Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do Jižní Ameriky?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Jaké dno do Jižní Ameriky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 20:32 Muž Barney [61] Re: phanjan
Rašelinu bych pod písek nedával. Ale okyseluje vodu, tak ji dej aspoň do filtru, piraním to udělá dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 20:28 Muž phanjan [1] - CichlidyRe: Barney
lebo sa mi paci a "amazonka" je v uvodzovkach, ale ja potrebujem vediet, co s tou hlinou. Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 20:23 Muž Barney [61] Re: phanjan
Když chceš Amazonii, tak proč i Microsorium pteropus? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 20:18 Muž phanjan [1] - Cichlidy – zalozenie "amazonky"
Zdravim vas, poradte mi prosim ak viete. Akurat si zakladam 600l "amazonku". Chcem tam dat 6x Pygocentrus Nattereri, rastliny Microsorum pteropus, Echinodorus Amazonicus & Pistia stratoites. Chcem pouzit strk 5-10 mm, vo vrstve 5 cm. Moja otazka je, ci je vhodne pod strk dat asi 2cm vrstvu raseliny, kvoli lepsiemu korenovemu priestoru pre rastliny. Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 14:29 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Skanky
...V sobotu jsem tento substrat daval do AQ.
Díky za příspěvek a určitě se mi ozvi se svými zkušenostmi. Hlavně zda se "nesesypává" a zda zůstává původně navrstvené dno podle Tvých představ a jak Ti "jdou" rostliny. Díky předem!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 04:59 Muž Skanky [26] Re: ČUPR
ja se na ten substrat ptal v jiz zalozene teme. V sobotu jsem tento substrat daval do AQ. byl tyden namoceny nez jsem ho tam daval. po napusteni par kulicek jeste vyplavalo ale nebylo jich vic nez za hrst. jak budou drzet rostlinky cas ukaze. jinak ako dno je to velice hezke.
akurat ja ho nemam od rataje. pred pouzitim doporucuju proplach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 03:46 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Kaplan007
Kaplan007 napsal: Taky možnost. Ale úplně na dno dám přece jenom něco hrubšího a uvidím co to za čas udělá.
Co to udělá? Záleží na tom, jaké ryby budeš chovat (četl jsem tvůj výběr), ale časem stejně doplníš o nějaké Ancistruse, další pancéřníčky apod. kteří si trochu to dno ať chceš či ne "přerovnají". Dalšímu smíchání se neubráníš při pravidelném odkalování dna a proto si myslím, že vrstvit písek nemá smysl. Písek by měl být maximálně 0,3 cm - hrubší bych nedával. Doporučuji proto vybrat jednu zrnitost a jednu barvu. Já osobně uvažuji buď o níže popsaném písku, nebo jsem objevil ještě akvarijní substrát www.akvapet.cz/… ale nemám s ním žádnou zkušenost. Prý je po namočení super. Zkusím se ještě porozhlédnout, zda s tím má někdo už nějakou zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 03:39 Muž ČUPR [204] - Tetry – Dno pro biotop Jižní Ameriky
Fotka k příspěvku Biotop Jižní Ameriky je dost členitý, vyskytují se zde vody od průzračných řek až po černé vody jezer, potoků a řek mající svůj původ v deštném pralese. V pomalu tekoucích vodách se rozkládají zbytky rostlin, které potom různě barví vodu do hněda jako čaj. Vody jsou zde měkké a kyselé. Dno potom bývá v tomto prostředí tvořeno spíš velmi jemnou hlínou, nebo pískem. Těžko přímo určit jakou barvu by mělo mít dno a z jakého materiálu. Určitě bych ale nedával černý písek.
Koukám, že řešíme téměř stejný problém a ve stejné době. Také mi dělalo starosti, jaké dno vytvořit, ale rozhodně už nebudu dávat říční písek pro Amazonii. Nevím také pro jakou oblast Jižní Ameriky ses rozhodl, ale já jdu do Amazonie a červeného písku - viz foto.
Když tak mi napiš, rád si s tebou vyměním zkušenosti a názory.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 20:59 Muž Yirka [9126] Re: Johan
Je fakt, že jsem psal o kupovaných kořenech, tj o kořenech se kterými se většina akvaristů setkává. Jejich vnitřní strukturu znám velmi dobře, protože většinu jsem upravoval řezem.
(Jinak struktura je struktura a povrch je povrch-ještě existuje povrchová struktura) ;-)
To, že se ti projití kořenu varem (o pečení jsem nepsal) zdá divné, neznamená že pro ty, kteří nechtějí aby kořen barvil to nemusí být řešením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 20:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Yirka
Vařil jsem a strukturu dřeva to nenarušilo a žádný kořen mi nebarvil. Nesmíte si představit, že pod pojmem narušená struktura myslím, že z toho bude kaše. Většina akvaristů používá kořeny, jejichž dřevo je více či méně rozložené jen na povrchu. Kdyby ste takový kořen rozříznul, uvidíte, že vevnitř je zdravé dřevo. Takovéto dřevo díky tomu, že většinou někde dlouho leželo ve vodě nebo v bahně, a dlouho může být i několik desetiletí nebo staletí, tak další luhování na dřevě moc nezmění. Takové dřevo může barvit pár dní, než se z povrchu, když leželo v bahně, dostanou huminové kyseliny atd. Ale když ho dáte do trouby nebo hrnce s vařící vodou, tak vlivem rozdílů teploty, tlaku par atd. se musí narušit. A pokud v sobě mělo něco obsažené, tak samozřejmě se to z něho snáze dostává a může začít barvit, ještě víc.

Vaření nebo pečení kořenů do akvária se mi zdá divné. Nevím co bych musel dělat se svým 40 kg pařezem :-D .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 16:03 Muž Yirka [9126] Re: RAP
Vařil jsem a strukturu dřeva to nenarušilo a žádný kořen mi nebarvil. (A to tam mám slušně velké kusy). Já spíš myslím, že to záleží na původu kořenu-od jakého stromu je a z jakých podmíneká se ti dostane do rukou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 12:46 RAP Re: Johan
Asi budeš mít pravdu. Ono vyvařování, pečení apod. zřejmě narušuje strukturu dřeva a to pak barví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 00:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Nedory
No, asi sem neměl štěstí na rašelinu s nějakým hnojivem. Pokaždé, když sem po nějaké šáhnul, tak byla přírodní. Ani nevím proč by se do ní přidávalo nějaké hnojivo.

S kořenama nedělám nic. Většinou si nějaký u řeky, v lese nebo v rybníku najdu, doma v umyvadle nebo pod sprchou ho od bahna očistím normálním kartáčem na podlahu a dám do akvária, nebo pod vodu do sklepa (a podle potřeby vytáhnu) nebo mi teď spousta pařezů čeká v pokoji na akvárko a ty pak jen znova umyju a dám do akvária. Možná barvěj kvůli tomu, že snima spousta lidí dělá psí kusy. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 22:41 Muž Nedory [15] - SumciRe: Johan
No u té zahradní rašeliny se v literatuře uvádí, že obsahuje nějaké hnojiva...

A co děláš s kořeny, že Ti voda nehnědne? Já ji mám jak moč a to jsem ty kořeny vařil, pekl v troubě a ještě několik hodin drhnul ocelovým kartáčem, přitáhl jsem je z mokřin u rybníka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 19:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kaplan007
Rašelina jako rašelina. Já používám tu ze zahradnictví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 18:07 Muž Kaplan007 [51] Re: Johan
A jaká se pro tyto účely používá rašelina? Je to klasická co koupim v zahradnictví? Nebo to je nějaká spešl pro akvaristy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 06:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grizly
Ať sem dělal co sem dělal, tak se mi nikdy (až na jeden případ) nepovedlo, aby mi voda zhnědla. A to mívám v akváriích hodně dřeva. Hold někomu se nepoštěstí. V antuce sem měl asi dvě kila rašeliny a nic... oldkiwinka používá lignocel, ten bude trvalejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 00:54 Muž grizly [145] Re: Johan
Kolik se tam te raseliny muze dat?Nebude potom voda moc nahnedla? Mel sem koren a i po nekolika tydnech moceni mi vzdy zbarvil vodu, az byla skoro hneda. Zrovna vcera sem ho zkusil dat znova do krevetkaria a uvidim. Je mi jasne, ze voda nemuze byt a ani neni cista jako kristal, spis takova nazloutla, ale jako mocuvka to zase vypadat nemusi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 00:20 Muž grizly [145] Re: Kaplan007
Vzhledem ktomu, ze dno jihoamerickych rek a jezer tvori bahno(ktere na 100 % pouzit nechces, aspon myslim), je nejlepsi kremicity pisek do bazenovych filtru a jemny sterk. Dej 5-7cm kr.pisku a nato trochu jemneho sterku. Rostlinky vnem dobre zakoreni a bakteriim se vnem bude taky libit. Barvu sterku dej takovou, jaka se bude libit tobe a nedej na hloupe rady chytrolinu, kteri se nikdy v jihoamerickych rekach nepotapeli!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2009 00:08 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Barney
Je vidět, že ste moje akva neviděli na vlastní oči...
Mě se na tyto účely nejvíc líbí použití lignocelu nebo rašeliny jako vrchní vrstvy s vtroušenými větvičkami a listím. Myslím, že to dokonale napodobuje vzhled dna stojaté nebo pomalu tekoucí vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 22:03 Muž Barney [61] Re: Johan
Ty bys takovou špínu, co poslal PP na odkaze chtěl mít ? Trochu silný kafé ne ? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 21:53 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Johan
To bych tě chtěl vidět,prima při odkalování,atd...Souhlasím s PP,vše je jen kompromis.Stejně nikdo nemá ryby a rostliny z daného výseku řeky,ale jen z daného biotopu,nebo povodí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 21:34 Muž Barney [61] Re: Kaplan007
A co takhle křemičitý písek 1,2 mm ? Pokud chceš Apistogrammy a Corydorasy, pro ně je to jenom dobře.
Kytky budeš volit jaké ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 21:32 PP Re: Johan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 21:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: PP
sem přesvědčen, že to jak vypadá dno v přírodě by nikdo v akváriu mít nechtěl. Jak kdo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2009 21:25 PP Re: Kaplan007
A jaký biotop by to měl být? Horní tok řeky někde v Peru? Dolní tok Amazonky? Nebo černé tůňky deštného pralesa? Nakonec stejně dojdeš k tomu, že kopírovat Jižní Ameriku do detailů jako je dno je nesmysl. Stačí se podívat na netu na nějaké video z přirozené lokality. Jsem přesvědčen, že to jak vypadá dno v přírodě by nikdo v akváriu mít nechtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 18:02 Muž Kaplan007 [51] Re: zeck
Taky možnost. Ale úplně na dno dám přece jenom něco hrubšího a uvidím co to za čas udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2009 17:59 zeck Re: Kaplan007
Když dáš nahoru písek a pod něj štěrk, časem ten písek propadá, normálně bych to smíchal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 17:47 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Kaplan007
Já volil Fujizunu,je to tmavé dno,řekl bych,že lépe se vybarví ryby.V Jižní Americe je u velkých řek dno bahnité,tmavší,ale u říček a potoků spíše kamenité.Vše je jen kompromis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 17:42 Muž Kaplan007 [51] Re: slowdive
Ten článek jsem četl, ale jednalo se mi hlavně o barvu o které se tam nic nepíše. Jak jsem psal, ten černý má podle mě dobrý efekt, ale přirozený by to asi nebylo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 17:40 Muž Kaplan007 [51] Re: zeck
ryby: Apistogramma cacatuoides, Gymnocorymbus ternetzi, Hyphessobrycon erythrostigma, Corydoras sterbai, Otocinclus sp. Cf. Affinis nebo jejich alternativy. Nevím jestli seženu přesně tyhle.
O říčním písku jsem taky uvažopval. Na dno tedy hrubší štěrk a na vrch písek... No asi o víkendu vyrazim k řece.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 17:36 slowdive Re: Kaplan007
Tady je moc hezky clanek jak zalozit biotop Jizni Ameriky
www.aquapage.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2009 17:36 zeck Re: Kaplan007
Černý určitě ne e ... Dal bych směsku štěrků a písků, cca 30% uplně jemného, cca 30% křemičitýho písku 1-4mm, cca 40% říčního štěrku č.4... Samozřejmě záleží co chceš za ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 17:35 Bexi Re: Kaplan007
co takhle obyč říční písek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 17:32 Muž Kaplan007 [51] – Jižní amerika - jaké dno?
Budu zakládat 150l Jižní ameriku. Kytky, ryby - v tom mám celkem jasno. Ale pořád mi vrtá hlavou dno. Jaký typ štěrku nebo písku by měl být a hlavně barva. Dost jsem přemýšlel o černém písku, ale nevím jestli by to bylo přirozené. Poraďte pls

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 4460x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10710-jizni-amerika--jake-dno?od=51