Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do malého akvária (21 - 50 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení do malého akvária (21 - 50 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 19:00 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostlinyRe: Tedvidek
jo asi jo :) ale dočetl jsem se že na náročné kytky potřebuješ co litr to 1W světla a já mám 30l +- dekorace atd ... 25l vody a mám 2x8W což je 16 ... není o tolik proto mi to jakžtakž :) roste ... hnojím a dodávám co2 tím to taky podpořím ... ale pořád nějakejch 10W chybí ... proto jsem uvažoval o něčem ... ale asi to nechám zatím být
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 18:37 Muž Tedvidek [5] Re: AleK
Já si zase nemůžu pomoct, ale přijde mi, že jen chceš, aby ti všechno honem rychle rostlo a měl koberec jako tady u některých nádrží.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 22:42 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: AleK
AleK napsal:....... ale nevím proč ale zdá se mi to málo proto hledám něco jiného ......
Nejdřív si ujasni právě to co nevíš, tedy proč se ti současné světlo zdá málo. Řada rostlin když má málo světla tak se za světlem vytahuje nebo má jiné projevy, které se dají světlu přisoudit. Pokud ale takové projevy nevidíš tak bude nejspíš problém jinde ....
Pokud vše je OK a jen chceš aby to rostlo rychleji, tak popřemýšlej jestli o rychlejší růst opravdu stojíš. Ono nutnost častěji stříhat rostliny a tím neustále upravovat jak akva vypadá může být časově náročné. A když už to vypadá podle představ tak je to jen na pár dní a pak už zase pod nůžky a zase už to není ono. Touhle fází jsem si už prošel a raději dávám přednost pomalejšímu stylu ....
Už to tu zaznělo - to co tam máš může dobře růst i pod současným osvětlením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 18:20 Muž odikcz [114] Re: AleK
Do většího akvária teď hledám nějaký LED zářivkový trubice ... a do malýho přemýšlím nad www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 13:22 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostlinyRe: odikcz
díky ... už jsem byl rád jak jsem se rozhodl :) a zase nic ... no koukám není to žádná sranda něco koupit ... co tedy radíte ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 08:46 Muž odikcz [114] Re: AleK
Tenhle šunt ti bude svítit stejně jako to co tam máš teď. Taky jsem po nich koukal a hledal info a těch 900lm sice na některejch stránkách uvádí, ale to je nějakej teoretickej výpočet ... reálnější bude 700lm (nejsou v nich žádný super LEDky) ... navíc si tady stěžovali, že jim po roce odchází.

Takže jestli si chceš hrát, zkoušet a experimentovat - tak asi klidně, ale jesti hledáš kvalitní osvětlení a silnější než máš teď, tak bych si to rozmyslel (teda aspon já jsem od toho z těhto důvodů upustil, i když ta cena byla/je neodolatelná)

Ještě co se týká kvality reflektoru, tak za tuhle cenu sotva seženeš na ebay pořádnou samotnou 10W diodu a to když do ní napereš proud na max (abys těch 10W získal), tak ti rychle odejde - což jen potvrzuje co jsem psal předtím a to ještě potřebuješ minimálně chladič + zdroj ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 00:23 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostlinyRe: Mislow
děkuji zkusím dát reflektor
BERGE LED Reflektor 10W studená bílá IP65 COB-pro
www.ledveci.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 00:09 Muž Mislow [304] Re: AleK
Ja je mel v 40 l a take jsem je prelovil do velkeho akva, pac se mi to na ne zdalo male. Jinak mam marsilejku ve 40 l, 14 W T 8 zarivka s reflektorem, bes syceni CO2, pridavam tekute CO2 a dost to flakam, stejne tak hnojeni. :-D I tak roste, ale pravda uzasne pomalu. :-D Pokud by jsi daval led, tak bych tam nic silnejsiho nez 10 W nedaval, typ SMD 5050 nebo silnejsi, pac kdyby jsi to mel ve slabsich ledkach ve vetsim poctu, tak by to blbe prosvecovalo dolu ... Anebo i ta dole zmintena zarivka s reflektorem by si myslim bohate stacila. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2015 23:59 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostlinyRe: Mislow
děkuji ono to tak tak roste ... jde jen o vylepšení mého akva a zvědavost co by se dělo když to bude svítit tak jak je potřeba ... vím že to světlo co mám je nedostačující tak ho chci vyměnit za něco o trochu lepšího ... ať to svítí jak má .... jinak otíci tam už jsou a myslím že v pohodě .... jak bude 160l tak pokud se mi je podaří vylovit půjdou tama a děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2015 23:38 Muž Mislow [304] Re: AleK
Ahoj, tak kobercovka, to je marsilejka, ze? Pro tu to fakt nemusis se svetlem zas tak prehanet. :-) Samo, ze pri slabem taky nepujde tak idealne, ale zas nic super taky nepotrebuje. A koukal jsem, ze tam chces davat otiky ... to bych nedelal, pro otiky je to male. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2015 22:53 Muž mamlon123 [8] Re: AleK
u kobercovky nejde jen o světlo, ale o distribuci živin ke dnu k té kobercovce, takže když se světlo osolí tak porostou spíš řasy :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2015 21:42 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostlinyRe: KarlosS
já tomu nerozumím ... a to vůbec ... ale něco silnějšího bych chtěl ale je falt že toto je už trochu moc ... kolik těch lumenů budu potřebovat abych neměl problém s kobercovkou ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.05.2015 21:31 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: AleK
:-) pokud tuhle palbu zvládneš ukočírovat, tak proč ne. Ale jinak ti porostou hlavně řasy.
Co všichni blázníte, vždyť s 15W T5 na 30l lze pěstovat skoro všechno. Jen nesmíte mít zastíněnou hladinu plovoučkami a mít pořádný odrazový reflektor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2015 20:53 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostliny
našel jsem tento reflektor
BERGE LED Reflektor Slim 30W studená bílá IP65
www.ledveci.cz/…

myslíte že je to dobrá volba na moje akva 30x30x35 ... potřebuji aby rostli náročné kytky a koberec děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2015 11:24 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostlinyRe: fanda007
jo to je jasný ... hnojím, mám CO2 s nočním vypínáním, dno od rataje ... myslím že tomu dávám dost ale nevím jsem amatér začátečník ... vše mám vyčetlé vypozorované ... vím že to světlo počítaj na lumeny ale tomu vůbec nerozumím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2015 11:16 Muž tojehnus [1] Re: AleK
Ahoj, slyšel jsem chválu na výrobce světla Maxxo a sám mám na něj taky zálusk. Cena je hezká a kvalita valná. palec Nezapomeň, že kobercovky nejsou jen o světle. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2015 10:52 Muž AleK [14] - rostliny a zase rostliny
Ahoj lidičky přícházím s prosíkem zda by někdo nepomohl s výběrem světla na moje nano akvárium 30x30x35 - výška je 35cm ... momentálně svítím tímto 4AQUA Osvětlení akvária 30cm 2x6W T5 - ale nevím proč ale zdá se mi to málo proto hledám něco jiného a našel jsem 2 varianty Zetlight nano ZN1700 www.rostlinna-akvaria.cz/… a nebo MAXXO 30/14/AM www.aquario.cz/… díky ... pokud myslíte úplně jiné světlo není problém ... já tomu vůbec nerozumím a rád si nechám poradit .... jedná se o rostlinné akvárium a potřebuji aby rostla i kobercovka ... díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2015 08:30 Muž RBeil [174] Re: SHaitan
Tak udělat jakoby stojanek na ten reflektor, nějaké U-čko a zavěsit ten reflektor za to. Jedna část toho U stojanku by byla pod akvarkem pro stabilitu, druhá za akvárkem jako noha a třeti nad nim kde by vyselo světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2015 08:12 Muž shaitan80a [8] Re: branorem
Možnost zavěšení nemám, akvárko zatím bude na dočasném místě, tak tam nechci vrtat do sadroše na stropě. Proto koukám po nečem na postavení / přidělání k akváriu. A pokud možno cenově dostupné. Led světla, co jsem zatím viděl, byly docela drahá. 10W LED není to málo? Nebo to má svítivost (lumeny) jako zářivky s větší watáží? Zkus uvést nějaký typ, ať vím kam kouknout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2015 07:30 Muž branorem [2] Re: SHaitan
Nerozmýšlal si LED reflektor, napr. 10W? Teraz sa da kupit za lacný peniaz a tie slim výrobky aj celkom dobre vypadaju. Teda ak sa ti to dá zavesit zhora.
Mohol by si to skusit a potom mi povieš ako to funguje na malom akvariu :). Totiž ja už ho mam kupený asi 2 mesiace a neviem sa dokopat k vymene aktuálneho svetla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2015 15:12 Muž shaitan80a [8]
Prozatím se pro svou 42l kostku (35x35x35 cm) rozhoduji mezi těmito svítidly s tím, že favorit je BLAU:
- BLAU lampa pro nano akvária 18W
Velikost a kompaktnost je jistě plus. Průhledný oslňující kus plastu vepředu minus. Má někdo zkušenost? Lze osadit jinou než originální zářivkou?
- 4AQUA Osvětlení akvária 36cm 2x8W T5
Jednoduché krátké zářivkové trubice a možnost jejich výměny plus. Velikost pak minus.
EDIT: Ještě jsem narazil na úplně jednoduché světlo Resun RAY - 11 W. Naprostá jednoduchost a klasická žárovková patice E27 jednoznačně plus. Výkon pak mínus, ale předpokládám, že můžu použít silnější úsporku. Otázka, na co je konstrukčně dělaná. Nikde nemůžu najít, zda je stínítko plast či sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2015 20:12 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ricardo2
No vidíš a já bych se zase chtěl přiblížit něčemu takovému jako je na fotce na začátku stránky, kde naopak silné světlo není potřeba: prirodni-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2015 20:01 ricardo2 Re: lhajek
bolo to aj o subjektivnom vnimani, ale urcite aj o nedostatku zivin. v kazdom pripade ked pozeram akvaria, ku ktorym by som sa chcel skromne priblizit(rastlinne akvaria), tak su tam pouzite silnejsie svetla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2015 15:47 Muž shaitan80a [8]
Zdravím, tak jsem to nevydržel a alespoň pro radost si založím menší kostku 42l (35x35x35 cm). Až bude po rekonstrukci a založím pořádné, tak budu mít odchovničku. Co teď řeším je vhodné osvětlení. Krycí sklo nebudu používat, akvárko bude na soklu o stejné velikosti, takže nemám možnost položit vedle lampu. Celé odpoledne hledám osvětlení kolem 20W, ale nedaří se. Nevíte o něčem? Třebas má někdo obdobné řešení. Díky Jirka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2015 08:21 Muž RBeil [174] Re: ricardo2
A byla vůbec chyba ve světle? Rostlinam se také nemuselo dařit z nedostatku živin...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 20:42 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ricardo2
ricardo2 napsal: akva ma asi 45 litrov. mal som tam pred tym 2x15 wat a prislo mi to slabe
Na základě čeho ti přišlo slabé? Pomalu rostly rostliny, nebo se tahaly kobercovky za světlem do výšky? Nebo je to prostě jen tvůj pocit? Já osobně jsem ve skoro stejném akva také zkoušel 2x24W v T5 zářivkách a šel jsem od toho ... dlouhodobě stabilní a pěkné jsem to neudržel. Rostliny rostly jako blázen, pak přišly řasy a pak už jsem světlo jen ubíral a ubíral ... dal pryč CO2 a zase ubíral na světle :-) Ale zkušenost dobrá, už vím že takhle to nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 20:18 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ricardo2
každopádně světlo je to dobré
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 20:16 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: RBeil
jak kdy, přej mu štěstí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 19:59 ricardo2 Re: KarlosS
akva ma asi 45 litrov. mal som tam pred tym 2x15 wat a prislo mi to slabe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 19:52 Muž RBeil [174] Re: KarlosS
Jenže na celnici stojí i balíček 20x20x4cm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.05.2015 18:18 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ricardo2
tohle světlo je supr. A má jen 50cm, takže by ho celníci ani nemuseli zastavit.

Jen teda nevím, proč by mělo zastat 2*24W v T5 v cca 30 litrovém aq. To neukočírují ani větší odborníci, jen jestli ses nepřecenil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 16:05 ricardo2 Re: RBeil
na to si netrufam. tak som sa rozhodol ist takouto cestou. len neviem ci to svetlo bude vyhovujuce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 15:06 Muž RBeil [174] Re: ricardo2
A víš že za to zaplatíš ještě daň a máš to bez záruky? sites.google.com/… jinak já osobě bych si to radši sestavil z LED bodovek nebo přímo LED čipů o kterých se tu dočteš hodně věcí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2015 20:48 ricardo2
ahoj. chcem sa spytat ci toto led osvetlenie je adekvatnou nahradou za T5 2x24w. co sa tyka intenzity osvetlenia. chcem ho na akvarium 50x30x30cm. a chcel by som tam mat aj nejake kobercove rastiliny. dakujem
www.aliexpress.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2015 18:14 Muž vrkal [1]
vepředu: pásek 25cm studená bílá LED typu 5630SMD-3LED/1čip
vzadu: pásek 20cm teplá bílá LED typu 3528SMD - 3LED/1čip

uvažoval jsem, že bych ještě přidal jeden ale zatím je to dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2015 14:43 Muž abdul99 [51] Re: vrkal
Jaky led pasky jsi pouzival?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2015 20:10 Muž vrkal [1]
myslím tím, ale notebook(ze stolního by to šlo také, ale by to hodně práce předělat), jinak je třeba spočítat příkon LED pásku a dle toho vzít zdroj, ale pro akva 20l stačí bohatě 12V/4W jak mám já. Také to musí být zdroj 12V jinak by jsi spálil LED, bo ty mají odběr 12V. Jo a v hliníkovém profilu po připájení pásků ke kabeláži je nutné spoje zakrýt silikonem kvůli vodě. Jinak opravdu pokud jsi šikovný a víš, že + patří pájet na + a - na - tak nevidím problém. Co se týká zdroje, tak teď mají třeba v Hadexu v Ostravě v akci tento www.hadex.cz/… a ten bohatě stačí palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2015 19:54 Muž odikcz [114] Re: vrkal
Zdroj ze starého PC? To se mi líbí, nějaké bližší info, na co si dát pozor, co jak zvolit a jak zkombinovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2015 18:08 Muž vrkal [1]
mrkni na mé osvětlení. inspirace zde radekkrizka.blogspot.cz/… . pro orientaci u mne: hliníkový profil 70,-Kč, LED pásky 50,-Kč, plexi a kabeláž jsem našel ve sklepě, samice konektor ke zdroji 7,-kč, zdroj ze starého PC jinak jej v poho koupíš v akci do 200,-Kč. Tudíž super osvětlení máš do max. 400,-Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2015 14:17 Muž abdul99 [51] Re: KarlosS
A co misto vyhozeni do toho nacpat nejakej led pasek? Ma to smysl? Nebo to nejak prekopat na starter?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2015 18:52 Muž Lorennzo [5] Re: shotik
a co led pásek? Mám ho už měsíc a v pohodě. Ale musí se to chladit hliníkovým profilem a led pásek - 2835 - 60led/m - 12V - stojí 190,-kč za metr, zdroj cca 200,- hliníkový profil se dá sehnat za 44,- + difuzor 30,-kč (www.berge.cz), vydlice 60,-kč. Toď vše... vše cca 524,-. Ušetřit se dá na zdroji, záleží na výkonu a led pásku - cena je za metr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2015 09:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: abdul99
jasný, pro jednorázový použití se kupovat lepidlo nevyplatí. Já je přes teplvodivou pastu stejně šroubuji šroubkama ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 20:54 MrUnknown Re: abdul99
Nevím, kolik tepla tyto čipy vyzařují, ale teoreticky bys místo lepidla mohl použít teplovodivou pastu pro PC procesory za třetinovou cenu. A na zdroji by taky možná šlo něco ušetřit, ale konkrétně bohužel neporadím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2015 20:38 Muž abdul99 [51] Re: KarlosS
Mockrát děkuji za nápad a reakci, ale když jsem se díval na ty díly tak lepidlo cca 300kč, 4 * čip - 352kč, proudový zdroj 340kč, celkem tedy 992 kč + předělání, což těžce převyšuje rozpočet,který bych do opravy chtěl dát. Ale stejně mockrát děkuji za reakci! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 18:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: abdul99
vezmeš (na tvé aq) 4 ks čipy Cree XP-G2, přilepíš je teplovodivým lepidlem, zapojíš je do série a připojíš na !proudovej! zdroj. To je celý.
rybicky.net/clanky/1449-led-osvetleni-maxxo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 17:33 Muž abdul99 [51] Re: KarlosS
Tak nejak bych zvladl odpajet starej predradnik a napajet novej ale cree ledky mi vazne nic nerikaji. Zvladne to prumernej bastlir? Co precist, popr. co koupit,....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 17:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: abdul99
ta hailea je perfektní na předělání na Led čipy Cree. Už jsem na to koukal, to šasi je perfektní chladič ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2015 19:22 Muž Mislow [304] Re: Sid
Ahoj. To svetlo, cos doporucil vypada dobe, nedavno jsem taky vymenil led lampu v nanu (29 l) za neco podobneho (7 w). Stagnovaly mi kobercovky, tedy neodchazely, ale rostly tak pomalu, ze po mesici jsem tam stezi nasel neco noveho (nesytim tedy, tak rychly rust ocekavat nemohu, ale preci jen ....) :-D Uz po tydnu vidim zlepseni. Puvodne jsem mel led lampu 5 W, krome toho mela 2 dalsi nevyhody, drzak byl takovy, ze byla vys nad akvem a byla taky dost kratka, takze nerozlozila svetlo tak dobre do akva. Lampa v tvem odkaze je myslim dobra volba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2015 18:02 Muž abdul99 [51] – hailea yz 450
Zdravim pratele. Nevite nahodou zda se k tomuto svetlu da sehnat novej predradnik? Mam 2 a 1 mi odesla do vecnych lovist...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.04.2015 11:40 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: odikcz
...není to blbost?...
Nevím, tím si hlavu nelámu.
Zadání znělo: Doporucite neco na osvetleni nano kostky od Dennerle 30l? Neco v Led s dostatecnym vykonem?
Tak jsem doporučil. :)

BTW: Ono to Shotikovo zadání ale postrádá hlavu-patu - nepíše nic o svých představách, co vlastně bude chtít v té kostce osvětlovat... :-O
Možná čeká, že se někdo rozepíše a sesmolí litánii pro všechny možné i nemožné alternativy. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 15 16

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14436x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11175-osvetleni-do-maleho-akvaria-21-50-l?od=292