18 Anonym
johan napsal: ale narozdíl od vody z veřeného vodovodu není studniční voda mrtvá.. a nezdá se mi, že by jeho ryby podle příznaků které napsal byly otráveny "čpavkem" nebo dusitany :-O
Jak se rozezná živá a mrtvá voda?
Jaké příznaky v tobě budí dojem že nejde o otravu čpavkem" nebo dusitany ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:17 Žena Číslo1 [1]
Podle toho, co jsem se dočetla, tak po týdnu jsou v akvárku nejhorší podmídky- nejvíce čpavku a dusitanů. Takže je hodil přímo do toho a to je výsledek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 21:09 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: chicko
ale narozdíl od vody z veřeného vodovodu není studniční voda mrtvá.. a nezdá se mi, že by jeho ryby podle příznaků které napsal byly otráveny "čpavkem" nebo dusitany :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 19:28 Sid – Re: chicko
:-D potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 17:21 Muž chicko [124] – Re: tesartomas
no a určitě tam nepsali, že ve studni je mnohem více (většinou) sraček než ve vodovodní vodě(NO3 atd)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 14:31 Muž tesartomas [5] – Re: rolandmynar
Mám tam vodu ze studny a tam jsou podle knihy co mám doby ty časy kratší, u vody z vodovodu jsou časy delší. Teda aspoň v té knize to je tak uvedeno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 14:27 rolandmynar – Re: tesartomas
Nevím, kde jsi to četl, ale kdybys tam dal nitrifikační bakterie v podobě roztoku, tak se doporučuje 10-14 dní. Bez nich ještě déle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 14:22 Muž filipsi [1295] – Re: tesartomas
Tve rybky si to evidentne nemysli. Bez testu a znalosti procesu v akva je dat tam ryby po tydnu hodne nezodpovedne. Cti, a pristi pokus bude lepsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 14:18 Muž tesartomas [5]
Řekl bych, že týden stačí.. Někde se doporučuje jen pět dní a někde dva týdny! Tak myslím, že týden by mohl stačit.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 14:13 Žena Lucianetta [43] – Re: tesartomas
Že by... Nedávat rybky do akvárka tak brzo? no tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2008 14:13 rolandmynar – Re: tesartomas
Odkázal bych tě na fóra a stránky o zakládání akvárek a zamkl to. (nechci do toho adminům kecat). Denně jim vyměň vodu za čistou asi tak 1/3 a dělej to asi 14 dní. Snad to přežijou. Lepší by bylo dát je zpátky do akvaristiky a studovat o začátcích akvaristiky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2008 14:10 Muž tesartomas [5] – Úhyn pavích oček
Na vánoce jsem dostal nové malé akvárko (25l), hned po svátcích jsem ho založil a po týdnu jsem pořídil 6 pavích oček(2 samečci, 4 samičky). Za tři dny umřela první samička, která nejdřív špatně plavala, pak se naježila a ležela na dně. Včera umřel jeden sameček, který byl v pohodě a za hodinu ležel na dne a sotva reagoval na nějaké to pošťouchnutí. Dnes už další samička skoro neplave a drží se schovaná v kokosáku nebo polehává na dně. Můžete mi někdo poradit co je špatně a jak proti tomu bojovat??? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2008 11:55 skalára
U mých pavích oček se to občas taky stává.Je to dědičné a proto je třeba čas od času koupit nové paví očka,aby se ten defekt neopakoval.Doporučuji je vyměňovat s kamarády,kteří rovněž chovají paví očka.Dělám to tak pravidelně a pak mám defektních rybek málo nebo vůbec.Není to dobré,když se množí jen jedna rodina. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 13:18 kastanek
a tak jsem za celou dobu mela jen jednu samici, potom potomky???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 13:15 sysa
Obecně - rachitis neboli křivice má dvě příčiny - nedostatek vápníku ve stravě a potažmo i vitamínu AD3 který váže vápník v kostře. Samo může být i dědičná - ale většinou je to jen "sklon" ke křivici.
Při nevyvážené stravě může nastat u kteréhokoliv potěru - není to specialita pavích ok. Předejít se tomu dá jednoduše - kvalitní krmení, a živorodky ať chcete nebo ne, potřebují k správnému vývinu řasy - za mého mládí se čistila od řas pouze boční a přední strana AQ právě proto aby se živorodky měli kde pást...
P.S. Každá "březost" znamená přesun - zvýšený výdej vápníku k plodu. U živorodek - pavích ok pokud je větší teplota nad 24C dříve pohlavně dozrávají a pak děti mají děti - mladá březí samička si sama nerozhodne zda má věnovat vápník "dětem" nebo na svůj vlastní růst - a tak deficit způsobí u zdánlivě zdravého jedince křivici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 12:39 kastanek
My se asi pred 5 mesici museli zbavit jedne samicky, dali jsme ji sousedce do zahradniho jezirka.
Byla jedna z nasich prvnich samic, po case se ji zkrivila pater. Byla taky nejvic plodna, prcku s krivou pateri bylo jen par, nastesti. Je to kazdopadne dedicne.
Tedka nam zustal jeden samecek, zrovna odpociva na kameni. Ale na zahradni jezirko je tedka zima.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 09:49 R Muž Mrakoplash [1776]
Endlerky me taky takhle litaly, ale na stridacku jeden samec, pak nic, pak samicka a zase nic, :-D proste sou prasteny :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 09:28 Žena Lucianetta [43]
Štěpán: to se mi nezdá - jsou teď v akva (dočasně, stěhujem se) bez dna, jenom s pár rostlinkama, krmím míň a měníme vodu (samozřejmě jen část - asi 1/3 - za odstátou)... řasy jsem tam nezpozorovala, ani se mi nezdá, že by rybky jezdily po skle tlamkama - prostě plavou nahoru a dolů, nahoru a dolů... chvilkama těsně u skla, chvilkama kousek od skla... nevím, co si o tom mám myslet hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 08:59 Štěpán
Nejezdí náhodou tlamkama po skle? Mohli by ožírat řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 08:20 Žena Lucianetta [43] – Re: Franta
Měla bych dotaz... mám 4 endlerky, 2 samičky, 2 samečky a kromě nich ještě 4 mimča, co se nám narodily. Rybky jsou v pohodě, plavou, prohání se a shání pořád něco k nakousnutí, ale všimla sem si, že občas (třeba hodinu za den a pak už zase třeba 2 dny nic) jezdí všichni 4 dospělci podél boční strany akvárka nahoru a dolů (mimina plavou v pohodě po celé nádrži)... po té cca hodině přestanou a plavou zase normálně... čím to je, že tak plavou? přece kyselá voda není v nádrži hodinu denně (za předpokladu, že tak plavou kvůli vodě)...? Vůbec to nechápu :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2007 11:45 rybkdom – Re: kosiska
ahoj,tahle nemoc je rozsirena zejmena u pavich ocek,vznikla hlavne diky jeho chovu od chovatele,který tuto puvodne divoce zijici rybu prechova na velice citlivou rybku, pavi ocko se tak dnes diky chovatelum stava citlivou ryboua nemene k tomu prispivaji i moderni technologie v mnozeni a chovu techto rybek,nebot jsou chovany v doslova cistych podminkach,tzn. chovatel ktery je pak prodava do zverimexu je chova v dezinfekcnim prostredi,jedna se o prostredi kde nejsou pritomny pro jejich vodni zivot normalni bakterie ktere jsou pritomne v piski, rostlinach filtru atd.....chovatel tyto reprodukcni ryby chova defakto v izolaci,kdyz to reknu doslova tak v nadrzi bez pisku a rostlin,kde je jen voda a filtr a s maximalnim svetlem a teplotou vody a profi slozenim nejen vody ale i krmiva,diky tomu dosahne chovatel velkeho mnozstvi odchovu ,ktery velice rychle roste a tak se muze co nejrychleji dodat na pulty zverimexu,takovyto odchov kdyz si prineses domu nevydrzi v chudych podminkach normalniho domaciho akvarka nebot podminky pro jeho zivot jsou velice nevhodne,tzn.-jina teplota,slozeni vody atd.a predevsim plno bakterii ktere predtim rybka neznala a ktere napadaji jeji organismus...rybka se tak stava velmi rychle nachylnou a brzy umira,protoze se nemuze prizpusobit svemu novemu prostredi.
dnes je to nemoc velice rozsirena,taky jsem mela rybky ktere takto odesly,naopak oproti tomu rybky vypestovane od me kamaradky v domacim akvarku stale ziji,mam je nekolik let a preckali vsemizne nemoci ktere kupovane ryby nesnesli.
a ted rada,jak proti tomu bojovat,nekupovat si ryby ze zverimexu-vzdy pojdou....,kazdy tyden menit vodu,udrzovat teplotu a ph vody,tato nemoc se neda lecit ale da se omezit prevenci,vodu mirne osolit domaci soli a nepouzivat kupovanou dezinfekci.
tato nemoc neni lecitelne,v podstate se nejedna o nemoc,ale o neprizpusobivost organismu rybky odchovane z puvodni rodicovske nardze do te kterou mas doma.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2007 20:29 Honza
Tak už se to nejak postupně zpravilo...vyměnil sem část vody, osadil akvarko vice rostlinama..a paví očka už začínají normálně plavat i žrát. Sice jich pár chcíplo, ale sem rád že to ostatní přežili..Myslim si že to bylo tou přemírou NO2...Diky moc všem za rady.. ;-)
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 57 58

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 35880x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11471-pavi-ocko-gupka-nemoc?od=2343