Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zeolit

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zeolit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 23:16 - Re: slavko
Zeolit zachytí i amoniak(ak sa nepletiem) a práve preto si myslím,že je lepšie ho časom vymeniť.Nepokúšať šťastie.Aby sme si nedaj Bože neskôr neotrávili osádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 23:02 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: prasan
Je mi jasné, že zeolit nie je perpetum mobile a nedokáže prijímať dusík donekonečna. Myslím, že na osídľovanie baktériami sú aj vhodnejšie materiály a tým, že zeolit filtruje viac-menej chemicky, tak ma ten zábeh zarazil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 12:51 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: prasan
rostlinstvo v malawi nevedu, zeolit chci na odbourávání škodlivin, ne kvůli bakteriím, takže měnit budu, dík za info ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 09:34 - Re: Wendy2
Uhlie sa nasýti a dosť.(či ti po nasýtení ostane vo filtrácii alebo ho vyhodíš je v podstate jedno)Potom funguje len ako miesto pre baktérie.Pri cene zeolitu by som ani neriešil ako často ho meniť.Myslím,že ani uvoľňovanie zo zeolitu nie je v takej miere aby to dáko škodilo akvárku.Pri zeolite skôr môže byť problém,že zachytí aj to čo by inak možno potrebovali rastlinky.
Ako je známe mám dosť rýb Neochromis v 160L nádrži - ktorá je ešte predelená na polovicu.Predože mi na predelenej časti nedostatočne fungovala filtrácia,tak som tam proste hodil 2L plastovú fľašu.Do nej som dal vzduchovanie s kamienkom a celé to zasypal zeolitom.V podstate to ani nemením(ak tak len zriedka) a funguje to celkom slušne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 07:20 GP Re: prasan
navic bych rek, ze diky porovitosti jde o dost slusny substrat pro biologickou filtraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 07:06 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: prasan
s tím uvolňováním zpátky do vody po nasycení je to ověřené? dřív se to tvrdilo i o uhlí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 23:44 - Re: slavko
Zeolit sa len opláchne od prachu a nečistôt.Na zeolite sa postupne usádzajú i kolónie baktérií,no používa sa pre iné.Odporúča sa meniť,pretože sa časom zanesie a už nesplňa účel pre ktorý ho vlastne do filtra dávame.No aj keď je zanesený ,tak vďaka nitrifikačným baktériám ktoré sa na ňom usadia spĺňa biologickú filtráciu aj keď nie už v takej miere ako za nova.
Problém je v tom,že pri dlhodobom užívaní bez výmeny sa z neho zachytené látky môžu uvolňovať spätne do akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 21:48 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: slavko
i na zeolitu se usadí bakterie ,když vytáhneš starej - osídlenej - někde to může chybět, proto né najednou celej filtr ale postupně po koších (pokud je jich se zeolitem více)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 21:44 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Wendy2
A to treba zabehnúť aj zeolit? Som myslel, že zábeh je na namnoženie baktérií...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:44 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: romant
v tomhle jsem nepolíbená, tak se raděj zeptám ;-) děkuji :) (btw každý měsíc se hrabat ve filtru nechci, tak otestuju 1 koš a uvidíme)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:41 R Muž romant [27987] Re: Wendy2
Ale no táák, tohle čtu od tebe? ;-) Jasně že postupně po třetinách. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:40 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: romant
ehm a když se mění každé cca 2-3 měsíce všechny koše, tak se zase filtr zabíhá, ne? nebo se výměna dělá postupně po jednom koši?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:37 R Muž romant [27987] Re: Wendy2
Celej jeden koš a někdo má klidně všechny koše jenom zeolit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:34 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)
zdravím, jaké "dávkování" zeolitu je vhodné pro malawi (viz prezentace Mazlík), místo celého jednoho koše keramiky nebo stačí třeba půl koše? díky ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 16:55 R Muž romant [27987] Re: laki3
Můžeš tak i tak, to že propadl, nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 12:57 laki3 – jak jej umistit?
zdravim, pro me novinka prot se ptam, koupil sem si zeolit do externiho filtru, ale mam dotaz, je v latkovych prodysnych sackach, mam ho nechat v nich a dat to tak cele do prihradky ex.filtru?? nebo to vysyoat primo do prihradky?

otvory v ni sou takov ze by drobna cast propadla na dno filtru, vadi to??

diky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2016 18:53 Muž maros77 [0] Re: vaaclav
Dal som to do čistej vody z RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2016 18:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: maros77
To jsi to nasypal do destilky? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2016 18:26 Muž maros77 [0]
Vylúhujem zeolit vo vode. Pomer cca 1:1. Po týždni mi upravil parametre vody takto: z PH 6,8 na 6,4, KH 0 na 0, GH z 0 na 28. Takže znížil PH a zvýšil GH a to dosť. Skúšal to tiež niekto? Aký bol výsledok? Ešte dodám že zeolit je kúpeny priamo u výrobcu v kameňolome nie z akvaristiky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.02.2016 13:13 Muž Legioix [574] Re: ASA
Zbytečný ubírat. Zeolit má význam v afrických nádržích bez rostlin jelikož odbourává N látky. Do akvárií s rostlinami není vhodný.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2016 12:26 ASA – ZEOLI vs PRIETOK VODY VO FILTRY
caute
mam v ext filtry zeolite, mam JBL 901E, mam ubrat prietok aby stihal ten zeolit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2015 22:22 - Re: snehulda007
Mám a nebadám.Zeolity obsahujú hlavne Na, Ca, K, Ba a premenlivé množstvo vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2015 21:29 Muž snehulda007 [850] – Vliv zeolitu na pH
Ahoj, chtěl bych se zeptat těch, co mají zeolit ve filtru, jestli nějak ovlivňuje pH? Na netu jsem nenašel nic konkrétního. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.08.2015 10:44 Muž kortezhugo [983] Re: romant
romant napsal: Mám dojem, že je to momentálně velmi populární filtrační materiál a jeho hvězda stoupá K tomu určite prispieva aj to že zeolity ťažené na Slovensku patria v čistote medzi svetovú špičku. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.08.2015 10:03 Muž kortezhugo [983] Re: romant
Ešte treba dodať že aj regeneracia zeolitu je pomerne lacná.Regeneruje sa 6-12 hodín 10% roztokom soli.A nemusí to byť "len" NaCl.
Podľa toho čo sa namieša sa dá ten zeolit využiť v podstate aj ako hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.08.2015 16:10 - Re: romant
Hlavne je cenovo prijateľný i vo väčšom množstve.No a keď si spomenul pieskovú filtráciu,tak tú často podceňujeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.08.2015 15:49 R Muž romant [27987] Re: prasan
Když jsme u toho použití, tak jezírkáři z něho mají taky radost, použití k klasických bazénových filtracích místo písku, taky zajímavá možnost. Mám dojem, že je to momentálně velmi populární filtrační materiál a jeho hvězda stoupá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2015 15:42 - Re: romant
Používam dosť často.Napríklad pri odchove ramireziek.Dokonca ho mám i v hlavnej filtrácii pri Tanganyike.Pri Malawi ho momentálne nemám,no mám pre ne fajn vodu.Ale uvažujem tiež o pridaní za hamburský.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.08.2015 15:35 R Muž romant [27987] Re: prasan
Malawisti by mohli vyprávět. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2015 15:33 - Re: Jindráš
Zeolit je perfektná vec,no treba ju vedieť používať. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 11:00 R Muž romant [27987] Re: Jindráš
Zeolit ti stáhne dusíky a rostliny jsou na suchu, na to je třeba pamatovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2015 10:56 Jindráš
Ahoj,je to pravda. Zeolit jsem měl ve filtru 3 týdny a rostliny přestaly růst a rozjely se řasy. Včera jsem ho vyhodil. Zeolit už niky více. :-( Hlavně hnědá a černá.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 11:54 jamajcan Re: VitaValke
V zahradnickách potřebách.
www.prohopo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 11:51 Muž VitaValke [8] - Malawi – Zeolit
kde bych mohl sehnat zeolit? na netu se mi to kvůli poště brát nechce a v akvaristice mi určitě dají něco speciálního předraženýho, někdo tu psal i o zahradnictví, po čem se mám ptát? nebo se do filtru dá použít i stelivo pro kočky? jakou vzít frakci?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 13:32 Muž RadekCX [219] Re: ivo1339
musim potvrdit, ze zeolit opravdu neni dobry napad do akva s kytkama - co jsem na nej kdysi presel tak jsem neustale resil problemy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.04.2014 21:00 Muž ivo1339 [161] - Amerika – Zeolit - mýty a skutečnost
S využitím zeolitu (tedy přesně tetragoniálního "nerostu" s názvem klinoptilolit) jsem začal v roce 1982. Tehdy byl nabízen pod obchodním názvem "Akvahyg", baličem bylo JRD Kapušany. Ve sladké vodě jsem prakticky nepozoroval význam, v mořské vodě je účinek podstatně více znatelný při dodržení "startovních" podmínek.
Praxe ve sladkovodním akváriu? V pěstírnách nebo množárnách ryb napojených na "centrální" filtrace dobrý. Jako vhodné podloží na osidlování nitrifikačními bakteriemi nedocenitelný. Eliminovat ortofosforečnany (fosfáty) neumí, pokud neobsahuje znečišťující rezavé proplástky - síran železitý. V rostlinných nádržích je jeho použití velkým průšvihem... Důvodem je jeho sorbční řada. Před amoniakálním dusíkem je např. olovo (což dnes už asi neřešíme), ale na samé špici je draslík; tedy významný biogenní prvek. "Čerstvý" zeolit velice zjednodušeně nekamarádí s jakýmikoliv rostlinami v akváriu. Před použitím se musí nasytit draselnými ionty. Nejjednodušší je máčení v roztoku hydrogenuhličitanu draselného, proplach a použití jako "likvidátor" amoniakálního dusíku (čpavek, amonné ionty, dusitany i dusičnany). To je jen půlka úspěchu, protože dojde k rozházení jednotlivých odpadních "řad"; snížíme podíl amoniakálního dusíku, ale neřešíme sloučeniny fosforu.
Dnešní veškerá pojednání o zeolitu vycházejí z historických výzkumů košické vysoké školy (odbourání amoniakálního dusíku z prasečí kejdy a z kravinců), bohužel do ovzduší; a ze špatně opsaných mých závěrů pro použití v mořské akvaristice za daných specifických podmínek.
Použití ve společenském nebo rostlinném sladkovodním akváriu nebo jezírku považuji přinejmenším za problematické. Nejen tím, co umí nebo neumí vychytat, ale i svou stavbou. Obsahuje i koloidní křemičitany (obyčejný jíl), tedy živnou půdu pro rozsivky a nakonec i pro černou štětičkovou "řasu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 14:37 R Muž Silent [5949] Re: aa
Zeolit může zůstat v nádrži prakticky po neomezenou dobu. Osobně bych ho používal spíše v neutrálních až mírně alkalických vodách, ale pokud nemá být voda v nádrži vysloveně kyselá a měkká nebývá s používáním žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 12:43 Žena aa [2]
No, tak jsem dneska šla do zveráče a řekla jsem si, že zkusím zeolit. poradíte mi někdo, jak dlouho ho mám nechat v akvárku, Chtěla jsem koupit i testy na dusíkaté látky, ale nemají je.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2012 13:31 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: davbla
- jen bych doplnil prispevek od spunta
- Zeolit se da sehnat v kazdem dobrem zahradnictvi v baleni 5/20kg, ve frakci tusim 1-2mm nebo 4-8mm
- 5kg jsem kupoval za 90,-, clovek usetri na postovnem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2012 13:20 špunt Re: davbla
Ahoj,
Dnes jsem si objednával novou várku zeolitu na těchto stránkách: www.subio.cz/… Zne najdeš i nějaké to počtení o zeolitu. Jak jsem psal již dříve mám s ním jenom dobré zkušenosti. Používám ho ve vnějším kanistrovém filtru Eheim zárověň s bioakvacitem, který kupuji v metráži zde: eshop.jezirka.info/… Po vánocích jsem si zakoupil filtr Fluval FX5 a zde používám také pouze tyto náplně. Vodu ve svých dvou sedmistovkách neměním tak často jako jiní co chovají afriku, ale žádné problémy s vodou a rybama nemám. NO3 měřím jednou týdně a nikdy mi hodnota nepřesáhne 10 mg NO3/l. NO2 mám neměřitelné. Tak ať se Ti daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2012 09:36 Muž davbla [0] - Amerika
Ahoj, rád bych taky použil zeolit do filtru, ale nenašel jsem zde žádné informace, od kterých by se dalo odpíchnout. Můžete mi prosím sdělit, jak zeolit ovlivňuje vodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 18:45 špunt
Ahoj,
již léta kupuji zeolit u pana Rozumka na adrese: www.aquabis.cz/…. Jsem absolutně spokojený. Cena je úpně nepochopitelně levná: 14 Kč za kg, viděl jsem totiž cenu na netu i 600 Kč za 5 kg. Když to ale někdo koupí, tak proč ne. Používám ho do vnějšího filtru 2500 l za hod. v 700 l akváriu : afrika. NO3 měřím pravidelně jednou týdně a stále jsem pod hodnotou 10 ml NO3/l. Vodu měním nepravidelně třetinu do max. měsíce. Pan Rozumek dříve na svých stránkách psal, že obnovit vlastnosti zeolitu se dá vyvařením ve slané vodě, ale vzhledem k ceně, kdo by to dělal. Doufám, že jsem ti pomohl a ať se Ti daří.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2011 08:19 Muž kortezhugo [983] Re: prasan
ozaj som meral poriadne...
len ze na tom teste je zeolit a voda 1:1 - 24hodin
to znamena 2 deci zeolitu + 2 deci vody -po 24hodinach som to zlial a odmeral
mne slo len o to zistit ako to reaguje z vodou...

pises-"Ja ho používam bežne a absolutne nemení parametre vody"
jasne ze "nemeni" -ked sa da 1kg do filtra trebars v 100L akva? -tam bude pomer 1:100?
to znamena ze to bude stotina z toho rozdielu co som nameral :) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 23:13 - Re: kortezhugo
A ozaj si meral poriadne.Ja ho používam bežne a absolutne nemení parametre vody.Správa sa neutrálne.Raz za 3 mesiace mením za nový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 10:16 Muž kortezhugo [983] Re: j0hny
rybicky.net/nadrze/10026
koho to zaujima? v denniku mam pokus posobenie zeolitu
stuplo GH a trochu pH...
...ale urcite je "vela" druhov zeolitu co maju "ine" hodnoty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:45 Muž j0hny [86] Re: Silent
Jezis, co za blabol som to v tej rychlosti napisal :-D
Chcel som tym povedat ze vapnik horcik a draslik ktore obsahuje, dokaze vymenit za amonium, takze nezmekcuje. Nesom ziadny chemik ani recnik stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:36 Muž bruno136 [7] - CichlidyRe: Silent
OK. Tak to teda skusim pouzit ako poslednu vrstvu filtra uvidim co to dokaze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:26 R Muž Silent [5949] Re: j0hny
Tím, že mění ionty dusíkatých látek za ionty vápníku, hořčíku a sodíku změkčuje vodu? Zajímavá teorie. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:23 Muž j0hny [86] Re: Silent
Zmekcuje, absorbuje (zachytava iony) dusitany, dusicnany, amoniak spolu s vapnikom, horcikom a draslikom... skusenosti s nim nemam; ale je fakt ze az sa nacuca, musi sa menit; lepsie je mat 2-3 zeolitove vrecka a menit striedavo.
Pouziva sa v morskej akvaristike.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:16 R Muž Silent [5949] Re: bruno136
Zeolit vodu nezměkčuje. Působí jako iontoměnič kdy mění ionty amoniaku za vápník, magnézium a sodík, působí též adsorbčně podobně jako uhlí a nakonec má velký vnitřní povrch pro osídlení bakteriemi. Takže ano, je vhodný i pro chov cichlid.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 5843x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1116-zeolit?od=19