🔥Prebieha akcia Viac tu 00d 04h 07m 08s

Sme najväčší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

10 najväčších mýtov v rastlinnej akvaristike

V kategorii: Ostatné akvaristické články

Rastlinná akvaristika a jej mýty a polopravdy

Nasledujúcich 10 mýtov spísal George Farmer .

Nasledujúce akvária sú všetky pracie George Farmer.

1. Rastliny vyžadujú mäkkú vodu

Všetky rastliny, ktoré som kedy vlastnil som úspešne pestoval v tvrdej vode. Dokonca aj tie, ktoré sú akvaristov považované za najnáročnejšiu druhy (fotografie jeho akvárií sú vo vyššie priloženom odkaze).

Ak máte naopak mäkkú vodu, je nutné pridávať k štandardnému hnojenie ešte horčík a vápnik, pretože tieto prvky obsahuje len tvrdšia voda. Ak je voda až extrémne tvrdá, je potrebné zvýšiť množstvo pridávaného CO2.

Poznám mnoho akvaristov z Londýna, ktorí pri dodržaní tohto pravidla pestujú veľmi úspešne rastliny aj v tej najtvrdšej vode.

Mäkká voda je však dôležitá pre niektoré druhy rýb a to predovšetkým pre ich úspešné rozmnožovanie. Podľa mojej skúsenosti je však zámerné zmäkčovanie vody zbytočností.

2. Akvarijné rastliny najlepšie porastú v akváriách s vykurovacími káblami

Prevádzkoval som úspešne už viac ako 30 rastlinných nádrží bez vyhrievaných káblov na dne akvária.

Tieto káble sú pomerne drahé a v niektorých situáciách sa dokonca neodporúčajú. Jedna z firiem vyrábajúcich obohatené substráty dokonca varuje pred unikaním živín zo substrátu do vodného stĺpca.

Dôležitejšie je starať sa o zdravý rast koreňov, ktoré budú dodávať substrátu dostatok kyslíka a nebude v ňom tak nič hniť.

Investujte radšej do lepšej filtrácie, CO2 systému a substrátu.

3. Pridanie pojedačov rias vyrieši veľké problémy s riasami

Krevetky a rybky, ktoré jedia riasy sú veľmi vhodné pre odstraňovanie zvyškov rias, ktoré sa vyskytujú v bežnom množstve. Avšak vám ale nepomôže s väčšou inváziou rias. Najdôležitejšie je totiž odstrániť príčinu rastu rias, inak sa jednoducho vráti späť.

Ak ich nasadíte veľké množstvo, môžu dokonca prispieť svojimi odpadovými produktmi ešte väčšiu inváziu rias. Najdôležitejšie je zabezpečiť zdravý rast rastlín vhodným osvetlením a živinami s CO2.

4. Rastlinná akvária by nemala mať prúd v nádrži, pretože spôsobuje rast rias

Bohužiaľ toto je veľmi rozšírený omyl, ktorý sa dočítate snáď na všetkých diskusných fórach. Je síce pravda, že akvária s nízkym osvetlením a malým množstvom živín môžu prosperovať aj za zlého prúdu, všeobecne možno však tvrdiť, že rastliny lepšie prospievajú v akváriách s dostatočným prúdom a cirkuláciou vody.

Je to z dôvodu lepšej distribúcie CO2 a živín po nádrži. Ak totiž napr. Dávkujeme CO2 obyčajným difúzorom ako lipové drievko, keramický difúzor atď., CO2 sa bez prúdu nikdy nedostane na druhý koniec nádrže a tam budú rastliny hladovať, čo povedie k opadávaniu ich listov, zlému rastu a vzniku riasy.

Je však tiež rozdiel medzí prúdom a vhodnú cirkuláciou. Neznamená to, že by sa mali rastliny bezvládne kymácať v prúde, čo by im spôsobovalo fyzický stres. Kvalitné prúd zajstíme rozprašovacími rampami a lily pipes.

Do akvária nainštalujte také filtre a čerpadlá, aby ich celkový papierovo udávaný výkon udával prečerpanie nádrže 10x za hodinu (ak máte nádrž 100 l, kúpte napr. Filter o výkone 600 l / h a k nemu kúpte čerpadlo s výkonom 400 l / h). Vyberte však adekvátne rozstrekovacie rampy či lily pipes. Keby tento objem tryskala z jedného úzkeho otvoru, bola by to vírivka. Všetky rastliny by sa však mali v prúde jemne kymácať, tak spoznáte vhodný prúd.

5. Akvarijné rastliny vyžadujú kvanta svetla

Niektorí úspešní Akvaristi pestujú aj náročné druhy rastlín pod relatívne slabým osvetlením. Hlavné je poskytnúť rastlinám dostatočné množstvo živín hnojivami, CO2 a dostatočným prúdom v nádrži.

Úspešne som pestoval dokonca aj trávnikový koberček pod osvetlením dvoch žiariviek na 60cm akvárium a sedemhodinovou dĺžkou osvetlenia.

Je zbytočné pestovať rastliny pod osvetlením zapnutým 12 či 10 hodín. Menej svetla a kratšia doba osvetlenia tiež výrazne znižuje nebezpečenstvo rastu rias. Naviac ušetríte peniaze za energiu a nemusíte dodávať toľko CO2 a živín.

6. Rastlinná akvária vyžadujú minimálny pohyb hladiny

Toto nie je pravda za žiadnych okolností! Niekedy je to dokonca nebezpečné. Kvalitný pohyb hladiny dodáva dostatok kyslíka do vody.

Pokiaľ naviac pridávate CO2, je to skoro nevyhnutnosťou. Pridávanie CO2 bez pohybu hladiny je pre rybky smrteľnou kombináciou.

Kyslík je veľmi dôležitý pre živočíchy a pre baktérie vo filtroch a substrátu. Ak budete mať dostatočný pohyb hadina, nemôžete otráviť rybky ani pri predávkovaní CO2. Je pravda, že časť CO2 týmto unikne, ale je rozhodne lepšie pridať o niečo viac CO2 než na ňom šetriť a nechať hladinu štát, čo by viedlo k možnému úmrtiu živočíchov a mnohým ďalším problémom.

7. Hnojenie a pridávanie CO2 s dostatočným prúdom je zbytočné. Akvaristi pestovali rastliny aj pred 25 rokmi bez týchto vymožeností

Toto je pravda len do určitej miery. Áno, niektoré druhy ako napr. Jávsky mach a CRYPTOCORYNE toto nevyžadujú, ale ak chcete mať naozaj krásne akvárium a bez rias, je nutné mať dostatočný prúd v nádrži a pridávať CO2. Alebo už ste snáď videli akvárium s prosperujúcimi kobercovými rastlinami pod zlým svetlom, bez cirkulácie vody, CO2 a hnojenie?

Mnoho akvaristov chce pestovať náročné červenolisté rastliny, ktoré potrebujú trochu viac svetla. Pokiaľ pri vyššom osvetlení nedodáme aj viac živín a CO2, spustíme riasy.

8. Špeciálne žiarivky pre akvaristiku sú pre rastliny nevyhnutné

Špeciálne žiarivky pre akvaristiku nijak neublíži. Sú ale mnohonásobne drahšie a splní rovnakú funkciu ako ich obyčajní a lacní príbuzní.

Väčšina z nich má navyše spektrum v modrej a červenej oblasti, čo nám dá neprirodzenou fialovú farbu. Preto je lepšie použiť klasické celospektrálna žiarivky 8xx, ktoré dodávajú prirodzenejší vzhľad.

Potom už si stačí len vybrať farbu žiariviek. Pre holandská akvária viac pasujú žltší farby okolo 3000-4000K. Niekomu sa však naopak páči studenšie odtiene okolo 8000-10000K.

Rastlinám na farbe nezáleží, chcú len dostatok svetla.

9. Je nemožné úspešne prevádzkovať rastlinné akvárium bez rias dlhodobo

Udržujem niektorá má akvária už viac ako dva roky. Stále sú však vo výbornej kondícii. Pri dobrej údržbe a kvalitným vybavenia to nie je nič zložité.

Hoci trávim 5 dní v týždni mimo domova, mám doma 3 rastlinné nádrže a dokáže ich udržiavať aj má rodina.

Týždenne len vymením vodu a zastrihnite rastliny. Akonáhle sa objavia problémy, rýchlo sa ich snažím napraviť a nenechám je prepuknúť do obrích problémov.

10. Dusičnany a fosfáty spôsobujú riasy

Toto je jeden z najkontroverznejších výrokov poslednej doby. Mnoho ľudí stále verí, že fosforečnany a dusičnany spôsobujú v dobre zarastené nádrží riasy. Nie je to ale pravda.

Veľa akvaristov už od deväťdesiatych rokov pridáva hnojivá obsahujúce tieto zlúčeniny a nemajú problém s riasami. Avšak nie vždy je vhodné tieto hnojivá používať. Ak nemáte dostatok rastlín v akváriu, bude pridávanie dusičnanov pravdepodobne zbytočné, ale určite nimi nespôsobíte riasy. Ak však budete mať dostatok CO2 v nádrži a kvalitné cirkuláciu vody, môžete sypať do nádrže kvantá dusičnanov a rovnako vám riasy neporastú. Musíte totiž zabezpečiť zdravý rast rastlín. Ich neduživé listy totiž zbůsobují riasy. Uvoľňuje sa z nich totiž čpavok, ktorý je zodpovedný za rozšírenie rias. Vice o tomto probléme nájdete v článku nitráty a fosfáty nespôsobujú riasy

preložené z www.practicalfishkeeping.co.uk

Získajte výhody

Pripojte sa k našej stránke na Facebooku a získajte zľavy, informácie o nových článkoch a návodoch, praktické tipy, inšpiráciu a mnoho ďalšieho

Pripojiť sa môžete tu

Sme tiež na INSTAGRAMe

Na našom Instagrame, ako aj na našej FB stránke, pravidelne každý deň pridávame zaujímavý obsah, ako sú zľavy, tipy, videá a mnoho ďalšieho. Pridajte sa k našej sieti IG a nič vám neunikne.

Pripojiť sa môžete tu