Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Automatizovaná výměna vody

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Automatizovaná výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2021 12:45 melbymbo Re: vaclav
Hmm veľká ? Mal som v pláne nechať pretekať objem ktorý by som inak menil raz za týždeň čiže 1/3. Prepočítal by som koľko musí pretiect za deň či za hodinu a podľa toho by som priskrtil ventil. Či u prutocnych nádrží jak spomínaš sa necháva meniť väčšie množstvo vody ? Čo potom hnojenie ? To polku vlastne vylievam do odpadu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2021 09:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: melbymbo
Průtočné nádrže jsou samozřejmě lepší, než jednorázová výměna vody ale spotřeba vody je u nich velká. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2021 09:02 melbymbo
napadla ma taka myslienka, co si o tom myslite?
chcel som spravit vymenu vody priskrtenym ventylom tak e bude sustavne nova pritekat a prebytok do prepadu odtekat.

a teraz ta myslienka
vymeny vody sa robia hlavne pre to aby sa odstranili nahromadene dusikate latky, a pridali vycerpane ziviny. bude takato vymena vody efektyvna v ramci odburania prebytocnych latok? ci by nebolo predstalen lepsie tyzdenna vymena 1/3.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 12:25 sachlj Re: Filip_CZ
hele mám v akvárku jeden flitr, externí eheim...jak jsem to před léty zapojil jen tak narychlo tak to funguje snad 7 let. plastová nasávací trubka vede z akvária a na ní je nasazená hadice, jen asi 1 centimetr, bez nějakého zajištění, bez stahovacího kroužku, jen tak..chtěl jsem to předělat ale ...když něco funguje tak to toho nehrab....jsem si spočítal že kdyby se mi vylilo akvárium všechno tak mi stojí v kuchyni a obýváku 1,5 cetimetrů vody...proto mám pojištění i na vytopení akváriem, to hnedle každá pojišťovna nedělá..mám to pojištěný na cca 3 miliony..kdyby měl někdo ve sklepě schovanýho kupku...
jo a změna..do toho prostoru pod akvárium se mi vleze ikea krabice 22 lt www.ikea.com/… takže ta výměna vody se bude dělat častěji..dnes mi přišlo to mini čerpadlo..je to fakt prcek..musím sehnat buď nerezovou destičku nebo malej keramickej talířek a k němu to čerpadlo přišroubovat..přišlo i s obrubou na přišroubování...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2021 08:43 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: sachlj
Jasný tu základní variantu dvě hadice mám, ty bez prepadu jsem našel ale už mě to přijde rizikové a může se stát i vytopeni, ten přirozený prepad mě přijde nejlepši
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2021 14:18 sachlj Re: Filip_CZ
podívej se na ty videa, jsou tam řešení i bez vrtání do skla..a docela zajímavé...otázka je co od toho chceš..automatizovaná výměna může být i to, že jednou hadicí to odsáváš a vypouštíš do WC a druhou hadicí zase z kohoutku tak pouštíš čistou vodu..a nebo to řešení které pomalu dávám dohromady já, že to budu jen monitorovat a nijak neřídit..tedy na začátku ano než nastavím hladiny v akváriu a v nádrži pod kytkami tak, aby to stejné množství odpovídalo...tak aby se z nádrže pod akváriem zvládl úbytek v akváriu doplnit a na dně zůstalo ještě tolik vody aby si čerpadlo nenasálo vzduch..jinak až to dodělám (a to je jen otázka, že mi příjde z číny pár věcí) tak nafilmuju a nafotím co a jak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2021 12:54 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: sachlj
Princip k jednoduchý jen skodaze nemám tu díru ve skle navymenu vody by to bylo bezva ulehčení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2021 12:35 sachlj
Já to furt říkám, že jsme ..... zkus zadat na youtube a nabo v google "automatická výměna vody v akváriu" a schválně kolik toho najdou? a když to dáš anglicky ? www.youtube.com/… tak nestíháš to všechno prohlédnout...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.04.2021 18:59 melbymbo – vymena vody do 1000l
ja sa hram s myslienkou ze do akvaria necham sustavne natekat cez priskrteny ventil vodu a prepadom bude prebytocna voda odtekat do odpadu. jednuducha vymena vody bez elektroniky a vsemoznych automatickych ventilov a cidiel hladiny. odstopujem si prietok tak aby som prilial asi 30 litrov denne. ak budem potrebovat narazovo vymenit väcsie mnozstvo vody tak otvorim vypustaci ventil na nardzi, po odteceni potrebneho mnozstva vody zatvorim a otvorim napustaci ventil,a mozem odist potom zas priskrtim. pretiect mi to nepretecie pretoze tam je ten prepad do odpadu takze aj keby som zabudol :-D pohoda. cele to chce jednu trubku pri dne , jednu na urovni hladiny a jeden privod vody a komfort myslim dostatocny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.04.2021 11:17 Muž kus [200] - RostlinyRe: sachlj
Já si myslím, že je jednodušší každý ráno si cestou k akvárku vzít žufanek a nabrat si z kýble a vylejt to při krmení dovnitř. :)
Naposledy si tu takhle hrála Táborita, aby to za čas dala pryč. Její velín jsem obdivoval.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 10:06 sachlj Re:
Doma pomalu připravuju manželku na to, že jí vyvrtám pár dírek skrz kuchyňskou linku a povedu barevné hadičky kolem zdi kolem kuchyně a obýváku..a že provrtám skrz vnější zeď dírku kvůli hadičce..jen teď řeším problém, ale jak to píšu tak mě to napadlo...vodič co není toxický pro rybičky a hlavně šneky...tuha! obyčejná tuha ke které se připojí omotáním vodič, klidně z mědi a ten spoj se zakydá lepidlem na akva. Potřebuju takhle vyrobit 3 na automat senzor hladin. Ten bude vložen do akvárka. Nějaká plastový bazmek na to použiju, asi pravítko. Už jsem si změřil a spočítal kolik je 1c úbytku v akva litrů vody. I v nádrži na akvaponii na balkoně. Nastavím tak na pravítkách hladiny přesně aby to co ubude venku odpovídalo tomu co je v nádrži pod akvárkem a +- autobus nechalo na dně 2litry aby čerpadlo nenasávalo vzduch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2021 07:20 sachlj Re: Xif
jo, tohle řešení mám rozpracované, jak na arduinu uno, tak i mega, nano, lolinMCU, rpi 2,3, zero. nakonec jsem zatím v hlavě složil to nejjednodušší bezobsluhové řešení.
čistá voda z ro půjde hadičkou kolem zdi cca 15 metrů do zásobníku pod akváriem. Hladinu vody budu hlídat plovákový senzor, protože ale ta hadička je tak dlouhá tak bude chvíli trvat než se v 4cestném ventilu vytvoří protitlak. tak bude před plovákem ještě pojistka. www.ebay.com/… bude trvale otevřeno (tj. pod proudem) pomocí relay a arduino nano. A jeden plovákový senzor www.ebay.com/… bude hlídat jestli voda neprotéká, to bude pojistka. Jakmile se plovák sepne tak se vypne proud do relay a "pračkový ventil" se tak uzavře. Okamžitě. Tak nepřiteče ani kapka. Je to jen pojistka. Ten plovák bude mít dost prostoru aby zareagoval.
Hladina vody v akváriu bude sledována www.aliexpress.com/… tj. bude sledována maximální hladina a minimální hladina. Když se hladina v akváriu dostane pod spodní úroveň tak se spustí 12v čerpadlo v nádrži pod akváriem a to vypumpuje vodu do akvária po horní (maximální) hodnotu. Spočítám to tak aby to odpovídalo nádrži dole.
Odpadní voda z akvária, bude teď v létě odváděna pouze na balkon a to samospádem tak, že hadička bude vedena skrz zeď, podél lodžie na druhou stranu kde je 90 lt maltovník. Tam bude zase L1479 (na alíku je za 50 kaček+poštovné) a "pračkový" ventil. Tady se bude hlídat spotřeba kytek. Jakmile v nádrži klesne voda pod nastavenou úroveň tak se otevře relay a samospádem se začne vypouštět voda ze vstupní komory filtru. To všechno těmi hadičkami k RO. Dnes si jedu pro 20 metrů žluté (odpadní) a 15 metrů bílé (čistá). To je řešení na léto.
Na zimu pak místo kolínka "L" na balkon bude kolínko "T", tj. balkon a odpad pod dřezem. V zimě bude pračkový ventil trvale zavřený tím, že L1479 odpojím od napájení. Na cestě hadičky do odpadu bude zase "pračkový ventil" jen se zdrojem a napojením na ewlink co na stanovenou dobu (zjistím jak rychle to teče do odpadu) sepne pračkový ventil. A nahradí tak maltovník venku. 1x týdně, 1x za 10 dní.
V nádrži pod akváriem se bude hlídat DS18B20 teplota a bude se to zaznamenávat. Dále se bude hlídat průtokoměr a zaznamenávat kolik vody do akvária bylo dodáno. Žádné měření ph. S tím mám bohaté zkušenosti. Jediné měření automatické které uznávám je kapková metoda a měření zabarvení. Voda bude mít 00nic parametrů všeho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2021 22:55 Muž Xif [336] Re: sachlj
Co to postavit na arduínu, mosfetu,(relé), peristaltické pumpy a tohohle hladinového snímače
snímač
pl.aliexpress.com/…
www.youtube.com/…
pumpa
pl.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2021 10:30 sachlj Re: MiloSlávka, _ucx_
Díky za názory. Furt mi to šrotí v hlavě, už kvůli tomu se pár dní v noci budím. Mám nápad. Mám tohle www.l-i.cz/… tedy za cenu Čínskou, za pár kaček viz. www.aliexpress.com/… . Může mi to doplňovat vodu do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2021 09:44 MiloSlávka Re: sachlj
Super řešení, mám automaticky doplňovací systém z vodovodního řádu do nádrže venku (když málo prší) voda se sama doplní. Pak vše vedeno domů přes soustavu filtrů a do Aquarií.
Jen na zimu to musím rozebrat, protože mráz je sviňa a trhá vše co je mu malé smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2021 08:53 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: sachlj
Líbí se mi to. Nezapomeň ale, že cokoli se může porouchat. Takže ta věc musí počítat s tím, že nepůjde elektřina (ale vodovodní potrubí ještě bude natlakované a voda z něj poteče). Taky je nutné počítat s tím, že z potrubí může občas téci voda značně nevábná, rezavá, šedočerná apod., zvláště krátce po nějaké odstávce. A dokonce je nutné počítat s tím, že v potrubí může být někdy místo vody natlakovaný vzduch nebo taky naopak podtlak, zvlášť ve vyšších budovách.

To ultralevné čerpadélko z ebay mám taky, pohání mi chladící okruh od světla, běží tam už něco přes dva roky a zatím je ok...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2021 08:12 sachlj vyřešeno?
Asi jsem to vyřešil. V plánu je vyhodit šmejdy externí kupovaný filtry (jeden nasává vzduch a za boha nevím odkud, zalepil jsem co jsem mohl sanitárním silikonem), vypustit vodu, dát na stranu dvě knihovny co stojí vedle, posunout rohovou sedačku, vypustit 600 lt vody, sundat dolů akvárium (má zadní stěnu z břidlice, váha jako prase). Posunout skříň pod ním o 7cm dopředu, vyměnit desku pod ním za silnější (je tam teď jen 1cm dřevotříska) a dozadu za něj postavit můj skleněný externí filtr (teď se tam nevleze)..a vykašlat se na drahé šmejdy..no a při té příležitosti natáhnout kolem stěny cca 10-15 metru hadičky do RO, provrtat vnější stěnu paneláku a vyvést vodu na balkon..prostě udělat automatickou výměnu vody...to nechám na teplý víkend...ale spěchá to, ten filtr vydává zvuky jako když myje myčka nádobí ale hlavně z něj ukapává voda...
z ebay mám několik zařízení, jednoúčelových zato jednoduchých. Jak je pračkový ventil, plovákový ventil. Mám elektronické hlídače vody co spínají relay. Jeden má možnost napojit 3 úrovně vody a rozhodnout co se má stát když je zaznamenána změna na té úrovni. Druhý má teplotní sondu a dá se nastavit teplota při které relay sepne. Poslední má rovnou sondu co plynule sleduje hladinu vody a dá se nastavit kdy se má sepnout relay.
Takže jak jsem to vymyslel?
Na balkon do maltovníku dám jeden měřák co bude sledovat úbytek vody. V případě, že voda klesne pod nastavenou úroveň (musím ještě spočítat, kolik lt vody je 1cm) tak se sepne "pračkový ventil" pro hadičku z RO. Hadička navíc bude končit plovákovým ventilem jako pojistkou proti selhání elektroniky. Hadička by měla být stále plná vody vedené rovnou z akvária (asi dám nastávání do vstupní komory filtru). Voda se doplní po horní nastavenou hladinu (podle sondy čidla). Voda bude vedena kolem stěny balkonu, pod dveřmi na balkon. U protilehlé stěny balkonu bude díra skrz, odbočka do L. Za stěnou bude napojena na T odbočku. Jedna strana do akvária jako nasávací (do filtru) a druhý směr rovnou do odpadu napojený na www.rostlinna-akvaria.cz/… rovnou pod dřezem. Tady bude LolinMCU, jedno relay a "pračkový ventil" www.ebay.com/…
Během pěstebního období (většina roku) se voda bude vypouštět na balkon a tam využívat. V chladných měsících se voda bude podle plánu (asi 1* za 10 dní) vypouštět rovnou do odpadu.Pomalu ale jistě.
Doplňování vody: Voda z RO bude vedena do skříně pod akváriem kde bude plastová krabice z ikea (nějakých 60 lt vody) ve které bude plovákový ventil a www.aliexpress.com/… počítadlo na vodu. každé doplnění vody bude zaznamenáno a sčítáno. V té "nádrži" se voda ohřeje. Nechce se mi tam dávat topné těleso do akvária. Mohlo by ten plast propálit a navíc se voda bude vypouštět. V nádrži bude čerpadlo www.ebay.com/… je na 12V a má výtlak až 3 metry. Tohle bude spínané relay s logikou : jakmile se vyleje voda na balkon a vylévání se zastaví, sepne se čerpadlo a vytlačí vodu do akvária, vytlačí celou nádrž. tady bude to čidlo co zaznamená kolik vody jde do nádrže a protože bude vědět objem nádrže včas zastavím čerpadlo. Jakmile se uvolní v nádrži plovákový ventil, hned se začne napouštět vodou z RO. Primární pro mě téměř bezúdržbový systém, něco jako je mechanizmus na WC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 15:03 sachlj doplnění
Dokoupil jsem ještě www.ebay.com/… což je vlastně pračkový ventil ale na hadičku od RO. Nemusím tak shánět redukci na klasický pračkový ventil. A to mě přivádí k nápadu mít tyhle ventily dva, V normální stavu je zavřený. Takže udělat před dírou do stěny pro odvod vody do maltovníku rozbočku třeba tímto www.filtracevody.cz/… a na oba výstupy dát ten ventil. V případě, že bude potřeba doplnit balkon se sepne ventil pro balkon, v případě, že to nebude nutné a nebo v zimě se sepne ventil do odpadu. Teď jen nevím čím mám zjišťovat množství vody v maltovníku. Buďto můžu měřit ultrazvukově vzdálenost od bodu měření po hladinu a nebo měřit senzorem hladinu vody podle elektrického odporu. Oboje předpokládá, že budu muset do nádrže umístit nějakou trubku, láhev prostě něco kde bude hladina stále stejná (protože je to průtočný systém a voda se tak čeří vodou co do maltovníku přitéká zatímco na druhé straně čerpadlo ji pumpuje do systému rostlin. Tak nevím co zvolit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 10:52 sachlj – vivarium, akvarium, akvaponie
Roky to plánuju. Manželka mi dnes řekla, že o tom roky mluvím a nic. Za tu dobu se mi akva zvětšilo a přibylo terárium na chamíka. Chamík šel do nebe, tedy spíš do hlíny a zbylo terárium. Pořádně velké a kvalitní na to abych ho za litr prodal. Když má násobně vyšší hodnotu.Tak zbylo na masožravky. Ty potřebují ke svému životu čistou vodu. Nejlepší by byla spadová někde na horách. Ale to bych nesměl bydlet v přízemí paneláku na pražském Žižkově. Tak jsem si pořídil (konečně, to ti trvalo) reverzní osmózu. Před chvílí jsem k ní dokoupil plovákový set a další plovák mi jde z číny. Jeden mechanizmus co se montuje na RO může obsloužit i víc plováků. Tak a co řeším? Máme kuchyni spojenou s obývákem, tím že předchozí obyvatel bytu vyboural část stěny. Lodžie je podélně kolem obýváku a kuchyně. Už je tam vrtaná díra na elektřinu na balkon. Terárium i akvárium je v obýváku, umístěné protilehle proti sobě. RO bude pod kuchyňským dřezem. Prozatím mi stačí RO 75. Akvárium má cca 600 lt. Vodu povedu z RO na dva směry. Jedno kuchyní a díra do zdi kudy proleze hadička do skříňky pod teráriem. Tam se bude plnit 9lt nádoby od gardeny. Hladinu bude hlídat plovák. Tady je čerpadlo co jednou za den na 1 minutu sepne a rozvodem "kapkovačů" zalije kytky. 4x za den se na 1 minutu spustí další čerpadlo co v terárium udělá tropický slejvák. A další čerpadlo bude doplňovat nádobu mlhovače co se 4x za den spouští. 9lt nádoby není moc ale v té malé skříňce pod teráriem se víc nevleze. Voda z RO bude rozvedena na dva směry T kolínkem. Ten druhý směr půjde kuchyní ale pod linkou, hromada děr v lince, za ledničkou, kolem stěny, asi 10 metrů celkem do plastové nádoby s víkem. Asi použiju něco od ikea. Tam bude taky plovákový ventil. Plán je tuhle nádobu naplnit vodou z RO a nechat ohřát na pokojovou teplotu. Z akvária vyvést vodu stejnou tenkou hadičkou (mikrodrip gardena) a provrtat stěnu v obýváku a vyvést na balkon hnedle vedle dveří na balkon. A tady bude muset být něco co zatím nevím co. První směr je tedy na balkon kolem zdi do druhého rohu kde je 90 lt maltovník na akvaponii. Na kytky na koukání ale primárně na rajčata, papriky, bylinky. Problém je v tom, že u nás je 1/3 roky zima kdy se nedá voda na balkon vypouštět, protože ji nevyužiju. Tak právě musím vyřešit přepínač, co vodu co poteče z akvária pošlu kolem zdi nějakých 10 metrů do odpadu pod dřezem. A taky chci vymyslet doplňování vody na balkon podle potřeby kytek. Tzn, že se voda bude doplňovat 1x týdně, 1x za 10 dní..tak tohle řeším.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2020 18:54 Muž RAP [1553] Re: Guppy
Myslím, že klasický kulový kohout bude lepší a levnější. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2020 14:50 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Jarry
Patrně to vypouštění zjednoduším pomocí běžného sacího potrubí:

www.akvarista.cz/…

K tomu jen hadici 16/22 a hadicový kohout - např: www.akvarista.cz/…

Jsou tyto kohouty stavěny pro častou manipulaci? Aby nezačly téct, když s nimi budu každý týden hýbat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2020 12:19 Muž Jarry [1437] Re: Guppy
Rychlospojka se mi nikdy neucpala, popravdě nevím, nakolik brzdí, mám akvárium poměrně nízko, takže těch cca 350l, co týdně měním, vypouštím samospádem skoro hodinu. Ale nemusím u toho být, odkalím a nechám vypouštět, jen si nařídím budíka, abych na to nezapomněl:-) Zkoušel jsem to posílit i čerpadlem, ale to zase byly další starosti kolem a o moc rychlejší to nebylo, tak jsem se vrátil k samospádu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2020 11:43 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Jarry
Moc dobré připomínky, díky. palec
Zkusím je do návrhu zapracovat. Udělat na odpadu odbočku pro rychlospojku je maličkost.
Nesnižuje ta obyčejná rychlospojka moc průtok - sílu odkalovače?
Není háklivá na ucpání? Někdy stačí ulita od okružáka... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2020 11:08 Muž Jarry [1437] Re: Guppy
Napouštění bude jednoduché, jen bych tam dal nějakou levnou baterii a přivedl i teplou vodu. Otázka je, kolik vody budeš měnit a jakou teplotu budeš držet, ale při výměně např. 50% vody už bych tam ledovou neposílal.
Vypouštění mám řešené tak, že mám pod akváriem hadicovou rychlospojku, která vede do odpadu a na kterou připojím odkalovač, odkalím a vypustím. Původně jsem také přemýšlel nad vypouštěcím ventilem, ale to má asi smysl řešit v případě odchovny, kde se mění voda třeba denně, u týdenní výměny to asi nemá moc smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2020 10:37 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Poloautomatická výměna vody
Rád bych u plánovaného akvária 350 l provedl jednoduchý rozvod "poloautomatické" výměny vody, ve snaze vyhnout se nošení kyblíků, tahání hadic po bytě a podobně.
Vize je taková, že přímo pod akvárium do skříňky připravím vývod vody a odpad.

Vypouštění vody: na odpad připevním sifon a na ten pak připojím potrubí opatřené uzávěrem. Od uzávěru povedu potrubí do akvária, normálně přes horní hranu pomocí dvou kolen, a pak až nade dno, kde ho ukončím mřížkou, kusem hrubého akvacitu a pod. - abych nevysával ryby a do potrubí nelezli šneci. Představa je taková, že potrubí bude trvale zaplavené vodou, takže jen otočím kohoutem a voda samospádem odtéká.
Napouštění: stejný princip - otočím ve skříňce kohoutem a napouštím.

Rád bych vypouštění provedl z černých trubek DN max. 20 mm a ideálně rozebiratelné kvůli čištění.
Uvažuju o nečem takovém:
www.pumpy.shop/…
www.pumpy.shop/…
www.koupelny-radiatory.cz/…
Prosím vás o názory, zkušenosti, tipy na materiál. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.12.2017 08:02 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: DavFM
Fotka k příspěvku Jenom doplním praktické poznatky,pro budoucí pokolení :-)

Materiál jsem objednal z aliexpressu, je to praktický totéž, co má v nabídce např. Mangala, ale za cca třetinovou cenu. Udělal jsem si rozvod čerstvé vody nad 5 nejvíce exponovaných akvaríí. Na regulaci konečného dávkování do každého jednoho akvária jsem nakonec použil ten obyčejný plastový kohout a jde to s ním doladit velice dobře. Pomocí váhy a stopek si dokážu nastavit jakýkoliv potřebný průtok s přesností na cca litr/týden, nakonec žádný dodatečný způsob regulace není třeba.
Celkově mě ten rozvod do pěti akvárií vyšel zhruba na 500,-, takže za mě pohoda.
Ventil:
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 07:16 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Wanderer
Komplet rozvod udělám z vodovodních 1/4", vč. kulových ventilů. Na konec každé větvě pak zkusím dát jehlový ventil pro vzduchotechniku. Buď bude pasovat přímo na 1/4 hadičku (1/4 a 6mm by snad mohlo pasovat) a nebo budu muset vytočit redukci/spojku. Pokud by to ani tak nefungovalo, použiju škrtítka na vzduch (pořádně stáhnutá hadicovou sponou). Kulovými ventily ten průtok doladím nahrubo a tím jehlovým pak najemno.

Pokud by snad jehlový ventil (nebo škrtítko) vypadly, rozpojily se, tak se nestane téměř nic, akorát do akvárka poteče více čerstvé vody než bych chtěl a ventil se bude chvilku válet na dně, než si toho všimnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2017 05:21 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: DavFM
Nevím jestli stojí riskovat vytopení rozpojenou hadičkou jenom kvůli nevhodně zvolenému spojovacímu materiálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 00:29 Muž Driv3r [236] Re: afc1886
nechci vyvolat vašnivou diskuzi ale musim si polozit otazku proč jsou na vzduch určeny a ne na vodu? není to zase takova novinka. hmm
Tlak vzduchu zajištujě těsnost hadičku tlači (roztahuje) proti stěnám objímky.tim ji utěsnuje.zaroven tlak zajištuje možnost vypadnuti hadičky pri manipulaci,tlak ktery se snaží hadičku vytlačit ven z objímky tlačí na zajištovaci železny kroužek.
Bez tlaku.jdou dost snadno NěKTERÉ povolit.

čistě teoreticky co se stane když z (vypadle netěsnící) hadičky bude utíkat vzduch/voda? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 18:16 Muž Xif [336] Re: DavFM
A co s převlečnou maticí,ta musí držet
niklovaná mosaz
www.kompresory-vzduchotechnika.cz/…
plast
www.kompresory-vzduchotechnika.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 16:49 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: afc1886
Nezbyde mi než to zkusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.10.2017 16:26 R Muž afc1886 [14681] Re: DavFM
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak nějak jsi mi nedal v práci spát, tak jsem přemýšlel, proč by to nemělo vydržet slabý tlak vody, když to vydrží tak velký tlak vzduchu. Zkusil jsem nasadit tu hadičku a hýbat s ní a žádné profouknutí vzduchu. Kdyby bylo v práci více času, tak bych to prubnul, ale to asi neklapne.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 08:36 R Muž ctibum [6902] Re: DavFM
Měl jsem pocit, že ti nic z toho nevyhovuje. No už nebudu vymejšlet kraviny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 08:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: ctibum
Ale šlo by to nějak vymyslet, né že né, ta plastová trubka by se dala natáhnout přímo na to škrtítko a pak stáhnout nějakou hadicovou sponou....
Jenže on ten plastový kulový ventil nebo i ten jehlový na pneumatiku,vyjdou na cca 12,-Kč, tak se mi nechce improvizovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 01:31 R Muž ctibum [6902] Re: DavFM
Tak hádat se nebudu, nikdy jsem to nezkoušel, ale je mi divný, že by něco jako tohle www.kompresory-vzduchotechnika.cz/… s odpovídajícím průměrem neudrželo na spojce hadičku s minimálním tlakem... Každopádně přeju, ať se zadaří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 23:26 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: O.Tom
Díval. V Novým Jičíně je pěkný growshop, zdá se mi, že to tam taky měli, tak to zajdu okouknout, mohlo by to být řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 23:21 Muž O.Tom [439] Re: DavFM
Na ten odkaz co jsem posílal jsi se díval ? Je tam potrubí, kolena, T-kusy, ventily, redukce, koncovky pro kapenkovou závlahu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 22:49 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: ctibum
Nefunguje to tak. Tu akva hadičku to postupně "vychlustne" pryč.Trochu pomůže stáhnout to drc páskou, ale stejně to občas sjede.Raději bych něco 100%ního. Měl jsem to tak na odpadu z osmózy,abych to mohl manuálně regulovat, ale občas se stalo, že jsem celou noc jenom oplachoval membránu.

PS:možná dám tu hadičku modrou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2017 22:21 R Muž ctibum [6902] Re: DavFM
To si ty rozvody udělej třeba z růžový :) Ale na konec každý červený připoj 10cm klasický hadičky se škrtítkem. Když odejde, vyměníš jen těch 10cm... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 21:42 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Xif
Já to budu mít jinak, kolik přiteče, tolik musí odtéct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 21:29 Muž Xif [336] Re: DavFM
Možná je to blbost,ale co použít plováček
www.ebay.com/…
Kolik vody odteče,tolik se připustí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 21:01 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: ctibum
Bude to rozvod do cca 8-10 akvarií a chcu to mít tak nějak inteligentně a napevno. Kolínka, T-kusy, červené hadičky... :-)
Nějaký tlak v té soustavě bude a akvarijní hadička to nevydrží věčně, vyzkoušeno už u osmózy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 20:21 R Muž ctibum [6902] Re: DavFM
A co dát na každou hadičku vzduchovací škrtítko? Ve špitálech tím regulují kapání u kapaček... www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 19:51 Muž O.Tom [439] Re: DavFM
Se podívej sem, na zavlažovací systémy pro zahrady, skleníky, atd..
maloobchod.irimon.cz/…

A počítej s tím, že pokud nejde o nějakou demineralizovanou vodu nebo z RO, tak se ty jemné kapkovací závlahy ucpávají
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 19:17 R Muž afc1886 [14681] Re: Driv3r
Tak nevím jak na vodu, ale abych s ní 2x pohnul a ona foukala to určitě ne. To bych v práci asi moc neudělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 19:10 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Dík za radu, já si právě hned myslel,že kdyby to šlo i na vodu, tak by to tam taky napsali.Jenže ten ventil se mi líbil.
No, já vodu potřebuju nechat pouze protíkat téměř bez tlaku, takže pro mě nepoužitelné.
Takže to všehno udělám z těch vodních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.10.2017 15:41 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
Teoreticky ti to chodit bude pri velmi přesnem nasazeni hadicky do rychlospojky to bude držet do prvního pohybu s hadickou.nehledě na fakt ze ty vzduchove hadicky drží tlakem a ten u tak maleho prutoku nedosahneš a bude to nekde kapat.mám tyhle spojky v kabine a dokud se na ně nešaha tak dřží 2x ji pohneš a fouka.voda odsud taky poletí,nema to těsnení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2017 19:31 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma
Chystám se udělat rozvod čerstvé vody do akvárií.A mám takové malé dilema.

Původně jsem chtěl použít hadičky, kolínka a hlavně ventily v rozměru 1/4", určeno na vodu. Prakticky takové, jaké jsou u reverzní osmozy. Viz orientační odkaz:

www.aliexpress.com/…


Narazil jsem ale i na možnost řešení z oblasti pneumatiky, hadice,fittinky a ventily určené pro rozvod tlakového vzduchu, použil bych rozměr 6mm. Toto zamýšlím pouze proto, že u pneumatiky je k dispozici ventil s jemnějším nastavením než ten vodní kulový. Bude s ním jednodušší nastavit malý průtok (v řádu 100l týdně, což je kapání).


www.aliexpress.com/…


Dotaz zní, má někdo náhodou zkušenost s použitím těchto věcí, původně určených na vzduch, pro rozvod vody?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 09:42 Muž soptik [40] - RostlinyRe: RadekH1
Myslim ze sis rovnou odpovedel sam na vyreseni tveho pozadavku. Napousteci mechanizmus je nejlevnejsi variantou a s pouzitim bezbecnostniho prepadu z nadoby zaroven nejbezpecnejsi. Pokud budes mit i spolehlivy prepad z akva, nejlepe vrtanou diru ve skle, krytou mrizkou proti ucpani listim a uplavani rybek, mas vyreseno. Do barelu staci dat cerpadlo s dostatecnym vykonem, aby vytlacilo vodu do patra a digitalnima spinacima hodinama nastavit cas, po ktery bude cerpat vodu, tim si urcis mnostvi vody k vymene spou s priskrcenim cerpadla, aby voda stihala prepadem z akva odtekat. Pokud budes chtit vic bezpecnosti v elektromechanizaci, do akva umisti plovak s cidlem,prez ktere se bude napajet cerpadlo ve sklepe. Jakmile voda v akva presahne hladinou uroven prepadu, nebo nejake stanovene hladiny, plovak vypne cerpadlo. Digitalnima hodinama si muzes nastavit i dny v jaky napoustet a v jaky ne, pokud nebudes chtit denne. Osobne bych toto provedeni mel davno, buhuzel panelak....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 08:03 Muž RadekH1 [129]
Ahoj. Rád bych oživil toto vlákno. Pravděpodobně by jsme se měli stěhovat do baráku, který má pod celým barákem sklep. Sklep je dispozičně rozdělen uplně stejně jako obyvatelné patro nad ním. Akva bych rád cca kolem 1000 litrů. Rád bych aby se voda v akva točila sama každý den. Na pozemku je vlastní studna takže není problém.
Přemýšlel jsem, dolu do sklepa umístit nějaký 50 litrový barel, kam by se napustila voda, 24 hodin by tam stála a poté se čerpadlem vytlačila nahoru do akva, kde by přepadem odtékala voda z akva rovnou do odpadu. Jde mi o to jak vymyslet aby voda co teče do barelu se vypnula.(asi něco jak na záchodě, ale známe to všichni...) Určitě by se na ten barel nahoře udělala nějaká přepadová trubka rovnou do odpadu, kdyby plovák nevypnul, abych si nevytopil sklep.
Odpady, voda a topení, vše je taženo sklepem, Takže napojit akva i barel do odpadu není vůbec problém.
Kdyby někdo měl nějaký radi, fotky, cokoliv co pomůže, budu rád.
Díky

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3836x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10827?r=28