logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Pátý ročník Novoměstského letního festivalu na Novoměstské radnici bude zaměřený na hudbu ve spojení s tanečním uměním a připomíná rovněž 70.výročí konce 2. sv. války. Sedm festivalových koncertů nabízí pestré dramaturgie za účasti špičkových hudebníků a tanečníků (Soňa Červená, Karel Košárek, Barbora Martínková-Polášková, Clara Nováková, Terezie Fialová, Marie Kinsky, Nataša Novotná, tanečníci z company 420PEOPLE nebo SE.S.TA, aj.) a uvede několik u nás málo hraných či dosud neprovedených skladeb (např. Messiaen - Visions de l´amen, Rachmaninov - Symfonické tance v úpravě pro dva klavíry).

Pro návštěvníky festivalu budou připraveny doprovodné akce:

prohlídky historických prostor radnice a vyhlídkové věže, hudebně-světelné představení na nádvoří radnice, ochutnávka vín z Jižní Moravy, veřejné generální zkoušky aj.
- upřesňující informace na webu www.novofest.cz .

Vstupné:

plné 300 Kč
snížené 150 Kč

Rezervace vstupenek: http://www.novofest.cz/vstupenky.php
Předprodej od 1. 4. 2015 Via Musica a ve věži Novoměstské radnice.

Začátky koncertů vždy od 20:00, Velký sál Novoměstské radnice.


PROGRAM FESTIVALU:

KONCERTY:

5. 5. 2015 Soňa Červená neopakovatelná
10. 6. 2015 Varšavský koncert
17. 6. 2015 Visions de l'amen
30. 7. 2015 Flamenco
12. 8. 2015 Balady české, balady španělské
26. 8. 2015 Les Goûts-réünis
8. 9. 2015 Hudba, tělo a duch – večer improvizace

Soňa Červená neopakovatelná – 5. května 2015


u příležitosti 70. výročí konce 2. sv. války

Novoromantická báseň v próze Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka (orig. Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke) z roku 1906 znamenala pro svého autora Rainera Maria Rilkeho první skutečný úspěch literární kariéry. Viktor Ullmann (1998 Těšín – 1944 koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau) báseň zhudebnil ke konci svého pobytu v Terezíně (1944). Melodram byl poprvé proveden tři týdny před Ullmannovou smrtí v Osvětimi. Kontrastem k Ullmannovi a zárověň odlehčením programu je cyklus Sport a jiné kratochvíle (orig. Sports et divertissements) „nejlenivějšího“ pařížského hudebníka a bohéma Erika Satieho (1866-1925). Cyklus drobných charakteristických skladbiček pro klavír je traktován krátkými dadaistickými texty, které zazní v překladu Soni Červené – původní překlady prý byly příliš nudné...

Program koncertu 5. 5. 2015:
Viktor Ullmann: Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka
Rodion Ščedrin: Basso ostinato (klavír sólo)
Erik Satie: Sports et divertissements
Soňa Červená – umělecký přednes, Karel Košárek – klavír

Varšavský koncert – 10. června 2015


u příležitosti 70. výročí konce 2. sv. války

Varšavský koncert R. Addinsela vznikl v roce 1941 původně jako hudba pro film Dangerous Moonlight, britský válečný film o nacistické invazi do Polska v roce 1939. Jako sólové koncertantní dílo získal Varšavský koncert neobyčejnou popularitu. U nás ve verzi pro dva klavíry zazní zřejmě poprvé. Rachmaninovovy Symfonické tance op. 45 (orchestrální suita o třech částech) jsou posledním dokončeným dílem skladatele (dokončil v roce 1940). Verzi pro dva klavíry napsal současně s orchestrální verzí a v roce 1942 ji spolu s Vladimirem Horowitzem sám poprvé provedl v Beverly Hills.

Program koncertu 10. 6. 2015:
W. A. Mozart: Sonáta D dur pro dva klavíry, K 448
Richard Addinsel: Varšavský koncert
Sergej Rachmaninov: Symfonické tance op. 45 (v autorově verzi pro dva klavíry)
Martin Levický, Stanislav Gallin – klavíry

Visions de l'amen – 17. června 2015


u příležitosti 70. výročí konce 2. sv. války

Sedmivětá suita O. Messiaena Visions de l´amen vznikla za pohnutých okolností po jeho návratu z německého zajateckého tábora v roce 1942 (kde napsal slavný Kvartet pro konec času). Messiaen se mj. dozvídá o smrti své ženy. Suitu dokončil v roce 1943 a dílo náleží k nejpozoruhodnějším skladbám pro dva klavíry v historii hudby vůbec. Visions de l´amen není meditativní hudba, je to hudba explosivní, rapsodická a kosmická – jako většina Messiaenových děl i toto dává v soulad jeho vroucí víru v Boha s extatickými vizemi vesmíru a přírody. Taneční choreografie k této jedinečné hudbě vytvoří Marie Kinsky.

Program koncertu 17. 6. 2015:
Olivier Messiaen: Visions de l'amen, suita pro dva klavíry
Terezie Fialová, Karel Košárek – klavír, Marie Kinsky – choreografie, tanečníci SE.S.TA

Flamenco – 30. července 2015


V tanečně zaměřeném ročníku festivalu nemůže chybět odlehčený večer věnovaný flamencu. Organizátoři festivalu vyhověli mnoha žádostem ze strany publika o zopakování veleúspěšného představení známé tanečnice /Lola Karpenka/ a skupiny hudebníků v čele s Miroslavem Žárou – po dvou letech se tedy na Novoměstskou radnici vrací flamenco umělci, aby znovu rozezněli velký sál barvami a tóny nejdivočejší radosti i nejhlubšího smutku.

Program koncertu 30. 7. 2015:
Tradiční španělská a flamencová hudba
Lola Karpenka – flamenco tanec, Miroslav Žára – kytara, další hudebníci v jednání

Balady české, balady španělské – 12. srpna 2015


Kytarové duo Siempre Nuevo bylo založeno v roce 2007 na Hochschule für Musik Franz Liszt v německém Weimaru dvěma vynikajícími českými kytaristy Matějem Fremlem (1982) a Patrickem Vacíkem (1984). Od roku 2012 spolupracuje duo Siempre Nuevo s českou mezzosopranistkou Barborou Martínkovou-Poláškovou. V rámci tohoto projektu vznikly a stále vznikají nové zajímavé transkripce pro obsazení dvou kytar a zpěvu.
Mezzosopranistka Barbora Martínková-Polášková patří mezi nejvýraznější talenty nově nastupující pěvecké generace. Disponuje zcela přirozeným, nicméně technicky skvěle zvládnutým hlasem, který udivuje posluchače svoji osobitou barvou a mimořádným rozsahem. Díky své výjimečné muzikalitě a výrazové flexibilitě je schopna interpretovat neobyčejně široký repertoár, který sahá od hudby vrcholné renesance až po hudbu zcela současnou.

Program koncertu 12. 8. 2015:
Antonín Dvořák: Cikánské písně (výběr)
Jan Novák: Rosarium (výběr)
Leoš Janáček: Lidové balady (výběr)
Joaquín Rodrigo: Tonadilla, Aranjuez
Manuel de Falla: Siete canciones espaňolas (výběr)
Barbora Martínková-Polášková – mezzosoprán, Duo Siempre Nuevo (Patrick Vacík a Matěj Freml - kytary)

Les Goûts-réünis – 26. srpna 2015

Název programu „Les Goûts-réünis“ odkazuje k označení propojení francouzského a italského hudebního stylu v 18. století – v širším smyslu tohoto koncertu však poukazuje i na propojení barokní a soudobé hudby (Rameau, Couperin x Kalabis), barokních a moderních nástrojů (viola da gamba x moderní příčná flétna) a na svěží a inspirativní koexistování těchto kontrastních světů vedle sebe.
Celý večer významně umocní tanec v podání špičkové specialistky na barokní tanec A. Miltnerové, která se zároveň věnuje modernímu výrazovému tanci.

Program koncertu 26. 8. 2015:
François Couperin: Premier Concert Royal (1715)
J. Morel: Chaconne en trio
Jean-Phillipe Rameau: Premier concert (z Pièces de clavecin en concert)
Marin Marais: Prélude (Pièces de viole, Troisième livre, 1711)
Gaspar le Roux: Allemande La Vauvert (Pièces de clavecin, 1705)
Marin Marais: Les Folies d´Espagne (1701) (výběr)
Jean-Phillipe Rameau: Cinquième concert (z Pièces de clavecin en concert)
Viktor Kalabis: Čtyři obrazy, op.73
Andrea Miltnerová – tanec, Clara Nováková – flétna, Hana Fleková – viola da gamba, Monika Knoblochová – cembalo

Hudba, tělo a duch – večer improvizace – 8. září 2015


Neopakovatelný večer hudebně-taneční improvizace v atmosféře svíček a goticko-renesančního sálu Novoměstské radnice. Varhanice a pedagožka HAMU Jiřina Dvořáková se v posledních letech ve své umělecké tvorbě zaměřuje na tzv. volnou improvizaci, při které hudba vzniká bez předchozího tématu, přímo na místě a v daném čase. K jedinečnému tvůrčímu okamžiku se připojí také vynikající tanečníci company 420PEOPLE v čele s tanečnicí a choreografkou Natašou Novotnou.

Program koncertu 8. 9. 2015:
Hudebně-taneční improvizace
Jiřina Dvořáková Marešová – varhany, Vilém Veverka – hoboj, Nataša Novotná – výrazový tanec (company 420PEOPLE)





nahoru


logo Novoměstská radnice