Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit hodnotu pH?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jak snížit hodnotu pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 21:25 R Muž ctibum [6867] Re: Janča
Pořád jsi nenapsala, kolik to pH máš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 20:58 Janča Re: ctibum
Fotka k příspěvku Takže...pH je stejně jako vstupní voda,potřebuji to kvůli Betta...
Chtěla bych ji s razborami a fire krevetkami....k tomu coridoras...všichni potřebuji nižší Ph :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 18:57 R Muž ctibum [6867] Re: Janča
A to pH je kolik? Je vyšší, než máš ve vstupní vodě? A snižovat ho chceš proč? Alespoň fotka nádrže by se hodila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 18:18 Janča – Ph v novém
Dobrý večer, mám nové 120l akvárko.
Jede 4 tydny,kH je teď na 6 ale pH nechce dolů,rostlinek je hodně,snecci,NO2 žádné ale právě pH...zkoušela jsem Tetra aquasafe ale nic:-(
Budu ráda za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2020 06:49 Muž Magic [879] - RostlinyRe: teakmon55
Načo kamene? Ak som dobre rozumel, miešaš z RO, tak holt namiešaj trochu tvrdšiu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 22:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Množství ti neporadím to si musíš vyzkoušet sám. Než to tam nasypeš trochu to propláchni ten prach by se ti mohl moc rychle rozpustit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 22:13 Muž teakmon55 [6] Re: vaclav
Ďakujem.A aké množstvo mám použiť v mojom prípade?Takže dať to do filtra.A nechať to tam na stalo alebo sa to po nejakej dobe vyberá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 22:10 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Tak kdysi jsem to také několikrát změřil a došel jsem k podobnému výsledku 0,1-0,2 Ph rozdíl večer ráno. Pokud jde o vodu tak Praha je z většiny zásobena nějakým mixem a ten se občas mění. Měl jsem pH 8,5 a teď 7,5 na vstupní vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2020 22:04 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Tak klasický vápenec bych moc nedoporučoval (taky jsem to zkoušel) dost lehce se to rozpouští a tak jsem přešel na klasickou mramorovou drť. V akvárium na chodbě kde mám spousty pávčat jsem měl problémy z klesajícím pH (5,5) a to i bez co2 pomohla právě mramorová drť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 21:49 Muž teakmon55 [6] Re: _ucx_
Ok,vďaka,niečo skúsim.Idem teda kopať do tatier tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.12.2020 21:40 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: teakmon55
Západné a Belanské Tatry a Chočské vrchy jsou celé z vápence, Velká Fatra a Nízké Tatry už méně, ale taky, podobně Slovenský kras :-) Taky ten nejlevnější akvarijní štěrk z Hornbachu v octu šumí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 21:19 Muž teakmon55 [6] Re: _ucx_
OK,ja sa nebránim,skúsim zvýšiť to KH :-)
Kde zoženiem tie kamienky alebo sóda bikarbóna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2020 21:13 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: teakmon55
Kolik to pH chceš mít, kolik chceš mít mg/l CO2 a kolik ho máš teď? To jsou otázky, na které si musíš odpovědět, než začneš něco dál řešit. Pokud ho tam budeš pouštět nepřetržitě, můžeš s pH padat dál, sice to není lineární, takže ten pokles pH bude s množstvím rozpuštěného CO2 postupně zpomalovat, ale i tak se můžeš dostat někam, kam fakt nechceš, tak to dobře zvaž. Zvýšení kH je nejsnazší způsob, jak to řešit, mně se osvědčily kamínky obsahující vápník ve filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:49 Muž teakmon55 [6] Re: Magic
Som na dátach v práci,video pozriem doma :-) .Dúfam,že tých 24 hod s CO2 nebude moc.Alebo nastaviť na časovaci nějaké pauzi?
KH som ešte nedvíhal,ale niekde som sa dočítal,že na KH je lepšie nesahať,tak som nechcel experimentovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:44 Muž Magic [879] - RostlinyRe: teakmon55
Nemáš na noc vypínať, to chcelo to video povedať.

Edit. Ale KH by som osobne trošku zdvihol, pri 3°dKH by som bol s COčkom nervózny. Ja držím nad 5.
(Aha to bola reakcia na ucx, sorry.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaclav
Inak k tomu Martinovi - pH večer/ráno kolíše i bez kontrolera - teda v prípade, že buble furt. V mojom prípade to je aktuálne večer cca 20mg/l, ráno skoro 35mg/l CO2 , čo je pri mojom KH=5 kolísanie pH o 0.2-0.3.
Samozrejme proti variante s vypnutým bublaním cez noc je to stále výrazne lepšie (i keď tých pH 8.2 majú v Prahe leda tí, čo majú vodu z Káraného :) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:39 Muž teakmon55 [6] Re: _ucx_
Tak mám zvýšiť tvrdosť?Minerálmi alebo jednoducho miešať 50/50 to bude 10GH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:20 Muž Magic [879] - RostlinyRe: teakmon55
Pri KH 3 máš pH 8,2? To tam leješ čistý lúh?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:18 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: teakmon55
Také kolísanie způsobuje právě to CO2 v demineralizované, velmi měkké vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 19:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 19:05 Muž teakmon55 [6]
Zdravím,ráno pred zapnutím co2 mám pH 8,2 večer okolo 6,8.Co spôsobuje také kolísanie,ako to ustabilizovať?
Vodovodná má 8,2,mám osmózu.Kh 3

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 15:30 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Kawasaki
Souhlas! Ocet patří do kuchyně, ne do akvária! (Lepší? ;-) :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2020 15:27 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
Jsou situace, kdy ocet k rybám dodávám. Podle podmínek v koncentraci 0,03-0,2%.
Hlavně to, prosím, nikdo nezkoušejte. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 14:28 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: vaclav
Jasně Václave. Já tě chápu. Nic proti. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 14:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kawasaki
Tak já bych rád věděl jak to je pokud to z někoho dostanu. Ptám se právě proto aby jsme mohly tyhle hokuspokusy vyřešit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2020 13:59 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaVšeobecně
Nechápu proč lidi neustále zkouší co se nedoporučuje a mnohdy zkončilo nezdarem. Obzvlášť začátečník by se měl držet nesčetně krát ověřených metod a postupů. Ušetřili by si případné nezdary a ztráty ryb. Ocet u ryb bych doporučil tak do nálevu v kuchyni nebo při zavařování okurek. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 13:07 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Jen se tě zeptám a ty znáš přibližné množství jaké lze použít protože není to tak dlouho co se tu propagovalo použití kyseliny citronové a ocet tu byl nedávno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 12:16 Žena Dinecek [205] Re: _ucx_
Tak já to zkusím :). Děkuju moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 12:10 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
Koncentrace není šalamounské slovo. Je tam, jen proto, aby se někdo nerozhodl, že "mokrou kočku vysuší v mikrovlnce". :)
Copak by sis dovolil bez rozmyslu někomu doporučit, ať do akvária nalije cokoli, aniž by věděl, kolik toho a za jakých okolností to tam dát může?!
Já tedy ne.
Jestli použiju ke snížení pH anorganickou kyselinu nebo ocet se rozhoduji podle konkrétní situace. To s vlivem na ryby souvisí jen okrajově.
Jak jsem napsal - jsou situace, kdy se ke snížení pH (a dodání C nitrifikačním bakteriím) doporučuje použít kyselinu octovou, (obvykle 8% ocet), do nádrží s rybami při řízení rozběhu nitrifikace.
Samozřejmě - za jasně stanovených podmínek včetně koncentrací.

Ale aby si to někdo špatně nevysvětlil a neudělal nějakou botu: prosím, nelijte za žádných okolností do akvária ocet ani jiné organické kyseliny.
Pro jistotu raději ani neupravujte pH anorganickými kyselinami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2020 11:48 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dinecek
Obecně je větším problémem pro živočichy pokles pH než jeho nárůst. Jsem toho názoru, že můžeš klidně zkusit vyměnit najednou i 25 litrů vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 11:12 Žena Dinecek [205] Re: _ucx_
V nádrži 6.5. Z kohoutku 7.8.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2020 10:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Je tam to šalamounské slovo ve správných koncentracích. Proč tedy nepoužíváš k úpravě pH ocet ale anorganické kyseliny? Zřejmě pro to že použité množství octa už by se rybám nelíbilo. (vlastní zkušenost) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 09:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: lacewings
Zajímavé téma, ta kyselina octová. :-)
...kyselina octová je v "zásadě" toxická pro ryby, proto se jí nevyužívá, navíc je tam dost často vznikající zákal vody - atd...
Snad každá chemické látka je v zásadě toxická, záleží jen na její koncentraci. Panák čistého alkoholu vás nezabije, někdy vám dokonce může život zachránit (otrava metylalkoholem). Ale co třeba deset panáků jednorázově?!
8% kyselina octová (ocet) ve správných koncentracích nejen že není pro ryby toxická, ale naopak se v jistých souvislostech doporučuje. V principu jde o postupy při řízeném rozběhu nitrifikace v uzavřených chovech ryb. (Vizte Policar, Kouřil, Velíšek, Kolářová...)
O vlivu octové kyseliny na vodní rostliny nechci spekulovat, ale vím jistě, že na rostliny běžně pěstované v hydroponii doporučované koncentrace toxicky nepůsobí. Některé další organické kyseliny se nevyužívají ke snižování pH, ale (zjednodušeně) jako stimulanty růstu.
V běžných situacích používám v případě potřeby ke snižování pH anorganické kyseliny, obvykle sírovou, někdy chlorovodíkovou nebo dusičnou.
Všem zájemcům o problematiku úpravy pH v akváriích vřele doporučuji dobře prostudovat, co na toto téma píše Raviolka: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2020 22:02 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Dinecek
Z kyselny nemusíš mit strach. Nesezeneš li Fosforečnou kup si v drogerii Sírovou je naředěná na bezpečnou koncentraci 30-40%. Pak ještě litr destilované vody a v lékárně oční kapatko. Do slenice od přesnídávky nalij polovinu vody a stejny díl kyseliny a zamichej. Trošku se to zahřeje. Počkej půl hodiny a pak tím kapátkem kápni dvě kapky te kyseliny do vody a zamíchej. Pak změřit pH testem. Postup opakuj dokud se nedostaneš na požadovanou hodnotu pH. Samozřejmě tu kyselinu mit mimo dosah dětí atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 22:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dinecek
Kolik máš pH v nádrži a kolik ti teče z kohoutku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 21:11 Žena Dinecek [205] – Snížení PH vody při výměně
Prosím, v akváriu Trhlíkov mám Platinium Soil a měním skoro každý všední den 10 litrů, protože jsem měla problémy s úhyny ryb při větší výměně. Teď jsem začala měnit tak, že vypustím 10 litrů, napustím 10 litrů a zase vypustím 10 litrů a napustím 10 litrů. Ryby na to nijak nereagují. Chci se zeptat - jak bych mohla snížit PH vody ve kbelíku tak, abych vypustila najednou např. 40 litrů a napustila 40 litrů? Je to docela otravné měnit po troškách každý den :-) . PS: kyselinu fosforečnou jsem v životě neměla v “ruce”.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 21:49 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JardenSk
- kyselina octová je v "zásadě" toxická pro ryby, proto se jí nevyužívá, navíc je tam dost často vznikající zákal vody
- atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 21:12 Jarden Sk Re: Kawasaki
No to si píš že jo,-sleduj ma...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2020 21:09 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Jarden Sk
No nebudu tu dál slovičkařit. Své jsem napsal a dál to nebudu rozvádět. Počkám na ten tvůj pokus s tým octom. Len důfam, že keď to nedopadňe podla tvojích predstáv buděš mať gule na to abys to priznal. Tak držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 21:02 Jarden Sk Re: Kawasaki
Trochu si mimo, ja nerozporujem kys. fosforečnú ale octovú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:59 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Jarden Sk
Kámo co se týče rostlin a hnojení tak se fakt vyznáš. To je nezpochybnitelný fakt. Ale teď si na tenkém ledě. Jak okrem Václava nikto nezdokumentoval. Ještě jednou a čti pomalu. Kyselinu fosforečnou používám dlouhodobě k okyselení akvarijní i vývojové vody pro výtěr ryb. Ještě se mi nestalo, že by mi neco uhynulo z důvodu použití kyseliny fosforečné. Proto ji považují za bezpečnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:48 Jarden Sk Re: _ucx_
No ale to práve nie je zámer, veď vyskúšam a uvidíme ako ste pevní vo svojich tvrdeniach, okrem Václava to nikto zatial nedokumentoval a já sa na to teším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarden Sk
Jistě. Při důkazech sporem jde právě o to celou věc pořádně přitáhnout za vlasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:40 Jarden Sk Re: _ucx_
To si to celé trochu pritiahol za vlasy ako sa u nás hovorí, je zbytočné diskutovať a nemať dôkazy, počkaj si mesiac a ja ti buď dám za pravdu, alebo sa mýliš...Porovnávať kyanyid a ocot?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 20:35 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarden Sk
Experimentům bychom samozřejmě meze klást neměli a hledači slepých cest jsou vždy žádoucí. Ale obávám se, že tentokrát dopadneš jako JC, který experimentálně ověřil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne.

Už samotný výrok "ak mením polovicu vody a len tú novú polku vylepším octom, tak nemôžem radikálne ovplyvniť celý chemizmus akva" mi nedává logický smysl. Problém přece nespočívá v tom, jak velkou část vody něčím "vylepším", ale jak velká koncentrace té látky v nádrži ve finále bude. Důkaz sporem: zkus nahradit slovo "octom" slovním spojením "kyanidom draseľným", jestli ti to pořád bude dávat zmyseľ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:35 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Řekl bych že zkoušíš vyzkoušené. Kdyby to bylo tak bezproblémové tak to do akvárií lijí lidi roky. Já to kdysi také zkusil a třeba parmičky černopruhé okamžitě stály v koutě u předního skla hlavou nahoru což je u nich chování když je něco špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:07 Jarden Sk Re: Kawasaki
To je jasné, práve preto robím pokus a myslím že bude úspešný, aby si to zvážili aj náročnejší chovatelia. Od toho pokusy sú, já nikoho do toho nenútim, káždý je zodpovedný za svoje ryby a akva.
Edit: Uvedom si, že ak mením polovicu vody a len tú novú polku vylepším octom, tak nemôžem radikálne ovplyvniť celý chemizmus akva. Je to proste trochu org. kyseliny na nutnú zmenu Ph prilievanej vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 20:00 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Jarden Sk
Zdroj. Tak pro tebe. Akvaristika (Stanislav Frank), Akvaristická Technika (Karel Krček), 333 JAK A PROČ (Frank,Zukal,Rataj)
Edit: Ještě jedna věc. Až budeš mit v akvu ryby za několik tisíc tak ti garantuju, že riskovat nebudeš..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:53 Jarden Sk Re: Kawasaki
To by ma zaujímalo , daj zdroj...V tomto prípade to rád risknem, už som to skúšal, ale nemôžem to potvrdiť pre všetky druhy rýb, sám uznáš, že to nie je možné dokumentovať. Mám neónky červené a krevetky neocaridine davidii. To bude môj pokus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:45 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Jarden Sk
Tak jsem to teď dohledal ve dvou knihách se zaměřením na chov ryb. Okyselit vodu lze pomocí rašeliny nebo výluhů. Co se týče kyselin lze použít anorganické kyseliny např.fosforečná, solná, sírová. Oproti tomu organické kyseliny, octová, vinná, citronová se používat nedoporučuje. Již v nízkých koncentracích mohou působit toxicky na ryby...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13646x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/107-jak-snizit-hodnotu-ph?od=18