Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tylomelánie - chov

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Tylomelánie - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 21:19 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: permonici
Tohle může být klidně i ten ancistrus a tylomelanie po něm jen uklízí co zbylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2017 13:28 Žena permonici [316]
Fotka k příspěvku Hlavně, že tylošce u nás chutná. Tento list byl před čtyřmi dny v pořádku (ožírala jiný). ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 11:58 Žena permonici [316] Re: Pepan
:-D :-D Večer jsem ji chytla, přenesla na bramboru a v noci zkontrolovala, zda žere, co má. Žrala, tak si užila noc bez dalšího přesunu. smich Kombajn, haha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2017 19:21 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: permonici
Holt už měla plné zuby zeleniny z Kauflandu, tak změnila jídelníček. To je ale ještě v pohodě. Větší šok zažila moje známá, která si pořídila krásné Tylošky s oranžovou nohou a měla utkvělou představu, jak se budou nádherně procházet po koberečku z Utricularia graminifolia. Tylošky nepochopily její vizi a ten kobereček do rána spásly. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2017 19:04 Žena permonici [316]
Dnes ráno jsem načapala novou tylomelánii, jak vyžírá díru uprostřed velkého, zdravého listu echinodoru. Kousala jako o život,přestože dostává granule a měla v noci k dispozici i plátek brambory (jindy mrkve apod.).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2015 18:45 Žena scorpiogirl [5] Re: Turbínka
Diky. Tyloska smrdi takže uz nevyleze...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2015 18:05 Žena Turbínka [2558] Re: scorpiogirl
Vyndat, očichat a pak se uvidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2015 17:44 Žena scorpiogirl [5] – tylomelanie
Jak poznám jestli je tylomelanie jen zazátkovaná nebo uz je po ni? UŽ je schovaná a na jednom miste asi tři nebo čtyři dny...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2015 23:00 Muž lemming46 [313] Re: gartousek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2015 14:23 gartousek – Začátek
ahoj, chtěla bych začít s chovem Tylomelánií. Nechci rybičky, ale pouze šneky. Chovám plže suchozemské a chtěla bych se zaměřit i na vodní. Mám akvárko 60 x 40 x 40 tak kolik jedinců můžu. a samozřejmě co nevvíc postřehů od lidí co s nimi mají zkušenosti- teplota, zrnitost písku, osvětlení, pH, doporučené filtry atd.... děkuji za pomoc ;-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 20:42 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: Muffy
Na Pankrácké burze jsou k dostání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 19:58 Muž O.Tom [439] Re: Muffy
Ony jsou na vodu trošku náročnější na to aby se jim dařilo.
Ve společenských nádržich bude nevhodné PH, je pro ně vhodné tak 8,5.
Měl jsem je u terčovců chvíli, než mi začly skomírat a začal jsem o nich zjišťovat více.
Pak jsem zjistil že je špatně právě PH, kdy u terčů mám +- 6,6.

Jinak nemám u terčů problém s piskořkami věžovytými nebo surmovkami, pokud hledáš "jakéhokoliv" šneka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 19:47 Žena Muffy [55] – Kde v Praze sehnat?
Potřebovala bych nějaké šneky do akvária s teplotou vody okolo 30 stupňů. Tylomelánie se zdají být vhodné, jen nevím, kde je v Praze sehnat. Myslíte, že jsou k mání na pankrácké burze?
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.08.2013 17:16 Žena Raviolka [2148] Re: O.Tom
O.Tom napsal: No jak teď čtu i jinde, ta by jim asi vyhovovala měkká voda GH 6-7 KH 5-6 s PH 8,5 a teplotou 30°...Vždyť ti píšu, že voda jim vyhovuje ostravská vodovodní, ta je měkká s pH okolo 8, stačí jen přitopit ;-).
Jinak trochu zabarvená voda z dřeva by vadit nemusela, taky mám ve všech akváriích určených pro šneky kořeny. Dřevo je dobré i jako součást potravy + pravidelně přidávám dubové listí, to mají skoro neustále k dispozici a pěkně ho žerou. Žerou i listí mandlovníku. Ale tam už je potřeba to nepřehnat a totéž s rašelinou. Voda pro terče nebude ideální pro žádné šneky.
Co jsem kdysi věděla o chovu jsem shrnula v 16. čísle časopisu Akvárium: klub.akva.sk/…
Prosím o shovívavost, je to už 4 roky staré a raději to po sobě nečtu, dnes už toho přeci jen vím snad víc ;-)

K helenám bych je rozhodně nedávala, já je nedoporučuju ani k rybám, které jsou aktivnější a moc zvědavé... tohle nejsou šneci do běžného společenského akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 10:49 Muž O.Tom [439] Re: Raviolka
No, voda je upravována tím stylem, že je v akváriu hromada dřeva a v jednom koši filtru rašelina. Takž to mírně okyseluje vodu, ale nijak drasticky. S PH bych se měl pohybovat na 6,5 až 7.
No z počátku jak jsem je přinesl a umístil do prvního akvárka, tak vylezly a začly žrát řasu ze skla během několika minut. Byl jsem nadšený že vyžírají prostor hned nad dnem, který se špatně čistí. Přišly ke mě s mřenkami se kterými byli společně u předchozího majitele a mřenky si jich nijak nevšímaly, ale je možné, že mřenky rostou a jsou troufalejší.
Mám tu další akvárko, kde se teplota pohybuje kolem 26-27°, ale tam jsou surmovky (heleny) a k těm si to netroufám dát ani na zkoušku. Zbavit se surmovek by bylo asi nejlepší, vodu tam nepřikyseluju, PH by se mělo pohybovat kolem 7,5 až 8.

edit:
No jak teď čtu i jinde, ta by jim asi vyhovovala měkká voda GH 6-7 KH 5-6 s PH 8,5 a teplotou 30°...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 10:26 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: O.Tom
Už nějaký čas přemýšlím nad akvem s Tylomelániemi a vůbec něco ze Sulaweské oblasti. Jukni na tento článek: www.caridina.cz/… něco o jejich chovu tam je, včetně krátkého popisu domoviny a potvrzuje to i vše co ti tu radí Raviolka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.08.2013 08:32 Žena Raviolka [2148] Re: O.Tom
No jo, tak měsíc je málo, to se teprve může projevovat, že se jim tam prostě nelíbí. Ty mřenky by je mohly obtěžovat, takže v druhém akváriu bez nich jim bude líp, ale přitopila bych. Co se týká toho krmení... tohle nejsou šneci, kteří by prosperovali tam, kde "běžné krmení zhltnou ryby". Dokud jsou tam řasy, tak ok, ale zkus třeba "dřevní tablety" pro sumce, to by rybám nemuselo až tak šmakovat a tylomelanie je milují. Radši teda nadrobené, nakrmené ryby snad prach luxovat nebudou...
Taky záleží, jestli vodu terčovcům nějak upravuješ. Koukám, že jsi taky z Ostravy :-), neupravovaná vodovodní voda je pro jezerní tylomelanie výborná.
Jinak tihle se žlutou nohou jsou nejodolnější, nejméně nároční a bezkonkurenčně nejlépe se množí (resp. jejich mláďata dobře dorůstají do plné velikosti; získat mladé od ostatních druhů taky není problém, ale vypiplat je za rok-dva na pěticentimetrové obříky už není vůbec lehké).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 21:21 Muž O.Tom [439] Re: Raviolka
Černá ulita, žlutá noha :) asi
rybicky.net/atlasostatnich/plz_tylomelania_sp

Mám je relativně krátce, snad měsíc. Předtím byly taky u terčovců s teplotou okolo 29°, kde se údajně i množily.
Přelovil jsem je, na zkoušku jestli jejich problémem nejsou mřenky pákistánské.
Co se přikrmování týče, tak můžu zkusit maximálně nějakou tu zeleninu.
Běžné krmení zhltnou ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   23.08.2013 20:42 Žena Raviolka [2148] Re: O.Tom
Nenapsal jsi, o jaký druh konkrétně jde a jak dlouho je máš... možná, že ten aktuální stav nemá přímou spojitost s tvou nepřítomností. Předtím byly taky v tom akváriu?

Mně se osvědčilo dopřát jim opravdu hodně teplo - 29 je rozhodně lepší, než 25. Ani 32 bych se nebála, ale z ekonomických důvodů jsem nad 30 nikdy nešla, těch 29 jim stačí ;-).
Při vyšší teplotě jsou aktivnější a žijí a množí se spokojeně roky. Mají pak větší apetit a tím i spotřebu, krmím je denně něčím speciálním jen pro ně. Tím nechci říct, že by šneci nepřečkali dva týdny na zbytcích granulí (pokud teda ryby byly tu dobu normálně krmené a na šneky něco zbylo) a nebo dokonce úplně bez krmení, ale to už bych se bála, že se to podepíše na ulitách. Měla jsem už velké více než dvouleté odchovy s krásně černou ulitou bez sebemenších stop poškození, ale taky jsem kdesi byla nebo jsem prostě pár týdnů zanedbala opravdu soustavné krmení... a ulity to odnesly. To zamrzí, dva roky péče nenávratně fuč.

Výše uvedená teplota platí pro jezerní tylomelanie, ty nejběžnější (s nohou žlutou, zlatou, oranžovou, černou bíle puntíkatou...). Ty říční jsou pro mě osobně stále záludné a nenašla jsem ideální podmínky, kdy by vydržely déle než cca dva roky a kdy by se mi dařilo odchovávat mláďata až do dospělosti. Myslím si ale, že i tady je to problém dostatečného a kvalitního krmení, ještě víc než u těch jezerních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.08.2013 13:08 Muž O.Tom [439] Re: Raviolka
Byly v akváriu u terčovců, kde se krmí granulemi sera/sak a mraženými artemiemi/patentkami.
Teplota když jsem přijel 32° po pár dnech a dvou výměnách vody 28-29°.

No, šneky jsem teď přelovil a až na toho největšího se rozlezli. Všichni na chvíli vlezli na okurku, ten velký ale zase brzy zalezl a leží. Jsou teď v nádrži kde je +- 25°.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 10:30 Žena Raviolka [2148] Re: O.Tom
A čím byly krmené ty dva týdny? Že polehávají nemusí nic znamenat, každý si potřebuje odpočinout ;-) Pokud jsou ale výrazně neaktivní, může to být vodou a nebo i teplotou. Kolik tam teď mají stupňů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 21:10 Muž O.Tom [439]
ahoj, mám doma 4ks Tylomelanií, byly aktivní, krásně čistily řasu ze skla.
Pak jsem na cca 2 týdny odjel z domu a když jsem se vrátil, šneci už jen polehávali zalezlí v ulitách. Jsou nějak citlivější na kvalitu vody ? Nebo co by mohlo být příčinou, že jsou schované... nerad bych aby chcíply.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2012 08:25 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: micz
Hm... já je právě plánoval do třístovky.... jenže to jsem tam ještě chtěl klasický čtěrk 2-4. Ale pak jsem narazil na Liapor a ten to vyhrál. Má samé výhody, až na jedinou nevýhodu - že je lehkej pro těžké šneky. No, holt asi Brotie a tylomelanie zůstanou v Džungli s krevetkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2012 08:14 Muž micz [132] Re: malyLibor
U mě leze po Aquaclayi a celkem to zvládá...i když něco těžsího by pro ně asi bylo lepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2012 00:00 Muž malyLibor [5371] - Asie
Ještě by mne zajímala jedna věc - chováte někdo Tylomelanie na nějakém lehkém substrátu? Profisoil od Rataje nebo nějaký jiný keramzit? Já je chci dát do třístovky, kde mám Liapor. Když je v Džungli sleduju, jak lezou po dně, tak mám pochybnost, že na Liaporu jim to taky tak půjde. Tylomelania se celá vytáhne z ulity a leze po podkladě, přičemž ulita leží na místě. Pak se "chytne" dna a posune ulitu vpřed. Pak se zas vysune z ulity, posune ulitu a takto se poměrně rychle, ale jaksi "skokově" posunuje. Bojím se, že na lehkých podkladech z pálených jílů jí to prostě nepůjde a bude mít stejné problémy jako třeba Brotia pagodula na jemném písku. Nebo máte někdo jinou zkušenost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2012 17:32 Žena ola [31] Re: invalida
No jasně v devítistovce musí helenka pořádně čuchat, aby tylošku dostala. :) V mé 126 se jen letmo rozhlédla a bylo hotovo... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 17:31 Žena Lola [28] Re: malyLibor
Fotka k příspěvku Moje zkušenost je ta, že během dvou měsíců mi moje Tylomelanie zlikvidovali veškeré Valisnerie ve 250ti litrech. ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 15:27 S Muž invalida [3881] Re: micz
Teda přiznávám že akva má asi 900 litrů ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 15:25 Muž micz [132] Re: invalida
Někde si tohle soužití funguje :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 15:17 S Muž invalida [3881] Re: Ad@m
Mám 2 tylomenky a nejmíň 30 helen víc jak rok....a drobní šneci téměř došli...je to asi o fyzičce tylomenek ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2012 13:27 Muž Ad@m [1051] Re: ola
Nenadarmo sa volá Surmovka vražedná smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2012 13:01 Žena ola [31] Tylomelánie x helenka
Přidám svoji zkušenost, protože jsem si nedávno koupila jeden kousek tohoto krásného šneka - Tylomelánie a bohužel jsem ho dala do akva, kde mám dvě helenky. Netrvalo dlouho a načapala jsem helenku decentně přicucnutou na vchodu do ulity chudáčka Tylomelánie. Ačkoli jde o šneka o mnoho většího než helenka, tak z ní zbyla k mé smůle jen prázdná ulita. Fakt by mě ani ve snu nenapadlo, že takový prcek dá Tylošce na frak. :( Takže na helenku bacha!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 12:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: malyLibor
Já znovu použiji marisy...to jsou vodní králíci, jichž se všichni bojí v nádrži, kde jsou kytky...Mně se teď nedávno vrhly na tvrdý anubias...no neměly cuketu...Jen jsem ji tam dal, okamžitě byl klid. Deset deka jich dvacet zdolá za den...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 12:19 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: LiborSprysl
Taky si myslím, že to bude tím, že je dobře krmím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 12:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: malyLibor
Sám sis na to o kousek níž odpověděl...zpracovávat rostlinu je pro ně složitější, než lehnout na tabletu... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 11:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ad@m
To u mne v osmatřicítce taky. Ale v kanclu mám jen dvě, asi stejného pohlaví, a ty udržují stále nějaké živé kružníky. Naštěstí jich není tolik, ale nikdy je zcela nevyhubily. Je tam asi spíš taková rovnováha, kdy kružníci se sice množí, ale helenky přebytky požerou. Ale to už jsme zas odběhli od Tylomelanií... To by mne zajímalo, jak to, že u někoho žerou rostlinky a u jiného ne... Jestli to nebudou jiné druhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 11:03 Muž Ad@m [1051] Re: malyLibor
Ale nepohrdnú ani okružákmi. A u mňa úplne zdecimovali populáciu kružníkov hop potlesk .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 09:54 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: micz
Tak to je zajímavá zkušenost. Já mám teď Tylomelanie v Ddžungli s pagodulama, ale rozmnožili se mi tam hodně okružáci, kteří mi erou listy. Tylomelanie si rostlin vůbec nevšímají, pagoduly samozřejmě také ne. Jenže abych zkoušel dát tam Heleny, to si netroufnu, tak raději okružáky lovím ručně a dávám je k Helenám do osmatřicítky :-)
Hlavně ale nemohu dát Heleny do Džungle proto, že v ní mám pyskořky a jak jsem četl, tak pyskořky jsou nejoblíbenější potrava Helenek. Těm údajně dávají přednost před všemi ostatními šneky, takže smůla. Pyskořky mám rád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2012 09:12 Muž micz [132] Re: Ad@m
U mě si Heleny Tylomelanie prakticky nevšímaly,byly spolu ve třiceti litrech dvě heleny a jedna Tylomelanie plus Neritina.I když už byly asi měsíc o hladu tak se nic nedělo.Tylomelanii jsem přendal do velkého akva,protože mi likvidovala Hygrophilu,vždycky u dna užrala stonek.Zkoužel jsem i přikrmovat spařeným salátem,okurkou,dubovým listím ale stejně je ožírala.Jen když si dala Cryptokorynu tak byla tak dva dny zalezlá.Jináč moc krásný šnek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 23:25 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ad@m
Já bych s Helenkama nedal žádného šneka, o kterého stojím. Když jsem viděl, s jakými okružáky si poradí malinká Helenka, tak už věřím tomu, že si dospělá poradí i s ampulárií, jak jsem kdesi četl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 23:18 Muž malyLibor [5371] - Asie
Kurňa, to jsem si zas měl co přečíst.... Tylomelanie žerou rostliny... jéje... Já mám asi dva druhy, čtyři žluté a čtyři oranžové... je fakt, že jsem si je koupil taky jaksi neplánovaně, ale mám je už skoro dva měsíce - od dubnové burzy v Ostravě, a ještě jsem si nevšiml, že by mi užraly jedinou rostlinku. Je fakt, že hodně krmím tabletama na dno, pak těma spirulinovýma diskama, kopřivama a furt mám v akva nějaké mandlovníkové a dubové listy a olšové šišky, na čemž všem je vidím hodovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 21:29 Muž Ad@m [1051] Re: LiborSprysl
Zkúšať to nebudem ani ja... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 21:26 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ad@m
No to jsem nezkoušel...na to jsou tylomelanie přece jen dost drahé smich ale soudím, že by to heleny zmákly....samozřejmě narozdíl od jiných, kteří heleny mají se všemi možnými plži a nic se neděje... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 21:24 Muž Ad@m [1051] Re: LiborSprysl
Aha. No, ďakujem. Riskovať nebudem, kúpa sa odkladá.
Nebezpečenstvo by teda znamenali aj Helenky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 20:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ad@m
No neměl. Teda mezi námi...tylomelanie lezou dost z ulity a jsou také dost líné....pozor na ancistrusy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 20:51 Muž Ad@m [1051] Re: LiborSprysl
Takže ak ancíkov prikrmujem 3x do týždňa, tak by to problém byť nemal ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 20:47 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ad@m
Je to únosné, pokud to budu srovnávat třeba s marisami... smich Ne opravdu to není tak hrozné, stačí je krmit jednou týdně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 20:44 Muž Ad@m [1051] Re: LiborSprysl
Dobrá rada nad zlato, že? Nie som blbý, len sa pýtam, či sú v akvárku ako kosačky, alebo je to únosné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 20:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ad@m
Do té míry, že každý plž se více či méně živí také rostlinnou stravou... smich ano hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2012 19:30 Muž Ad@m [1051]
Aké skúsenosti máte s týmto plžom? Do akej miery ožiera rastlinky?
Vďaka za odpovede.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2 3

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 4240x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11062-tylomelanie-chov?od=26