Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Terčovec - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 18:55 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: KAKTUS1010
Vypadá to taktéž na tyrkysy,ale jsou ještě velmi mladí,takže k dobarvení dojde později
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 18:53 Muž Romy [1822] - Cichlidy
Ano,přesně jak psal Bob66,zatím jsou čtyři druhy terčovců a to:

Symphysodon discus Heckel-Terčovec Heckelův,pravý,červený
Symphysodon aequifasciatus aequifasciatus - Terčovec zelený
Symphysodon aequifasciatus axelrodi - Terčovec hnědý
Symphysodon aequifasciatus haraldi – Terčovec modrý

Mluvilo se o revizi rodu Symphysodon na druhy tři:

V roce 2007 publikoval Heiko Bleher na základě genetiky revizi rodu Symphysodon,a to na tři druhy.
1.)Symphysodon tarzoo,( zelený terčovec), domovinou je Lago Tefé,kde ryby mají červené body na těle a v oblasti ploutví.Původně Symphysodon aequifasciatus aequifasciatus.
2.)Symphysodon aequifasciatus( modrý terčovec),ke kterému byl přiřazen i terčovec hnědý.Lokalitou je dolní tok řeky Purús.
3.)Symphysodon discus ,(červený terčovec),kam patří i dřívější poddruh Symphysodon discus willischwartzi.


Pokud vím,tato revize ale není platná,i když se zde vzácně shoduje jak s pozorováním Kullandera,tak i Blehera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 18:46 KAKTUS1010
Fotka k příspěvku A tieto sa volaju ako to je jeden stych zakladny?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 18:35 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: metal
Když už tak varianta Red Tyrkys patří pod Terčovce Červeného a ne pod modrého ;-) Základní druhy jsou 4, Modrý, Červený, Hnědý a Zelený ale chovných variant jsou stovky a vznikají stále nové a nové :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2009 17:41 Muž metal [96] - Cichlidy
tyrkys neni pisany na tomto fore v atase .nachadza sa pod nazvom modry.chovatelia mu hovoria tyrkys.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 17:33 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Bob66
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 17:13 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: KAKTUS1010
Je to Red Tyrkys X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 17:10 Muž metal [96] - Cichlidy – re la cheri
keby som zakladal novu nadrs tek neham samotne tercovce.ak us nieco dat tak nejake tetri neonove.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 17:06 Muž metal [96] - Cichlidy – re kaktus1010
je to tercovec modry ale vizera ze je skrizeny s hnedym.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 16:35 LaCheri
Ahojky nechci zakládat další téma...jaké rybky byste dali k terčům?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2009 15:59 KAKTUS1010
Fotka k příspěvku prosim vas mna by zaujímalo aky druh terčovca je ten na lavo nie ten červeny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2009 21:22 Muž metal [96] - Cichlidy
ja lejem vodu priamo z vodovodu kazdy 2 den tretinu.tercovec podla mna je menej narocny ako sumci prekona skorej chyby chovatelou.treba ho sledovat a vcas zasiahnut ked sa nieco snim deje,ale pri sumcoch nepomoze nic.mne skapali dve pandy a dva pancierniky trinidatske a neviem preco,tercovce v pohode nic sa im nestalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2009 11:33 Muž jaa [5]
hej, lenze destilacia spociva v tom ze voda ktoru das varit obsahuje aj rôzne mineralne latky(ked ich obsahuje vela tak je moc tvrda), ale vyparuje sa ti len cista H2O(chemicky cista voda) a ked pary zachytis a zkvapalnis do inej nadoby tak dostanes cistu vodu bez tvrdosti..........napriklad je tato voda potrebna do rôznych chladicou aby sa tam tie mineralne latky nevyzrazavali a neupchavalito...........v akvaristike sa pouziva destilka tak ze ju riedis s vodovodnou ak mas moc velku tvrdost a rybkam to nerobi dobre tak ju zmiesas napriklad jedna k jednej a dostanes vodu s polovicnou tvrdostou.............
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2009 11:27 KAKTUS1010
sak tomu ja chapem sak ked mapr. vody varím v hrnci a hrnec zakryjem tak sa ta para vrati spat do vody nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2009 10:58 Muž jaa [5]
za kolko sa ti vytvoria v biofiltri baktrie ti nebviem urcite povedat, ale dal by som tomu minimalne dva tyzdne (aj ked pri tercovcoch preistotu aj viac)................a este len tak mimochodom, ked vodu prevaris tak ju nedestilujes ale sterilizujes...........keby si ju destiloval tak ju varis, zachytavas vypari a tie následne zkvapalnujes.........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2009 10:35 KAKTUS1010
Ahojte prepačte nechcel som zakladat novú tému tak sa pýzam tu. No moja otazka znie že či možem davat terčovcom vodu destilovanú t.j prevarenu.A ta voda by nemala obsahovat žiadne bakterie a preto sa pytam ked tam dam molitanový filter tak za ako dlho sa tam vytvoria tie užitočne bakterie? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 16:46 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: jaa
Na pár terčovců by tato litráž relativně stačila,ale bez skalár,nebo jiných větších ryb,a s minimem drobných ryb,tetrovitých apod.Teplota v akváriu(28-30°C) se MUSÍ podřídit terčovcům,protože mají krátké trávení a vysoká teplota vody urychluje metabolismus.
Raději bych volil větší nádrž,nebo spíš oželel terčovce.A když k terčovcům skaláry,tak pouze Pterophyllum altum.Jiné ne,proč,to už vysvětlil Yirka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 15:56 Tomas1 – Re: Julek
Když bude akvárium malé, bude i malý terčovec. To funguje i v čechách. Na terče to chce alespoň 400 l. Chce to počítat i s ohřevem vody na cca 30°C atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 15:43 Muž Yirka [9126] – Re: jaa
Pokud si chceš ponechat skaláry, terčovce nepřidávej - nedoporučuje se kvůli parazitům. Podle zkušených chovatelů zmíněná kombinace bezproblémů funguje jen vyjímečně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 15:00 Muž lachon [8] - Cichlidy
rači je nekupuj do 120 L. ne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 13:49 Muž jaa [5]
mam dotaz.........premyslam ze by som si do 200l akva so skalarmi,ancikmi a panciernikmi dokupil par(2-3) diskusov. Akva ma rozmery cca 85x50x55 (55je vyska, inak mam k nemu aj prezentaciu ale je neaktualna co sa tyka ryb)...........co ma zajima ci by to vobec bolo mozne za predpokladu ze tvrdost je 11stupnou a tiez aka by mala byt teplota na dosiahnutie kompromisu medzi timito druhmi..........dakujem za rady a postrehy vsetkych co maju s tercami skusenosti......

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 17:43 Muž Yirka [9126] – Re: JuraS
Doufám, že si rozumíme-myslel jsem vyhledávač zde na rybičkách a pod termínem, terčovec, discus, nemoci terčovců, chov terčovců a pod, opravdu desítky desítky příspěvků vyběhnou a je tam celá spousta odkazů nejen na české weby. Ale nemá cenu to dále pitvat, já jen abychom neodradili zájemce v hledání informací. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 14:07 JuraS – Re: Yirka
Já reagoval na tuto větu "..stačí zadat do vyhledávače a vyběhnou ti desítky příspěvků s praktickými zkušenostmi k chovu i odchovu."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 13:33 Muž Yirka [9126] – Re: JuraS
Já proti tvému příspěvku nic nemám, ale protože se obracíš na mne tak musím taky trochu oponovat, já jsem o žádné doméně nepsal, já jsem pouze doporučil informace ze zdejšího atlasu a dal kontakt na chovatele. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 11:32 JuraS – Re: Yirka
Já bych si dovolit s tebou nesouhlasit. Pro terčovce zřízená doména www.discus.cz/… neoplývá informacemi ani aktuálními zprávami. Těch pár letitých příspěvků se nedá považovat za směrodatné (tím nemyslím například řešení přepadů do filtru). Jediné co má hodnotu tam je tržiště které je cíleně zaměřené na terčovce. Díky za něj. Až na moje rejpnutí emailem se opravil odkaz na neexistující diskuzní fórum takže teď odkazuje na obecné fórum..jako specializované fórum pro terečovce bych viděl něco podobného jako je www.akvamalawi.com/….
Takže kde jsou ty hromady informací - v češtině ? Na aukru prodávaná sesbíraná z netu publikace ? Poraď rád si všechno přečtu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 06:21 Muž motýlek [275] – Re: Robča08
hypermangan je chemicky manganistan draselný KMnO4, koupíš v lékárně ... cena pár korun, možná ho budeš mít někde doma - starší generace ho používala na dezinfekci docela často ... dělá se jen velmi slabá roztok, pozor - barví nevratně trička :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 04:40 Muž Robča08 [3]
Dík za rady, asi si to ještě dost rozmyslím, teď moc nadšený nejsem, vyhodit dost peněz se mi taky nechce. Ještě popřemýšlím, no ale i tak bych je chtěl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 21:29 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: Bob66
Pravě ty moji to měli všichni pod 7 pH..Na to si dávám pozor a vždy vodu od nich si ještě přeměřím,když si je přinesu domů.. ..Doted byla voda z vodovodu super,ale ted se dost pohoršili takže musím to trochu dávat dolů.... ;-) Jeden chovatel mi říkal,že asi ve vodárně pročistili filtry..Člověk ,aby byl pořad ve střehu...Ale stojí to za to ..Jsou to nádherné ryby.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 21:18 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: vladislav
Ph do 7 nebo lehce nad je ještě v pohodě ano Záleží v jaké vodě byly u chovatele X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 21:08 Muž vladislav [106] - Cichlidy
Přesně jak napsal Bob66...Teplota, krmení a čistá voda...ale je třeba hlídat i pH hodnotu vody.Například u nás teče z kohoutku 7,5pH,takže musím při každé výměně vody upravovat,abych se dostal pod 7.. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:52 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Robča08
Jestli je chceš dát do těch 220 l,tak je to hrubá litráž,po vložení dekorací,dna,atd.,budeš mít čistou litráž tak 180-190 l.V tomto množství vody je to tak na jeden dospělý pár a nějakou tu drobotinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:48 Muž Robča08 [3] – Re: Bob66
Díkec za rady,ještě si to rozmyslím, zítra nebo ve středu překopávám akvarko a pak uvidím. Ale chtěl bych je, no uvidíme ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:47 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Robča08
Napsal jsem ti to sem aby to nebylo ve všech diskuzích ;-) Jinak největší odborník na krmení u terčovců je Romy X-) Tady ať máš co číst ;-) www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:45 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Robča08

Hypermangan koupíš v lékárně za pár korun, pár zrnek do nádoby s vodou aby byla slabě fialová a s tím pak propláchneš patentky. Já krmím ráno sušeným (granule Sak energy nebo vločky artémie) a pak h.srdcem a večer mraženou artémií nebo koretry, černé pakomáří larvy atd. Nejlepší je kupovat ryby u chovatele a ten ti poradí čím je krmil X-) Vodu jim měnim každý týden 100L. Teplota, krmení a čistá voda je nejdůležitější a je dobré naučit se pozorovat ryby a případný problém zachytit na začátku. Důležité je také žádnou chemii a hnojivo. Ale pokud budeš dodržovat tyhle základní pravidla tak neni terčovec zase tak náročný a vydrží i to co jiné ryby ne X-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:41 Muž Robča08 [3] – Re: Yirka
Dík, když pudu potřebovat, napíšu o radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:40 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Yirka
Já se červenám... ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:39 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Robča08
U terčů je každá rada drahá,každý pár má trochu odlišné nároky na parametry vody.O odchovu se asi nejvíc dozvíš zde:http://www.discus.cz/web/index.php?page=tercovci&page2=odchov osahat si chov i odchov musí každý sám,jednotné pravidlo neexistuje,ostatně ani u jiných ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:39 Muž Yirka [9126] – Re: Robča08
Jeden z nejzkušenějších chovatelů zde na rybičkách:http://rybicky.net/profil/1058
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:36 Muž Robča08 [3] – Re: Yirka
Tak jo, budu si muset ty pravidla přečíst a prostudovat. Osobně to neberu, jen mě to trochu mrzí, podle mě jeto prkotina, ikdyž...od teď píšu spisovně :-) A dík, terčovce mám prostudovaného z atlasu, vyhledám si to jak píšete. a třeba ještě někdo přidá nějakou radu o které nevím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:27 Muž Yirka [9126] – Re: Robča08
Neber to nijak osobně, o tom to není, jde spíše o nějaké ohledy k pravidlům webu a respektu k ostatním. Vadí to daleko více než třeba chybějící diakritika. (OT)
Jinak k terčovcům je zde hafo informací (mimo atlas který jsi určitě prostudoval rybicky.net/atlasryb/tercovec_pravy) stačí zadat do vyhledávače a vyběhnou ti desítky příspěvků s praktickými zkušenostmi k chovu i odchovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:21 Muž Robča08 [3] – Re: Yirka
Tak jestli vám to tak vadí tak promiňte, asi nejsem tak dokonalý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 20:07 Muž Robča08 [3] – Re: Bob66
hmm, tak dík a ty je čím krmíš? a ten roztok hypermanganu to je co?da se to sehnat v pohodě a cena je jaka nevíš. a jestli je krmíš sušenyma jako granule atak podobné, napsal bys mi nazvy prosím, jako toho žradla. ti zavidim, maš opravdu nadherné kusy. jo a ješte jak často jim obměnuješ vodu a jakou čast.tak dík. a myslíš ,že nejdůležitejší pravidla při chovu jsou jako ta teplota, aj to krmivo a i čistota vody?nebo ještě něco důležitého?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 19:04 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Robča08
Pokud krmíš h.srdcem tak je vyšší teplota nutná kvůli trávení, přeci jenom h.srdce není jejich přirozená potrava. Srdcem se krmí hlavně pro rychlý růst. Mražené patentky a živé nitěnky bych nedoporučoval, to by sis koledoval o střevní parazity. Když už tak patentky vydesinfikovat třeba v slabém roztoku hypermanganu, mražené koretry a artémie je v pohodě ;-) Granulí a vloček pro terčovce je dost druhů, stačí vyzkoušet které budou žrát X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 18:30 Muž Robča08 [3] – Re: Bob66
jojo, uvidím ještě jak s nima. jako nastudované o nich mam hodně a zas takovy začatečník nejsem :-)aspoň myslím , ikdyž ti terčovci jsou asi na 100%úplně jina kategorie.ale i tak bych se jich tak nebal, zas takova věda vtom snad není,aspoň ohledně chovu. a proč je lepší když se krmí hovězím srdcem vyšší teplota. ja bych je krmil mraženyma patentkama a nitěnky živé taky občas seženu. spíš tím mraženým. a granulkama se taky dají krmit, jako sušeným? no a díval sem se rasbory snesou 28 stup,a ty akary jeto horší, píšou 26. ale ja je chovam už 2hym rokem a přes léto mam teplotu i 29 a nijak jim to nevadilo. a dík za rady ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 17:20 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Robča08
Pokud nemáš extra tvrdou vodu tak ji upravovat nemusíš. S teplotou je to horší když nebudeš krmit hovězím srdcem tak bych ti doporučil 28°C, pokud se krmí hovězím srdcem tak je ideální 30°C X-) Každopádně bych ti doporučil něco o terčovcích nastudovat než jsi je pořídíš ;-) Terčovce můžeš chovat s jinými druhy ryb, ale musíš vybrat ty které jsou k nim vhodné a vydrží podmínky které terčovci potřebují, pokud to nechceš nebo nemůžeš akceptovat tak si je raději nepořizuj. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2009 20:05 Muž Robča08 [3] – terčovec, chov
ahojte, poradíte mi prosím ještě někdo ohledně chovu terčovců a jejich naroku?

pan mi říkal , jako prodavač, že vodu pro terčovče nijak neupravuje, jako chemie atak,že ji ma přímo s kohoutku, akorat je krmí mraženou potravou a teplotu ma na 27 stupních. a rybky vypadaly opravdu zdravě a živě. no a že se nemusím zas tak bat. tak co myslíte? mam to skusit? ale nevím, teplotu mam na 25 ,26 stupních a byly by s rybkama akarama hnědyma a rasborama. a upravovat vodu zas taky nějak nechci. vím, že tu bude asi hodně nazoru, že je chovat samostatně, ale i dost akvaristů je ma s jinyma rybkama. tak dík za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2009 08:24 Muž many [9] – plachý terčovec
ta láva vzhledem ke své hrubosti až ostrosti není také k terčákům příliš vhodná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 22:37 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: MichalK
Moc idealni rozmery pro tercovce to nema.Je to hodne nizky a urcite vic jak 2 tercovce bych tam uz nedaval.Je jedno jestli se krmi pri svetle nebo v seru hlavne ze ma apetit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 21:16 Muž MichalK [16] – Re: MichalK
Fotka k příspěvku No on nežere normálně, právě jen když zhasnu světlo. Ta tmavá barva bude možná způsobena tím, že jsem nakoupil plovoucí rostliny a ty celkem zastiňují akva, tak nevím... Fotku přikládám, povedlo se mi ho cvaknout, teď po setmění je odvážnější. Akva mám 200l (100x45x45), do vody jsem přidal asi 5 kapek přípravku SERA BLACKWATER AQUATAN. No a mám celkem světlý písek tak možna toho se lekl (jinak je akva dost tmavé - kořen, kokosy, láva...) Koupil jsem ty gavůnky aby mu prozatím dělali trochu "kompars", ale moc to nezabralo :(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 20:24 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Kdyby jsi jich koupil vic tak by ten prechod do jinyho prostredi snasel lip.Pokud normalne zere tak to nebude nic hroznyho.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 152 153

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 146348x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10902-tercovec-chov?od=6722